Wizytówki

Reklama

Artykuły

z kategorii: z HISTORII (27)
10 sierpnia 2021
z HISTORII

Fabryka mebli giętych w Bystricach pod Hostynem działa już 160 lat

Fabrykę mebli giętych w Bystricach pod Hostynem założył w 1861 roku wynalazca i projektant, niemiecki przedsiębiorca Michael Thonet. Zdecydował się na to miejsce ze względu na okoliczne lasy bukowe, korzystne położenie logistyczne i mieszkańców znanych z ciężkiej pracy. W czasie swojej działalności fabryka przechodziła okresy prosperity i stagnacji, ale kultowe meble gięte produkowane są na jej terenie nieprzerwanie, aż do dnia dzisiejszego.
Ostatni komentarz
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
20 stycznia 2021
ARCHITEKTURA

Zabytkowa Szklarnia Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park

Rozpoczynają się prace konserwatorskie Szklarni Ulricha przy budynku Wola Parku. Szklarnie stanowią część restaurowanego kompleksu zabytkowych Ogrodów Ulricha, które otworzą się na nowo jako przestrzeń odpoczynku, rekreacji, edukacji i spotkań z kulturą.
Ostatni komentarz
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
01 stycznia 2021
ART

ROYALTY NOW – Becca Saladin odtwarza znane postacie historyczne jako współczesnych ludzi

Artystka Becca Saladin na nowo wyobraża sobie, jak Anne Boleyn, Nefrette, Napoleon, Juliusz Cezar i inne postacie historyczne wyglądałyby dzisiaj - a wyniki są oszałamiające.
Ostatni komentarz
mój ulubiony Leonardo da Vinci
08 grudnia 2020
z HISTORII

Kultowy design PRL'u, 1957 rok.

W Europie sztuka użytkowa i design tego czasu funkcjonuje pod historycznym już szyldem „New Look”, który po raz pierwszy użyto jako hasła promującego debiutancką kolekcję Christiana Diora w 1947 roku. Do Polski nowe tendencje dotarły na krótko przed czasami politycznej „odwilży” 1956 roku.
Ostatni komentarz
ten kultowz fotel nie byl z pewnoscia wygodny do siedzenia cos jak meble wyspianskiego a jego kultowosc rodzi sie glownie z wspierania wzajemnego patrzac na to co sie dzialo w polsce przez ostatnie 30 lat mozna powiedziec ze gomulki byl to niespotykany skok cywilizacyjny i gospodarczy oraz demograficzny w dziejach polski
03 października 2020
INSTALLATION

LICHTGRENZE - najcześciej nagradzana instalacja na Świecie! Tag der Deutschen Einheit

3 października 2020 roku przypada 30. rocznica zjednoczenia Niemiec (Tag der Deutschen Einheit. Z tej okazji wspominamy LICHTGRENZE - najczęściej nagradzaną instalację na Świecie przedstawiającą Mur Berliński zbudowany z 8000 podświetlonych balonów – zrealizowaną w 2015 roku.
Ostatni komentarz
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
09 czerwca 2020
z HISTORII

Porcelana Ćmielów obchodzi jubileusz 230-lecia istnienia

Z czym kojarzy się ćmielowska porcelana? Na myśl przychodzą klasyczne serwisy obiadowe marki, przekazywane z pokolenia na pokolenie, jak najcenniejsze pamiątki. Fabryka będąca dla Polaków synonimem tradycji, wyjątkowego rzemieślnictwa, ale i nowoczesności, obchodzi w tym roku swój wyjątkowy jubileusz.
Ostatni komentarz
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
15 maja 2020
z HISTORII

Pawilon Polski na Levant Fair 1934 Tel Aviv

821 wystawców z 23 krajów i 300 tysięcy zwiedzających. W Lewant Fair (Targach Lewantyńskich) 1934 w Tel-Avivie udział wzięło 40 firm z Polski reprezentujących przeszło 30 gałęzi branżowych. Bliski Wschód w latach 30-tych XX wieku był terenem niezwykłej rozbudowy gospodarczej.
Ostatni komentarz
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
23 października 2019
z HISTORII

