Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
13 czerwca 2016
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

' Let’s talk about garbage' Hugona Kowalskiego i Marcina Szczeliny na Biennale Architektury w Wenecji 2016

Sukces Polaków na Biennale Architektury w Wenecji!

Po raz pierwszy w historii Biennale Architektury w Wenecji, do głównej wystawy zostali zaproszeni polscy twórcy. Kuratorem głównej wystawy jest Alejandro Aravena, zdobywca tegorocznej nagrody Pritzkera. Projekt Hugona Kowalskiego i Marcina Szczeliny “Let’s talk about garbage” (“Porozmawiajmy o śmieciach”), który reprezentuje Polskę na głównej wystawie 15 Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji zbiera entuzjazstyczne oceny i recenzje zagranicznych dziennikarzy i krytyków architektury.

'Let’s talk about garbage' to jedna z dwóch najlepszych instalacji na wystawie głównej w Arsenale według włoskiego magazynu Exibart.com. 15 Biennale Architektury w Wenecji stoi pod znakiem architektury społecznie zaanagażowanej. Reporting from the front - bo tak nazwano tę edycję Biennale – jest zbiorem doniesień z frontu, na którym architektura konfrontuje się z niesprawiedliwymi warunkami społeczno - ekonomicznymi oraz walczy z napotykanymi w różnych miejscach świata problemami.

Kowalski i Szczelina zwracają naszą uwagę na to, co musimy dostrzec: na olbrzymią ilość śmieci, którą produkujemy każdego dnia. Nie estetyzują odpadów, ale też nie rzucają nam ich w twarz. Zamiast tego organizują je, konfrontują nas z ich istotą, z ich pochodzeniem, a następnie prezentują, w bardzo wyraźny sposób - sposoby ich przetwarzania, skupiając się na kreatywności mieszkańców slumsu Dharavi, którzy pozyskują i ponownie wykorzystują to, co wyrzuca miasto, tworząc budulec lepszego świata. Stosując, co nazwać można wyjątkowymi umiejętnościami teatralnymi, stworzyli jedną z najbardziej przejrzystych i jedną z najmocniejszych wystaw na tegorocznym Biennale. - Aaron Betsky, krytyk architektury, dziekan Frank Lloyd Wright School of Architecture w Arizonie

Instalacja Let’s talk about garbage zajmuje powierzchnię aż 200m2, długość 20m i wysokość ponad 3m.

Projekt Hugona Kowalskiego i Marcina Szczeliny mierzy się z globalnym problemem nadprodukcji śmieci. Współczesne konsumpcyjne społeczeństwa nie troszczą się wystarczająco o “życie po życiu” swoich masowo wytwarzanych produktów, szczelnie owiniętych w kolejne warstwy opakowań z tworzyw sztucznych. Projekt to próba wskazania nowych alternatywnych strategii w walce z zalewającą nasze miasta lawiną odpadów. W jaki sposób architektura może wpływać na zmniejszenie ilości odpadów? Jak możemy skuteczniej uczestniczyć w procesie recyklingu? Dlaczego jest to ważne zagadnienie ciągle marginalizowane w większości miast świata?– to tylko kilka z wielu pytań, na które twórcy wystawy starają się odpowiedzieć.

 

Let’s Talk About Garbage to trójwymiarowe doświadczenie dla odwiedzającego, stawiające ważne pytania dotyczące naszego społeczeństwa konsumenckiego. Przypomina nam, że wyrzucając odpady nigdy nie pozbywamy się ich do końca – Alan G. Brake, krytyk architektury z Nowego Jorku, Art in America Magazine.

“Let’s talk about garbage” | 15 Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji
Projekt Hugon Kowalski i Marcin Szczelina
photo Marco Magoga

“Let’s talk about garbage” | 15 Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji
Projekt Hugon Kowalski i Marcin Szczelina
photo Marco Magoga

“Let’s talk about garbage” | 15 Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji
Projekt Hugon Kowalski i Marcin Szczelina
photo Marco Magoga

“Let’s talk about garbage” | 15 Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji
Projekt Hugon Kowalski i Marcin Szczelina
photo Marco Magoga

Projektowane rzeczy do jednorazowego lub krótkotrwałego użytku, wykonane najczęściej z tworzyw, które rozkładać się będą na wysypiskach setki, a nawet tysiące lat, w dłuższej perspektywie czasu stają się jedynie produkowanymi odpadami zamiast nowymi produktami powstałymi w procesie recyklingu. Twórcy wystawy przedstawiają m.in. cykl życia wyrzucanych przedmiotów - ich zbieranie, sortowanie, przetwarzanie i powtórne wykorzystanie. To recykling, upcykling czy projektowanie produktu z myślą o jego przyszłym przetworzeniu wskazują nam alternatywy dla problemu nadprodukcji śmieci.

