Reklama

wszystkie artykuły z działu >> ROZMOWY
09 grudnia 2014
wszystkie artykuły z działu >> ROZMOWY

Studia to dla mnie za mało - Aneta Laska w rozmowie z EXSPACE.pl

Studia to dla mnie za mało

W cyklu PROMUJEMY PRZEDSTAWIAMY, specjalnie dla portalu EXSPACE.pl rozmowa z Anetą Laska, studentką digital design na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

EXSPACE: Zawodowo zajmujemy się przeglądaniem i analizą projektów studentów oraz absolwentów więc wiemy, że pokazać udokumentowany dorobek projektowy jest niezwykle trudno. Absolwenci mają zazwyczaj cienkie portfolio. W Pani przypadku to są dziesiątki zrealizowanych projektów. Czy łatwo jest pogodzić studia z pracą zawodową?

Studia to dla mnie za mało, na drugim roku uczyłam się w policealnej szkole reklamowej, a na trzecim roku pracowałam już w agencji reklamowej. Lubię podejmować wyzwania i zdobywać nowe doświadczenia, a to oprócz studiów umożliwia mi praca zawodowa. Staram się umiejętnie dysponować czasem, tak aby ani studia ani praca na tym nie cierpiały. Czasami wymaga to więcej wysiłku, szczególnie podczas egzaminów na studiach ale jest to do wykonania.

Licencjat na  architekturze wnętrz, aktualnie studia magisterskie na digital design. Co skłoniło Panią do wyboru takich kierunków studiów?

Studiuję w Krakowie na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego. Od dziecka interesowałam się architekturą, designem i reklamą. Studia licencjackie utwierdziły mnie w przekonaniu, że wybrałam odpowiedni kierunek, natomiast studia magisterskie są nowym wyzwaniem, próbą działania również w obszarze reklamy.  Chciałabym "wyciągnąć" jak najwięcej informacji z obu kierunków i świadomie z nich korzystać w projektowaniu obiektów komercyjnych.

Pani Aneto. Kilkuset wystawców buduje swoje piękna stoiska na targach CEDE w Poznaniu. Stoisko firmy 3M ESPE, wspólny projekt Dariusza Donhefnera i  Anety Laski, zrealizowany przez Focus Forum z Krakowa, otrzymał Wyróżnienie Honorowe w konkursie StandOUT. CEDE 2014, za: „Konsekwentnie realizowany wizerunek wystawienniczy przez lata i niezwykłą dbałość o detale.” Proszę powiedzieć w jaki sposób projektuje Pani zachwyt specjalistów z branży wystawienniczej?

Do każdego projektu podchodzę indywidualnie, zapoznaję się z firmą, jej produktami, identyfikacją wizualną, następnie analizuję założenia, budżet,  pracuję nad formą, potem nad detalami. Zależy mi na tym, aby projekt był spójny z wizerunkiem firmy ale jednocześnie oryginalny i ciekawy.

Na ogół firmy realizują nowe projekty wystaw każdego roku. Firma 3M ESPE promuję się tym samym stoiskiem kolejny już rok. Pamięta Pani jakie było zależnie do przygotowania tego projektu?

Głównym założeniem było wykorzystanie istniejących elementów ale w nowym układzie.

Proszę nam zdradzić tajemnicę, jakim sposobem skłania Pani technologa czy stolarza, do tego by zrobił dokładnie to, co pani zaprojektowała i pomógł zmaterializować taki projekt.

Staram się konsultować swoje pomysły już na etapie projektowania, tak by potem nie było problemów przy produkcji. Myślę, że bardzo ważna jest komunikacja pomiędzy projektantem a technologiem od początku powstania idei do realizacji projektu.

Gdy robi się projekt wystawy na takim poziomie jak Pani realizacja na targach Cede, trudno jest potem przeskoczyć wysoką poprzeczkę, którą sami sobie podnieśliśmy?

