Reklama

wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA
23 czerwca 2017
wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA

Laureaci 12. edycji konkursu „Śląska Rzecz” 2016

Już po raz dwunasty w Zamku Cieszyn wręczono nagrody laureatom konkursu „Śląska Rzecz”

21 czerwca br. poznaliśmy laureatów konkursu „Śląska Rzecz” - jedynego w Polsce regionalnego konkursu doceniającego wysoką jakość wzorniczą oraz funkcjonalne i innowacyjne rozwiązania projektowe. Od 2017 roku konkurs obejmuje województwo śląskie i opolskie. Głównym organizatorem konkursu jest Zamek Cieszyn, partnertnerem instytucjonalnym było Stowarzyszenie Zjednoczeni Designem, a patronat honorowy objęli Marszałek Województwa Śląskiego oraz Marszałek Województwa Opolskiego.

Nagradzane w konkursie Śląska Rzecz produkty, projekty graficzne oraz usługi wyróżniają się na rynku i są cenione przez użytkowników. Laureaci konkursu oraz projekty nominowane do ekspozycji są prezentowane na pokonkursowej wystawie, która w tym roku będzie pokazywana w Zamku Cieszyn, Dobrotece w Dobrodzieniu oraz Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach podczas VII Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Autorem aranżacji wystawy jest  Wzorro Design. Katowickie studio, założone przez Natalie Jakóbiec, Kasie Pełke i Marcina Kratera, specjalizuje się w tworzeniu ekspozycji, aranżacji wydarzeń oraz projektowaniu produktów.

Zgłoszone do konkursu „Śląska Rzecz” projekty oceniało Jury w składzie: prof. Czesława Frejlich – przewodnicząca jury, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Ewa Gołębiowska - Dyrektor Zamku Cieszyn, Lucyna Sikora - Dyrektor Zespołu ds. Doradztwa i Informacji Funduszu Górnośląskiego S. A. Oddział w Katowicach, Pavel Choma - projektant, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych i Designu w Bratysławie, Rafał Kołodziej - specjalista projektowania usług, Uniwersytet SWPS, prof. Wojciech Małolepszy - wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Członek Zarządu Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych, Mariusz Neonov Mitek - projektant, Leniva Studio, przedstawiciel Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej.

Nagrodzone projekty

Zwycięzca konkursu
kategoria: produkt

Pajak Sport Lange&Lange Capsule Collection
producent:
PSS Pajak Sport Ewa Piątkowska-Pająk, Bielsko-Biała
www.pajaksport.pl
projekt:
Biuro Lange&Lange Design:

www.langeandlange.com
Aleksander Lange i Gustaw Lange

uzasadnienie:
Kolekcja zainspirowana kombinezonami ciśnieniowymi pilotów samolotów ponaddźwiękowych z okresu „zimnej wojny” oraz ubiorami puchowymi złotej ery polskiego himalaizmu. Połączenie super lekkich japońskich tkanin ze stuprocentowym polskim puchem gęsim. Z myślą o użytkowniku stworzono szereg udogodnień, jak:  rozpięcia kurtki po obu stronach oraz zamki wzdłuż nogawek spodni, ułatwiające zdejmowanie odzieży, czy w śpiworze otwory boczne na ręce oraz rozpinany zamek w nogach, umożliwiający poruszanie się w okryciu.

Zwycięzca konkursu
kategoria: grafika użytkowa

identyfikacja graficzna OFF Festival Katowice
wdrożenie:
Fundacja Independent, Katowice

www.independent.pl, off-festival.pl
projekt:
Parastudio, Kraków

www.parastudio.pl
Dagmara Berska, Damian Nowak, Grzegorz Podsiadlik

uzasadnienie:
Głównym celem projektu było odświeżenie marki (rebranding) OFF Festivalu w Katowicach.  Powstały nowe logo i strona internetowa, a także m.in. plakaty, ulotki, billboardy, mapy, banery i reklamy internetowe, oznaczenia na terenie imprezy oraz elementy graficzne na scenach. Dla każdego artysty stworzono indywidualny projekt graficzny, uwzględniający wykonywany typ muzyki – w wersji internetowej były to gify. Pomimo dużej liczby grafik i zabawy stylami, udało się zachować spójność wizerunkową, podkreślającą offowy charakter festiwalu oraz jego eklektyczność.

