Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
14 maja 2019
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Golden Egg deign by Bigert & Bergström. Czy tak wygląda idealne miejsce na ziemi?

Szwedzkie studio projektowe Bigert & Bergström stworzyło niezwykłą przestrzenną rzeźbę. Golden Egg to... sauna. Ale nie jest to zwykłe jajko i nie jest to zwykła sauna. Krajobrazowa rzeźba, zainstalowana w Luossabacken w Kiruna, najdalej na północ wysuniętym mieście Szwecji - ma bardzo ważne społeczne zadanie.  Posłuchajcie...

Photo Jean-Baptiste Béranger

Mieszkańcy szwedzkiego miasteczka Kiruna, w związku z wydobyciem rudy żelaza, poddawani są radykalnej transformacji. Przez intensywną eksploatację rudy żelaza ich miasto (około 18 tysięcy mieszkańców) zaczęło.... pękać. Pękają ulice, tory kolejowe, rury, zapadają się słupy elektryczne. W końcu podjęto więc decyzję: całe miasto musi się przeprowadzić o kilka kilometrów, żeby zrobić miejsce rozwijającej się - największej na świecie - kopalni rudy żelaza. Na taką skalę nikt wcześniej tego nie zrobił. Część budynków zostanie zrównanych z ziemią, inne, jak zabytkowy kościół, zostaną przeniesione w całości w nowe miejsce. Kiruna będzie się przenosić... 20 lat.

Rudy żelaza wydobywane od końca XIX wieku to ważne źródło dochodu dla Szwecji i absolutnie niezbędne dla miasta Kiruna.

Photo Jean-Baptiste Béranger

exhibitors_from_poland_exspace

 

Solar Egg, 2017 Photo: Jean-Baptiste Béranger

Solar Egg, 2017 Photo: Jean-Baptiste Béranger

Solar Egg stworzony został jako rzeźba społeczna w mieście, w której mogą spotkać się mieszkańcy i goście.

W klimacie arktycznym Laponii sauna zajmuje kluczowe miejsce, jako przestrzeń dla ogrzania się i refleksji. Bigert & Bergström opracowali symbol rzeźbiarski, który pozwala kontynuować tę tradycję pielęgnującą rozmowę i wymianę pomysłów.

Jajko wykonane jest z nierdzewnej złocistej blachy lustrzanej, a jego wielostronny kształt odbija otoczenie. Powstaje wiele różnorodnych obrazów lustrzanych. Krajobraz, kopalnia, miasto, niebo, słońce i śnieg są tutaj połączone w jeden, złożony obraz, który może wywołać skojarzenia z złożonością, która obejmuje dzisiejszą dyskusje na temat klimatu i zrównoważonego rozwoju społeczności.

Solar Egg, 2017 Photo: Jean-Baptiste Béranger

Wnętrze jajka zostało wykonane z drewna. Panele ścienne i deski podłogowe z sosny a ławki z osiki. W centrum jajka stoi drewniany podgrzewany - w kształcie serca - piec z sauny wykonany z żelaza i kamienia. Temperatura wewnątrz jajka zmienia się pomiędzy 75 ° a 85 ° Celsjusza.

Solar Egg, 2017 Photo: Jean-Baptiste Béranger

Solar Egg, 2017 Photo: Jean-Baptiste Béranger

Solar Egg, 2017
Bigert & Bergström www.bigertbergstrom.com
Stainless steel mirrors with titanium gold color coating,
steel, stone, wood, brass, glass, LED’s, solar panels,
batteries, rubber.
588 x 567 x 455 cm

Photo: Jean-Baptiste Béranger

żródło: Bigert & Bergström www.bigertbergstrom.com

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.