Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
07 stycznia 2015
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Thilo Frank. Zjawiskowa fizyczność codziennego życia

Intrygujące i pełne niespodzianek instalacje.

Thilo Frank (1978) mieszka i pracuje w Berlinie. Jego instalacje, rzeźby i serie zdjęć wprowadzają widza w interaktywne dialogi z otoczeniem i sztuką. Zjawiskowa fizyczność codziennego życia są przez artystę interpretowane w poetycki i zabawny sposób w nowym kontekście, podkreślając nasze postrzeganie światła, przestrzeni i ruchu.

Prezentujemy trzy wybrane realizacje artysty: "Ekko" – stałą wystawę zbudowaną w Danii w 2012 roku, instalacje „The Phoenix is closer than it appears” - prezentowaną na początku roku 2011 w KUNSTEN Museum of Modern Art w Aalborg w Danii oraz "Vertical Skip" - interaktywną instalacje zaprezentowana w 2009 roku w Den Frie Centre of Contemporary Art w Kopenhadze.

Instalacja „The Phoenix is closer than it appears”, prezentowana na początku roku 2011 w KUNSTEN Museum of Modern Art w  Aalborg w Danii, to intrygująca i pełna niespodzianek konstrukcja. Prosta forma prostopadłościanu, o wymiarach 9,5m x 4,5m x wysokość H4m, wstawiona w pomieszczenie muzeum była cała obudowana lustrami. Z jednej strony funkcjonowała jako namacalny przedmiot, z drugiej postrzegana mogła być jako coś niewidocznego, jako forma odbijająca otoczenie.

installation view, KUNSTEN, museum of modern art, aalborg, denmark, 2011, video © studio thilo frank

 

installation view, KUNSTEN, museum of modern art, aalborg, denmark, 2011, video © studio thilo frank

installation view, KUNSTEN, museum of modern art, aalborg, denmark, 2011, video © studio thilo frank

To co było w  niej najbardziej zaskakujące to wnętrze. Wypełnione w całości również lustrami kwestionowało postrzeganie zmysłami przestrzeni: niekończące się odbicia kolorowego wnętrza z huśtawką w środku kostki. Kiedy huśtawka zaczynała się poruszać dezorientacja przestrzeni zaczynała wywierać swój pełny efekt. Ściany, sufit i podłoga znikały i osoba na huśtawce wydawała się zniknąć w niekończącej się przestrzeni.installation view, KUNSTEN, museum of modern art, aalborg, denmark, 2011, video © studio thilo frank

"Ekko" to stała ekspozycja zaprojektowana przez Thilo Frank składająca się z 200 drewnianych ram otaczających okrągłą przestrzeń zielonego dziedzińca. Instalacja została zbudowana w Danii w 2012 roku. W zależności od padającego światła, cienie rzucane przez konstrukcje wydobywają trójwymiarowe kształty. Dopełnieniem architektury "Ekko" są dźwięki pochodzące z boiska odbiorca podczas poruszania się.'Ekko' by Thilo Frank
2012, permanent public installation 20m x 3m
hjallerup, denmark
images courtesy of the artist via [www.thilofrank.net]

Zobaczcie jak światło niesamowicie dopełnia drewniane ramy ekspozycji 'Ekko'EKKO, Thilo Frank /// WIP TIMELAPS

Vertical Skip” to interaktywna instalacja zaprezentowana w 2009 roku w Den Frie Centre of Contemporary Art w Kopenhadze. Dynamiczna rzeźba, wysoka na 10 metrów,  była w ciągłym ruchu, zmieniając swój obraz w niesamowitej eksploracji przestrzeni i światła. Vertical Skip wydaje się wibrować napędzana przez ruch otaczającej publiczności. Instalacja wypełniała przestrzeń całego pomieszczenia tworząc intymne doświadczenie między dziełem sztuki a widzem,  który może je kontrolować.

via [www.thilofrank.net]  Photo: Polly Yassin / Bildmusee
via [www.designboom.com]

Jeśli lubisz to co czytasz - zarekomenduj nas na Facebooku! Dziękujemy.
Zainspirował Cię artykuł? Dodaj link do tego posta na swoją stronę!

 

 

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.