wszystkie artykuły z działu >> TARGI
02 kwietnia 2016
wszystkie artykuły z działu >> TARGI

Najciekawszy performance i najpiękniejszy samochód na targach Motor Show 2016 to…

Świetnie skrojona oprawa miaty!

Zwykle piszę o stoiskach. O tym, że obok niektórych przechodzi się obojętnie. Ale są też i takie, na których wzrok z przyjemnością zawieszą nawet ci, którzy na co dzień niespecjalnie interesują się designem wystawienniczym. Tym razem na poznańskich targach motoryzacyjnych stoiska poszły na drugi plan. Najważniejsze były samochody. Które podobały nam się najbardziej?

Firmy na Motor Show 2016 w Poznaniu (31.03-3.04.2016) zaprezentowały się na równym poziomie. Dawno czegoś takiego nie widziałam. Nagle zaczął obowiązywać jeden trend – jakby firmy się umówiły. Nareszcie zginęły pogniecione banery - nazywam je „choinkowymi dekoracjami” - podwieszone do konstrukcji hali byle jak i byle gdzie. Byle było nas widać. Dominowały eleganckie i minimalistyczne stoiska. Długie ściany z grafikami, w które wmontowane były wielkie ekrany LED'owe. Tutaj relacja z targów Motor Show 2016 "50 polskich premier na Motor Show 2016 w Poznaniu" >> http://exspace.pl/articles/show/1502

Najważniejsze rzeczy jednak działy się na stoiskach, gdzie bohaterami były samochody. Jak się wyróżnić spośród tylu wspaniałych marek?  

Spektakularne widowiska towarzyszące promocji marek samochodowych na świecie ciągle są zarezerwowane dla największych samochodowych targów świata: New York International Automobile Show - www.autoshowny.com, Auto Salon Barcelona - www.salonautomovil.com, Geneva International Motor Show - www.salon-auto.ch czy Milan Design Week. Więcej o tym jak branża samochodowa prezentowała się Medialnie w roku 2015 przeczytajcie tutaj >> http://exspace.pl/articles/show/1349

I chociaż w Poznaniu nie zobaczyliśmy Instalacji czy Show na miarę Genewy, Barcelony, Nowego Jorku czy Mediolanu to jednak każda z firm próbowała się w jakiś sposób wyróżnić. Które spośród nich najbardziej przypadły nam do gustu?

Powiedzmy to wprost, wybór nie był łatwy. A że nie da się znaleźć czegoś najlepszego dla wszystkich, wybrałam coś najlepszego dla… siebie.

Mazda MX-5 i performance na stoisku Mazda.

Mazda MX-5 - Światowy Samochód Roku 2016. Mazda MX-5 - Najpiękniejszy Samochód Roku 2016. Mazda MX-5 - Red Dot: Best of the Best 2015 (najbardziej prestiżowa nagroda w dziedzinie wzornictwa przemysłowego na świecie). Mazda MX-5  - Japoński Samochód Roku 2015-2016. Mazda MX-5 - Najlepszy Kabriolet Roku 2016.

fot. materiały prasowe Mazda

Dodajmy do tego dwa wyróżnienia Red Dot Product Design 2015 dla Mazda CX-3 i Mazda 2 – chyba wystawczy, żeby na stoisku Mazda zatrzymać się na dłużej, nie uważacie?

utytułowana Mazda MX-5, fot. Urszula Kałużna

stoisko Mazda i utytułowana Mazda MX-5, fot. Mazda

Zauroczył mnie też Performance fajnie dopasowany do dynamiczneji i komiksowej formy stoiska Mazda. "Action" dotyczyło rysunku loga Mazda na podeście + autograf autora ilustracji na stoisku Mazda i na samochodzie Mazda MX-5, Łukasza Samsonowicza z ZIMZONOWICZ.PL [www.zimzonowicz.pl].

Samsonowicz opracował projekty ilustracji, które następnie były drukowane na płytach, które pojawiły się na ścianach i podestach stoiska. Przygotował też projekty na dekoracje pleców modelek i na elementy stroju. To była świetnie skrojona oprawa miaty!

Zadaliśmy kilka pytań Łukaszowi:

Urszula Kałużna: Ile czasu trwało przygotowanie projektu i realizacja?

Łukasz Samsonowicz: Prace nad projektem trwały około miesiąc: tydzień na szkice koncepcyjne, tydzień na realizację finalnej ilustracji. Następnie ilustracja została nadrukowana na elementach konstrukcyjnych stoiska i złożona w całość. Fragment ilustracji został wykorzystany do oklejenia Mazdy MX-5. Oczywiście w ramach poszukiwania inspiracji z przyjemnością pojeździłem Mazdą MX-5 na trasie Warszawa - Poznań - Zielona Góra - Lubsko [rodzinne miasto].

Jakie były wytyczne Mazda?

- Ilustracja czarno biała, futurystyczne miasto: punktem wyjścia był mój rysunek do plakatu filmu "Blade Runner"- http://zimzonowicz.pl/?16,pl_blade-runner

- Inspiracja filozofią Mazdy: Kodo [dusza ruchu], a więc ukazanie dynamiki, nowoczesnej technologii inspirowanej i współgrającej z naturą. Inspiracją była też historia miasta Hiroszima [wybuch bomby atomowej]

- Inspiracje bezpośrednie to design auta MX-5 i Mazdy 6

Jak Mazda do Ciebie trafiła?

Wszystko zaczęło się małymi krokami od rysowania storyboardów reklamowych dla poznańskiej agencji reklamowej [były to m.in. storyboardy dla Mazdy]. Rysuję od zawsze. Posiadam portfolio artystyczne online, kolega wydobył z niego wspomniany rysunek "Blade Runner" i zaproponował jako grafikę stoiska Mazdy... no i coś zaiskrzyło :). Tak nawiązała się dalsza współpraca. Właściwe miejsce, czas, dużo szczęścia, oraz uparte rozwijanie swoich zainteresowań jest niezbędne aby iść do przodu :) 

Dziękuję za rozmowę.

Mazda MX-5, ilustracje: Łukasz Samsonowicz czyli ZIMZONOWICZ.PL, fot. Urszula Kałużna

Mazda MX-5, ilustracje: Łukasz Samsonowicz czyli ZIMZONOWICZ.PL , fot. materiały prasowe Mazda

Mazda MX-5, ilustracje: Łukasz Samsonowicz czyli ZIMZONOWICZ.PL , fot. materiały prasowe Mazda

Mazda, ilustracje: Łukasz Samsonowicz czyli ZIMZONOWICZ.PL , fot. materiały prasowe Mazda

Więcej zdjęć znajdziecie w Galerii. Zapraszam!

opracowała: Urszula Kałużna

 
ZIMZONOWICZ

Studio powstało z myślą o realizacji indywidualnych projektów dla Klientów. Jest ono konsekwencją różnorodnych działań twórczych, magazynem kondensującym wieloletnie doświadczenie autora Łukasza Samsonowicza, miejscem gdzie możecie zrealizować Swój projekt. Samsonowicz, laureat wielu nagród i wyróżnień, zajmuje się głównie tworzeniem ilustracji.

www.zimzonowicz.pl

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.