Stąpając po historii, czyli spacer po Warszawie śladami dawnych posadzek

Spotykane w kawiarniach, obiektach sakralnych i czynszowych kamienicach, piękne, choć często nadgryzione zębem czasu. Produkowane kilkadziesiąt lat temu w fabrykach firmy Dziewulski i Lange, której tradycje kontynuuje dzisiejsze Opoczno, różnorodne płytki ceramiczne stały się elementem historii zapisanym na posadzkach otaczającej nas przestrzeni.
Ostatni komentarz
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
14 czerwca 2019
z HISTORII

Ikona współczesnej architektury ma 90 lat! Barcelona Pavilion x Ludwig Mies Van Der Rohe

Barcelona Pavilion został zaprojektowany przez Ludwiga Miesa van der Rohe i Lilly Reich jako Niemiecki Pawilon na Międzynarodową Wystawę w Barcelonie, która odbyła się w Montjuïc w roku 1929.
Ostatni komentarz
Jak fajnie, że piszecie o moim ulu...
12 maja 2019
z HISTORII

Pawilon USA na XXVI Targach Poznańskich w 1957 roku

Dzięki uprzejmości Archiwum MTP i za zgodą MTP, po raz pierwszy publikowane są unikalne zdjęcia Pawilonu USA na MTP z 1957 roku. Żebyśmy poczuli jakiej rangi było to wydarzenie wcześniej – krótko opisaliśmy Polskę tamtych lat w Artykule: Polska 1957.
Ostatni komentarz
Niesamowity materiał - gratulacje, że ktoś tak interesująco przedstawił temat
15 stycznia 2019
MARKETING WYSTAWIENNICZY

MARKETING WYSTAWIENNCZY: Poradnik dla wystawców i designerów z 1929 roku

Wystawcom z pomocą pośpieszyło kierownictwo poznańskich targów. Dzięki wnikliwej analizie doświadczeń zagranicznych targów udało się opracować zbiór najnowocześniejszych zasad i technik wystawienniczych. Z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy techniki oraz psychologii kupiectwa.
Ostatni komentarz
a kto teraz edukuje Wystawców, że wygląd stoiska jest ważny, te koszmarki na każdym kroku. Byle jak - to już lepiej w ogóle. Żeby to mój szef zrozumiał. Zawsze się wstydzę jak siedzę za oktanormowską lada ... a w szklany naczyniu są landryny. Bo nawet na kwiaty żałuje
20 sierpnia 2018
z HISTORII

Polska na Wielkiej Światowej Wystawie w Nowym Jorku. 1939-1940

Nowojorska Wystawa Światowa 1939 roku była trzynastą z kolei wystawą zorganizowaną w USA. Główną jej ideą było pokazanie najnowszych osiągnięć techniki, nauki i sztuki - w aspekcie budowy lepszej rzeczywistości – mimo trwającego od lat kryzysu.
Ostatni komentarz
Dziękuje Panie Krzysztofie za zwrócenie uwagi. Poprawione. Wątek sprowadzenia obrazów do Polski jest mi zupełnie obcy. jestem redaktorem naczelnym Exspace, architektem specjalizującym się w promocji wystawiennictwa. Tym bardziej cenne dla mnie są Pana uwagi i wiedza. Wydaje mi się, że poprawiłam frazy o których Pan wspomina. Pozdrawiam życząc Radosnych dni Świątecznych, Urszula
21 grudnia 2017
z HISTORII

Losy polskiego pawilonu z Wystawy Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku

W 2017 r. obchodziliśmy 78. rocznice otwarcia Wystawy Światowej w Nowym Jorku w 1939 r., nazywanej The World of Tomorrow. Wystawa została otwarta przez prezydenta USA Franklina Roosevelta oraz Alberta Einsteina w 150. rocznicę złożenia przysięgi przez pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych – Jerzego Waszyngtona.
Ostatni komentarz
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
01 listopada 2017
WYDARZENIA

Polacy w Kraju Klonowego Liścia. Wystawa w Muzeum Emigracji w Gdyni

150 lat historii. Opowieść o Polakach na terytorium dzisiejszej Kanady zaczyna się po upadku powstania listopadowego, kiedy to inżynier-emigrant Kazimierz Gzowski nadzorował budowę mostu kolejowego na rzece Niagara.
Ostatni komentarz
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
26 października 2017
z HISTORII