Zwycięzca konkursu
kategoria: usługa

system dynamicznej informacji parkingowej Parkanizer
realizacja:
Parkanizer sp. z o. o., Katowice
www.parkanizer.com

projekt:
Maciej Lukas, Katarzyna Leśniok, Marta Haida, Nina Sosna, Natalia Pięta

uzasadnienie:
Aplikacja mobilna skutecznie rozwiązująca realny problem, jakiego doświadczył pomysłodawca usługi.  Chodzi o znalezienie w mieście wolnego miejsca do parkowania.  System zrozumiały i intuicyjny w obsłudze, wykorzystuje smartfony – nie wymaga zakupu dodatkowego urządzenia. Usługa wspiera nie tylko kierowców, ale służby miejskie w efektywnym zarządzaniu infrastrukturą parkingową. Przykład dobrze zaprojektowanej, kompleksowej usługi oraz modelu biznesowego z dużym potencjałem rozwojowym. Wdrożony w Piekarach Śląskich, do których dołączyły Tarnowskie Góry, Katowice i Chorzów.

Nagroda Specjalna
kategoria: produkt

krzesło i hoker Aldo
producent:
Paged Meble SA, Jasienica
www.paged.pl

projekt:
Husarska Design Studio, Kraków

www.husarska.pl
Jadwiga Husarska-Sobina, Magdalena Paleczna

uzasadnienie:
Przykład połączenia nowoczesności z klasyką designu oraz funkcjonalnością. Oparcie i tylne nogi krzesła zostały wygięte z jednego kawałka drewna bukowego – fabryka w Jasienicy jest jedną z niewielu na świecie kultywującą technikę gięcia drewna na gorąco. Funkcjonalność polega na możliwości sztaplowania siedzisk, dzięki czemu złożone jedno na drugie zajmują mniej miejsca. Nawiązaniem do klasyki jest oparcie w stylu krzesła windsorskiego z charakterystycznymi szczeblami rozchodzącymi się w kształcie pawiego ogona, gwarantującymi wygodne podparcie pleców.

Nagroda Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej
kategoria: grafika użytkowa

publikacja „The Insects Project – Problems of Diacritic Design for Central European Languages” autorstwa Agnieszki Małeckiej-Kwiatkowskiej, Zofii Oslislo-Piekarskiej, Palo Bálika, Filipa Blažka i Roberta Kravjanszkiego
wydawca:
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Katowice

www.asp.katowice.pl
projekt:
Agnieszka Małecka-Kwiatkowska (projekt graficzny i skład), Zofia Oslislo-Piekarska (edycja techniczna i korekta)

uzasadnienie:
Książka jest rezultatem międzynarodowego projektu badawczego służącego popularyzacji wiedzy na temat typografii środkowoeuropejskiej. Służy promocji projektowania nastawionego na potrzeby użytkowników języków Grupy Wyszehradzkiej, których specyfiką są znaki diakrytyczne. Zawiera cztery artykuły autorstwa ekspertów w dziedzinie typografii.  Każdy z esejów składa się z części historycznej oraz praktycznej, prezentującej najczęstsze problemy projektowe oraz przykłady dobrych rozwiązań. Wersja elektroniczna jest udostępniana na otwartej licencji.

Nagroda Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych
kategoria: grafika użytkowa

publikacja „Kazusy. Prawo karne. Schematy rozwiązań. Komiksy” autorstwa Olgi Sitarz
wydawca:
Wydawnictwo Od.Nowa sp. z o. o., Bielsko-Biała
www.wydawnictwo-odnowa.pl

projekt:
Tomasz Bierkowski, Martyna Bargiel 


uzasadnienie:
Pierwsza na rynku książka, wykorzystująca autorski sposób rozwiązywania prawniczych kazusów.  Zrozumienie i zapamiętanie niełatwych zagadnień ułatwiają komiksy, zastępujące długie słowne opisy.  W nauce pomagają też unikalne check-listy (przesłanki przestępczości, ustalenie właściwej jurysdykcji karnej, tryb ścigania).  Przykłady modyfikacji kazusa i komentarz autorski z analizą prawną pokazują, jak w praktyce stosuje się przepisy prawa. Przykład mądrego projektowania, dzięki któremu trudne zagadnienia są przekazywane w przyjazny sposób.