Wrzucamy wszystko do czarnego worka, myśląc, że nie jest to już więcej nasz problem – twierdzą Kowalski i Szczelina. Do tej idei nawiązuje czarna ściana wystawy, ukrywająca swój rewers, dalsze losy odpadów - bogaty świat nieznanych zazwyczaj danych dotyczący śmieci oraz życia milionów ludzi żyjących z recyklingu tego, co wyrzucają inni. Twórcy prezentują również bogatą paletę materiałów i produktów dostępnych na rynku, które maksymalizują korzyści z recyklingu, proponują ekologiczne i trwałe rozwiązania.

Przykład do naśladowania! - Taissa Buescu, redaktor naczelna Casa Vogue o projekcie “Lets talk about garbage” w zestawieniu najciekawszych projektów na biennale.

Projekt “Lets talk about garbage” zbiera pozytywne recenzje w mediach zagranicznych. Krytycy architektury chwalą projek za oryginalny i widowiskowy sposób ekspozycji oraz narrację wystawy, która każdego uczestnika prowokuje do refleksji.

Ostatnich 7 miesięcy kompletnie wywróciło nasze życie do góry nogami. Projekt pochłonął nas bez reszty. Zebraliśmy świetny zespół wspaniałych ludzi z wielu dziedzin, aby jak najszerzej spojrzeć na problem śmieci. Współpracujemy ciagle ze specjalistami z tej dziedziny, m.in profesorzy z Uniwersytetu w Mumbaju czy Massachusetts Institute of Technology. Dlatego bardzo nas cieszy tak pozytywny odbiór naszego projektu, gdyż jest to praca wielu specjalistów z całego swiata. Mamy olbrzymią konkurencję w Wenecji, na wystawie głównej jest aż 11 laureatów nagrody Pritzkera oraz kilkudziesięciu innych architektów. Dlatego jesteśmy dumni, że tak ważny temat jakim jest nadprodukcja śmieci jest tak szeroko i entuzjastycznie nagłaśniany za pomocą mediów z całego świata. - dodają twórcy.

Kowalski i Szczelina, planują wydanie książki, nakładem wydawnictwa DOM Publishers , który będzie podsumowaniem projektu i pracą badawczą, którą zebrali w ostatnich kilku miesiącach.

Projekt wzbudza duże zainteresowanie nie tylko w mediach, ale rówież wśród osób, które mają świadomość istotnego znaczenia recyclingu, ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju, dlatego już teraz trwają negocjacje, aby projekt został pokazany również w Polsce m.in w Katowicach i Poznaniu oraz w Brukseli w Parlamencie Europejskim -  ze względu na wprowadzenie przez Unię Europejską regulacji zwiazanych z circural economy.

Jeszcze bardzo dużo pracy przed nami, szczególnie tą z pozyskiwaniem finansowania na projekt, ale cieszymy się, że pracujemy nad tak ważnym projektem, który wzbudza ogromne zainteresowanie - komentują Kowalski i Szczelina

(...) Jeden z najmocniejszych projektów badawczych w Arsenale to ”Lets talk about garbage” - Christian Holl, dla Freitag.

Udział w głównej wystawie na Biennale w Wenecji i praca z jej kuratorem Alejandro Araveną, tegorocznym zdobywcą nagrody Pritzkera (“architektonicznego Nobla”), jest ogromnym wyróżnieniem. Projekt Polaków można oglądac do 27 listopada 2016 roku, na głównej wystawie w Wenecji.

Więcej o projekcie na stronie letstalkaboutgarbage.com oraz na Facebooku. Wywiad z twórcami wystawy: http://www.sukcesmagazyn.pl/galeria/1271889.html

  ----------------

Hugon Kowalski, architekt, założyciel UGO Architecture, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Za swój projekt dyplomowy „Porozmawiajmy o śmieciach”, dotyczący problemu slumsów w Bombaju, jako pierwszy Polak w historii otrzymał nagrodę Archiprix International Hunter Douglas Awards za najlepszy dyplom architektoniczny na świecie obroniony w latach 2009-2011.

www.ugo.com.pl

Marcin Szczelina, krytyk i kurator architektury, asystent dyrektora podczas 11. edycji Biennale Architektury w Wenecji. Założyciel Architecture Snob i Furheart Gallery, przestrzeni do badania granic architektury. Twórca wielu wystaw o architekturze. Ekspert europejskiej nagrody Mies van der Rohe. Korespondent włoskiego magazynu Domus.

www.architecturesnob.pl

 

 

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.