Pawilon Polski - Paryż 1937. Wystawa Sztuki i Techniki

W 1936 roku podjęto decyzję o udziale RP w szykowanej na rok następny, światowej Wystawie Sztuki i Techniki, najbardziej prestiżowym wydarzeniu promocyjnym ówczesnego świata. Więcej o światowej Wystawie Sztuki i Techniki Paryz 1937 przeczytacie tutaj.
Ostatni komentarz
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
17 grudnia 2016
z HISTORII

Wielka Światowa Wystawa Nowy Jork (1939 - 1940)

Nowojorska Wystawa Światowa 1939 roku była trzynastą z kolei wystawą zorganizowaną w USA. Główną ideą Wielkiej Światowej Wystawy było pokazanie najnowszych osiągnięć techniki, nauki i sztuki - w aspekcie budowy lepszej rzeczywistości – mimo trwającego od lat kryzysu.
Ostatni komentarz
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
23 kwietnia 2016
WYDARZENIA

XX1T Milan | NEO-PREHISTORY. 100 VERBS

Andrea Branzi i Kenya Hara zbudowali jedną z najbardziej poruszających wystaw o historii ludzkości i czasie. Neo Preistoria – 100 verbi można oglądać od 2 kwietnia do 12 września w Mediolanie w ramach XXI Esposizione Internazionale della Triennale di Milano.
Ostatni komentarz
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
05 stycznia 2016
ROZMOWY

Foto Studio Kołecki. Czwarte pokolenie poznańskich fotografów.

Historia rodziny poznańskich fotografów pokazuje, że fotografia – choć płaska i jednowymiarowa – łączy się często z przestrzenią i designem. O rodzinnej tradycji fotografowania z Anną Mizgajską z Foto Studio Kołecki rozmawia Ewa Mrozikiewicz.
Ostatni komentarz
Skorzystałem z usług tego fotografa. Post factum (niestety) sprawdziłem ceny konkurencji i okazało się, że zapłaciłem 350% (!) ceny rynkowej. Moja uwaga została zaś zbyta bardzo ironicznym e-mailem o wadze tradycji. Same zdjęcia 7/10, obsługa 2/10, cena 1/10. Gorąco polecam sprawdzić najpierw różne oferty przed podjęciem decyzji.
07 lutego 2015
z HISTORII

X. Międzynarodowe Targi w Rio de Janeiro 1937 r.

Porcelana Ćmielowska i 71 firm z Polski przywiozły na targi próbki o wadze ponad 5 ton: wzory wyrobów polskiego hutnictwa, przemysłu chemicznego, metalowo-przetwórczego (najwięcej, bo aż 26 firm), elektrotechnicznego, tekstylnego, konfekcyjnego i ludowego.
Ostatni komentarz
Ciekawy pomysł, jednak zebranie tego to nie mały wysiłek, jeśli weźmiemy pod uwagę wojnę światową plus 40 lat pod "opieką" ZSRR i polityki upaństwowienia wszystkiego co się da. To nawet syn z synową może, co najwyżej, odtworzyć losy firm na podstawie opowieści dziadków.
02 lutego 2015
z HISTORII

Polska na Wielkiej Światowej Wystawie w Paryżu 1937 rok

W wystawie wzięło udział 303 artystów oraz 126 firm i instytucji z Polski. Polska w rankingu przyznanych nagród znalazła się na 8 wysokim miejscu. Wyprzedziła Holandię, USA czy Węgry, zdobywając 78 Grand Prix, 51 dyplomów honorowych oraz wiele medali.
Ostatni komentarz
OTO - HISTORIA POLSKIEJ MYŚLI,PRACOWITOŚCI I TWÓRCZYCH POMYSŁÓW.ARTYKUŁ TEN JEST TEGO DOWODEM.PAMIĘTAJMY O TYM.
18 stycznia 2015
z HISTORII

Polska na Międzynarodowej Wystawie Rzemiosł w Berlinie w 1938 roku.