Nagroda Zamku Cieszyn
kategoria: grafika użytkowa

system identyfikacji wizualnej w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku im. gen. J. Ziętka S. A.
wdrożenie:
Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. J. Ziętka S. A., Chorzów
www.parkslaski.pl

projekt:
Anna Kmita, Justyna Kucharczyk, Agnieszka Nawrocka, Andrzej Sobaś, Jadwiga Tynor uzasadnienie:
Użytkownicy za największy atut parku uznają przyrodę i możliwość odpoczynku, ale obawiają się zgubić na ponad 600 hektarowym obszarze. Mają też problem z dotarciem do parkowych atrakcji. W odpowiedzi powstał system spójny i logicznie uporządkowany pod względem informacyjnym i wizualnym, opisujący różne aktywności. Jego częścią są m.in. mapy, informacje kierunkowe, oznakowania ścieżek rowerowych. System nie przysłania przyrody, jest dostępny, ale nie wymusza korzystania z niego. Nie wymaga też stałej konserwacji i aktualizacji. Jest odporny na zniszczenia dzięki użyciu m.in. betonu.

Nagroda Zamku Cieszyn
kategoria: grafika użytkowa

system informacji wizualnej dla budynku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach przy ul. Raciborskiej 50
wdrożenie:
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Katowice

www.asp.katowice.pl
projekt:
Justyna Kucharczyk, Agnieszka Nawrocka, Anna Pohluzasadnienie:
Przykład świeżego i oryginalnego podejścia do identyfikacji wizualnej. Wartością uczelni są osobowości i mocna graficzna tradycja, dlatego poproszono pracowników ASP do odręcznego wykreślenia cyfr. Tak różnorodny zestaw znaków, po wkomponowaniu w nośniki informacji, zyskał spójną formę, a zarazem nadał systemowi indywidualny rys oraz emocjonalny wymiar. Nie tracąc zarazem przyjaznego dla użytkowników –  studentów, profesorów oraz gości  –  charakteru. System jest swoistą manifestacją różnorodności, oryginalności i wartości estetycznych, jakie cechują katowicką uczelnię.

Pozostałe nominacje:
kategoria: produkt

kocioł żeliwny Klimosz Wally
producent:
Klimosz sp. z o. o., Pawłowice
www.klimosz.pl
projekt:
Mirosław Klimosz, Robert Kopoczek

Prosty w obsłudze, ekonomiczny w użytkowaniu kocioł skonstruowany w oparciu o wymiennik żeliwny. Gwarantuje to dużą odporność na korozję i długą eksploatację – żywotność urządzenia jest szacowana na 20 lat. Modułowa budowa wymiennika zapewnia szeroki zakres mocy i daje możliwość modyfikacji w dowolnym okresie użytkowania. Kocioł przystosowany jest do spalania większości dostępnych na rynku paliw.

łóżko porodowe „Freya”  i łóżeczko dla noworodków „Ovo”
producent:
Famed Żywiec sp. z o. o., Żywiec
www.famed.com.pl

projekt:
łóżko porodowe „Freya”:
Jerzy Cupek,  Bartłomiej Piela

łóżeczko dla noworodków „Ovo”:
Scope Design & Strategy, Amersfoort, Holandia
www.scopedesign.nl
Pim Jonkman

Zestaw zapewniający rodzącej wygodną pozycję, jak i po porodzie umożliwiający bliski kontakt matki i dziecka, przebywających w jednej sali. Komfortowy dla pacjentki, która może samodzielnie sterować pozycją łóżka oraz w bezpieczny sposób przemieszczać dziecko do łóżeczka. Łatwy w obsłudze dla personelu, uczestniczącego przy porodzie, jak i sprawującego opiekę nad matką oraz noworodkiem.

suszarka do butów narciarskich i snowboardowych oraz łyżew
producent:
QBL Wojciech Śliwka, Ustroń

www.qbl-systems.com
projekt:
Wojciech Śliwka

Suszarka dla ośrodków narciarskich, lodowisk, wypożyczalni sprzętu. Obsługa może  wybrać i zaprogramować czasy oraz warianty pracy urządzenia. Dzięki zastosowaniu dysz ze sprężynami, siła suszenia skierowana jest w otwory tych ramion, na których znajdują się buty. Urządzenie może być wyposażone w system dezynfekcji. Front suszarki umożliwia dobranie płyty meblowej pasującej do otoczenia.

