wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
01 lutego 2017
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Czy Todd Bracher i jego wizja "Das Haus" na imm cologne 2017 pozostanie nam w pamięci na dłużej?

Czego potrzebujemy do życia?

Exspace odwiedziło targi IMM Cologne 2017 i przespacerowało się po kolejnej już szóstej edycji „Das Haus”, którą w roku w 2017 roku zaprojektował amerykański projektant Todd Bracher. Każdy kto odwiedza targi IMM w Kolonii – powinien odwiedzić Instalacje ‘Das Haus’. A jeżeli ją pominą - zapewne wracając tam w przyszłym roku – wrzuci to w swój plan wycieczki po targach.

Bo Instalacje ‘Das Haus’ to autorski, specjalny program IMM Cologne, którego celem jest promocja wybitnych osobowości ze świata designu. Kolońskie targi zapraszają wybranego projektanta lub architekta do zaprojektowania swojej wizji domu - nie wyznaczając żadnych ram czy granic - od roku 2012. W poprzednich edycjach IMM instalacje “Das Haus" projektowane były przez: Doshi Levien (UK), Luca Nichetto (Włochy), Louise Campbell (Dania), Neri & Hu (Chiny) i Sebastian Herkner (Niemcy).

Czego potrzebujemy do życia?

Instalacja "Das Haus - Interiors on Stage" Todd’a Bracher’a zaskoczyła odwiedzających imm cologne 2017 sprowadzając to prestiżowe wydarzenie do tego prostego pytania. Zaskoczenie było tym większe ponieważ wciąż pamiętamy spektakularną i niezwykle widowiskową zeszłoroczną wystawę "Das Haus" zaprojektowaną przez Sebastian’a Herkner’a. Wystawę pełną zaskakujących inscenizacji działających na zmysły - kolory, zapachy i dotyk tkanin. Okrągła, przejrzysta i otwarta na wszystkie strony przestrzeń zeszłorocznej wystawy imm cologne 2016 dominowała na targach. Podczas gdy Sebastian Herkner stworzył dzieło widowiskowe i barokowe i pełne przedmiotów dobrze zaprojektowanych Todd Bracher ograniczył swoja wizję do tego, co jego zdaniem ‘jest istotne’ w domu.

Zwiedzając instalacje Bracher’a podczas imm cologne 2017 mieliśmy mieszane odczucia. Wychodziliśmy z „Das Hous’ bez wrażenia, że ​​doświadczyliśmy czegoś wyjątkowego. Ale czuło się gdzieś w powietrzu, że punkt wyjścia do tej wystawy był ważny. Wszędzie potrzebny jest czas. Tutaj potrzeba było go dużo więcej niż w miejscach gdzie przemawiają do nas piękne przedmioty. Bo co mówi cebula w lnianym worku na półce, czy troszeczkę zniszczone pióropusze indiańskie lub zwykłe narzędzia…. Normalność przedmiotów prezentowanych na wystawie zaskakiwała prostotą, sprawiając wręcz, że troszeczkę się gubiliśmy.

photo: materiały prasowe IMM Cologne 2017

Bo intencją i celem projektu "Das Haus" nie było nowe ustawianie mebli na targach. Zamiast tego, nowojorski artysta chciał pokazać osobistą wizję życia. I to jest właśnie to, co Todd Bracher zrobił. "Organizatorzy i goście imm cologne 2017 docenili fakt, że moja scenografia nie mówi dużo o meblach, ale jest bardziej o idei kontemplującej współczesne formy życia," powiedział Todd Bracher zachwycony pozytywnymi komentarzami nt. swojej wystawy w Kolonii. "Słyszałem, Skandynawów mówiących, że "Das Haus" czuje skandynawskie i japońskie klimaty. To jest dziwne, bo dla mnie to co stworzyłem jest po prostu bliskie człowiekowi. Ale ponieważ zwłaszcza Duńczycy i Japończycy mają bardzo ludzki sposób życia, które moim zdaniem w Ameryce są daleko poza zasięgiem, to mój projekt okazał się niejako znakiem intuicyjnego zrozumienia."

W przeciwieństwie do tradycyjnej koncepcji domu składającego się z pokoi, sypialni, kuchni, przedpokoju i łazienki, Bracher prezentuje 3 najważniejsze strefy w mieszkaniu, w  którym najważniejsze funkcje każdego danego pomieszczenia łączą się ze sobą. Najwiekszym było pomieszczenie główne wystawy w którym zbierali się odwiedzający. I tutaj było na półeczkach wszystko co odżywia ciało, umysł i duszę. Wewnątrz znajdowała się zdominowana przez drewno duża sala otoczona półkami na których było zebrane razem wszystko, czego  człowiek potrzebuje dla swego rozwoju: żywność, książki, naczynia do gotowania, pamiątki, sztuka, instrumenty naukowe, zabawki i narzędzia. Pluszaki miały reprezentować tęsknotę mieszkańców miasta do natury. W przypadku życia w mieście kontakt z naturą jest ograniczony zwykle do zdjęć. Masywne panele podłogi i półki wykonane były z drewna dostarczonego przez duńska firmę Dinesen. W środku pokoju stał ogromny, siedmiometrowy stół pełniący rolę wyspy kuchennej, stworzony specjalnie dla "Das Haus" przez Ceasarstone, któremu towarzyszyły Alodia stołki zaprojektowane przez Todd’a Bracher’a dla Cappellini  i rząd jego lamp Dome stworzonych dla marki Mater, które budziły skojarzenia z biblioteką. Pomieszczeniem, w którym można odkryć świat.

photo: Exspace

photo: Exspace

photo: materiały prasowe IMM Cologne 2017

photo: materiały prasowe IMM Cologne 2017

Kolejnym pomieszczeniem był ‘pokój ciszy’ gdzie można było w spokoju pobyć ze sob. Do tego pomieszczenia prowadził osobny korytarzyk. To była jedyna intymna przestrzeń. I wreszcie pomieszczenie sanitarne umieszczone na zewnątrz.

photo: materiały prasowe IMM Cologne 2017

photo: materiały prasowe IMM Cologne 2017

Z zewnątrz wersja "Das Haus - Interiors on Stage" z roku 2017 wygląda jak Cube, a trochę jak zamek z dwoma wąskich wejściach do budynku. Konstrukcja Cube pokryta była półprzezroczystą tkaniną.

photo: Exspace

Czekamy już z niecierpliwością na kolejne wystawy ‘Das Haus” i na kolejna edycje imm cologne, która odbędzie się w dniach 15-21 stycznia 2018 roku. Link: www.imm-cologne.com

© Exspace

photos © Exspace i materiały prasowe imm cologne 2017

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.