Staram się aby każdy mój projekt był lepszy od poprzedniego i wydaje mi się, że też na tym polega praca projektanta, aby zdobywać doświadczenia i  przeskakiwać coraz to wyższe poprzeczki.

Jak często w trakcie pracy, robi Pani wycenę kosztów realizacji swoich projektów?

Większość projektów ma określony budżet dlatego na bieżąco sama musze określać orientacyjne koszty podczas projektowania żeby nie przekroczyć założonej kwoty. Dokładną wyceną zajmuje się dział technologów i handlowców.

Pani dotychczasowe realizacje.

Z projektów zrealizowanych mogę wymienić ekspozytory, dj-kę na masowe imprezy, elementy graficzne dla centrum handlowego w Ploiesti - zaprojektowane dla agencji reklamowej. Przez ostatnie miesiące projektuję głównie stoiska targowe.

Zawodowo o czym Pani marzy?

Myślę, że swoją przygodę z projektowaniem dopiero zaczynam dlatego chciałabym zdobywać nowe doświadczenia, które wraz z wiedzą zdobytą podczas studiów pozwolą mi tworzyć ciekawe projekty, zgodne z moimi założeniami ale tez nie przekraczające kosztów ustalonego budżetu. W najbliższym czasie chciałabym też zacząć projektować przestrzenie publiczne i komercyjne, np. wnętrza lokali handlowych, usługowych, wystawienniczych itp. Miejsca spójne z identyfikacją wizualną firmy, przyjazne zarówno dla osób tam pracujących jak i dla klientów.

Do czego Pani dąży?

Dążę do tego żeby oprócz stoisk wystawienniczych projektować także przestrzenie publiczne itp. Z myślą o tym już 2 lata temu zrobiłam studium reklamowe żeby oprócz wiedzy projektowej poszerzać również tą związaną z grafiką, marketingiem, promocją firm. Przez prawie rok pracowałam w krakowskiej agencji reklamowej zajmującej się głównie reklamą zewnętrzną, dzięki hali produkcyjnej przy firmie miałam okazję dowiedzieć się jak powstają kasetony, co to jest plexa, hips, PCV, jak się montuje oświetlenie LED itd. Doświadczenia praktyczne ułatwiły mi projektowanie i ciągłe myślenie o tym, czy dana rzecz jest możliwa do wykonania.

Każdy z nas ma taki swój "projekt życia". Coś co zrobił, albo dopiero zrobi, ale z czego jest bardzo dumny, że to zaplanował i wymyślił. Jaki jest Pani najlepszy i najważniejszy projekt?

Myślę, że taki projekt jeszcze przede mną i mam nadzieję, że nie jeden.

Kiedy zrobiła Pani swój pierwszy projekt w życiu?

Na pierwszym roku studiów, zadanie semestralne, był to projekt wnętrza kina 5D.

Kto miał największy wpływ na Pani wybory życiowe?

Myślę, że w największym stopniu rodzice, którzy zawsze mnie wspierali w moich wyborach ale nigdy nic nie narzucali, zawsze mogłam liczyć na szczerą rozmowę i pomoc w rozwianiu różnych  wątpliwości.

Skąd się wzięła Pani wrażliwość i kreatywność?

Wychowując się w domu, w którym rodzice prowadzą firmę związaną z wykończeniem wnętrz od dziecka chłonęłam wszystko co związane z architekturą i designem. Spędzałam godziny na przeglądaniu czasopism wnętrzarskich i kształtowaniu swoich opinii na temat danego projektu. Następnie obrałam taką drogę kształcenia, która pozwala mi zdobywać praktyczną wiedzę by móc materializować pomysły powstałe w mojej wyobraźni.

Dziekuję za rozmowę.


Więcej realizacji Aneta Laska w bazie the|designers na EXSPACE.pl

Podzielcie się z nami swoimi osiągnięciami: projektanci@ www.exspace.pl

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.