37 polskich firm w Dziale Polskim zaprezentowano wyroby użytkowe, wykonane przez polskich rzemieślników. Ekspozycje pozostałych 24 państw, biorące udział w wystawie, pokazały przede wszystkim przemysł artystyczny. Przebojem ruchomych warsztatów cukierniczych Wystawy w Berlinie były torty i ptysie z Cukierni „Europejskiej” z Warszawy.
Ostatni komentarz
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
15 stycznia 2015
z HISTORII

MTP - miejsce, które ma szczęście do ludzi.

Cyryl Ratajski doprowadził do zorganizowania na terenach targowych w 1929 roku Powszechnej Wystawy Krajowej - największego w dziejach przedsięwzięcia promującego Polskę i jej osiągnięcia. Targi w czasie wojny zostały zniszczone w ponad 50 procentach. Decyzja o ich odbudowaniu, podjęta po wojnie, była wielkim osiągnięciem Rady Miasta. Tworzono wspólną koncepcji rozwoju targów na następne lata. Niestety Prezydium Rządu PRL w roku 1950 uchwaliło ustawę o zaniechaniu ich organizowania.
Ostatni komentarz
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
02 stycznia 2015
z HISTORII

Targi Północne w Wilnie 1928-1933 r.

Marszałkowa Piłsudska przecina wstęgę, rozpoczynając I Targi Północne w Wilnie.
Ostatni komentarz
my w Poznaniu rozpuszczeni piękną architekturą ... a czy ktoś wie co się teraz dzieje z targami w Wilnie?
07 grudnia 2014
z HISTORII

I Polska Wystawa Przemysłowa Konstantynopol 12.IX-7.X 1924

Myśl urządzenia Wystawy Polskiej w Konstantynopolu powstała w lutym 1924 roku w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Szybko powołano Komitet Wykonawczy z Zygmuntem Kiltynowiczem - vice prezesem Stowarzyszenia Kupców Polskich - na czele. Nadzoru nad stroną artystyczną Polskiego Pawilonu podjął się znany artysta malarz, dekorator Teatru Polskiego w Warszawie prof. Karol Frycz
Ostatni komentarz
trzy lata temu przygotowywałem koncepcje stoiska dla firmy "Majewski" na targi Paper World. A tu niespodzianka: Majewski {ołówki) wystawiał się w Istambule już w 1924 roku. Może coś o Tej firmie napisać ...
07 listopada 2014
FIRMY

Wiązary Burkietowicz: 115 lat tradycji

Tartak w technologii XXI wieku. Historia firmy Wiązary Burkietowicz, funkcjonującej niegdyś jako Stolarnia Mebli i Budowli, sięga 1895 roku. Po przeszło 115 latach firma Wiązary Burkietowicz osiągnęła pozycję lidera w produkcji prefabrykowanych konstrukcji z litego drewna w Polsce, a zakładem wciąż zarządza rodzina Burkietowiczów.
Ostatni komentarz
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
05 września 2014
z HISTORII

103 firmy z Polski na WYSTAWIE PRÓB I WZORÓW EGIPT 1934

W listopadzie 1933 roku narodził się w Państwowym Instytucie Eksportowym pomysł zorganizowania prezentacji polskich wyrobów w krajach Bliskiego Wschodu. Instytut przejął na siebie wszystkie czynności związane z organizacją poszczególnych ekspozycji, a koszt wynosił przeciętnie 500 zł : - )
Ostatni komentarz
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
16 listopada 2013
WYDARZENIA

Co to jest EXPO?

Co to jest EXPO? Zdaniem Polskich ekspertów Expo 2012 było "niepotrzebną kampanią promocyjną Polski", ale czy na pewno? W roku 2012 do udziału w Expo oficjalnie zgłosiło się 106 krajów z całego świata, zabrakło wśród nich Polski. Po raz pierwszy od 20 lat Polska zrezygnowała z uczestnictwa w Expo.
Ostatni komentarz
Sprawdziłam, fakt,że wszyscy wspominają o wystawie w Londynie w 1751, ale nikt nie podaje żadnych szczegółów, kopiując to samo zdanie we wszystkich źródłach... a przyjęło się,że pierwsza ŚWIATOWA to jednak 1851. Ale zwracam honor...:-)
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.