kolekcja mebli miejskich z funkcją fitness Fulfit
producent:
Fulco Tech sp. z o. o., Gliwice
www.fulcosystem.pl

projekt:
Łukasz Siodmok, Andrzej Sapierzyński

Uniwersalne architektonicznie ławki, pasujące do różnych przestrzeni miejskich. Kolekcja powstała przy udziale profesjonalnych sportowców, którzy opracowali zestawy ćwiczeń dla wszystkich grup wiekowych, osób z problemami ruchowymi, czy przechodzących rehabilitację. Do treningów powstały opisy, zdjęcia oraz filmy instruktażowe. Zadbano, by ćwiczenia były nie tylko przyjemne, ale i bezpieczne.

komody H
producent:
MD Connect sp. z o. o., Dobrodzień
www.dobroteka.pl, www.do-m.pl
projekt:
Aleksandra Satława, Magdalena Paleczna

Rodzina komód z litego drewna jesionowego oraz perforowanej blachy, nawiązujących stylistycznie do minimalistycznych projektów polskich mebli z lat 60. Użytkownik może personalizować komodę, wybierając jej rozmiar i wysokość oraz wzór perforacji i kolory frontów.  Meble są prostym i funkcjonalnym rozwiązaniem do małych przestrzeni mieszkalnych o różnych funkcjach.

pufa_O Indoor
producent:
MD Connect sp. z o. o., Dobrodzień
www.dobroteka.pl, www.do-m.pl
projekt:
Sylwia Siekirka, Wioletta Szymczyk

Zestaw tworzą trzy elementy okrągłe oraz jeden w formie walca, co umożliwia regulację wysokości siedziska i dostosowanie go do potrzeb użytkownika. Całość dopełnia sznurek, który pełni funkcję dekoracyjną, a jednocześnie spina elementy w jedną bryłę. Pufy są wypełnione hipoalergicznym granulatem styropianowym.  Występują w dwóch wariantach – do użytku w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

zegar DOT_L
producent:
Nuua sp. z o. o., Gliwice
www.nuua.pl
projekt:
Adam Kołodziej, Tomasz Tymków

Nowe spojrzenie na tradycyjne zegary z duszą. W porównaniu do historycznych pierwowzorów, projekt ma minimalistyczną formę, której wyróżnikiem jest wahadło umieszczone w trójkątnej ramie. Wąska i wysoka podstawa z drewna oraz metalu jest nieskomplikowanym wsparciem dla tarczy chronometru. Zegar nie zajmuje wiele przestrzeni, dając możliwość wszechstronnego wykorzystania we wnętrzach.

seria lamp Oslo
producent:
Nowodworski sp. j., Częstochowa

www.nowodvorski.com
projekt:
Łukasz Jaworski

Prostą i oszczędną w formie serię tworzą dwie lampy wiszące oraz trzy kinkiety, będące połączeniem białej stali z lamelem dębowym. Baza lamp jest wycinana z arkusza blachy, zaginana, spawana, szlifowana i malowana proszkowo, do niej dołączany jest dębowy korpus. Projekt ma zachęcać do wykorzystywania drewna we wnętrzach domowych i biurowych.

Szachy. Klasyczna gra na nowo
producent:
Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem”, Cieszyn

www.fundacjabycrazem.pl, www.welldone.co
projekt:
Andrzej Klisz

Komplet do gry w szachy dla zaawansowanych, jak i początkujących graczy. Figury z drewna bukowego mają tak przycięte płaszczyzny, aby ich kształt sugerował sposób poruszania się. Szachownica ma dwa warianty – jest robiona z filcu sztucznego lub naturalnego. W obu wersjach jest  zwijana i chowana w kartonowej tubie. Do kompletu dołączono zestaw kart objaśniający ruchy poszczególnych pionków.

EduMATRIX
producent:
Z. P. H. Pilch, Ustroń
www.pilchr.pl, www.edumatrix.pl
projekt:
Adam Jaronicki, Alicja Bąk-Żerebiec

Wielofunkcyjna pomoc dydaktyczna, wykorzystywana na różnych etapach edukacji do poszerzania umiejętności matematycznych, logicznych i informatycznych. Przypomina zeszyt ćwiczeń, który uczeń wypełnia i obsługuje jak aplikację komputerową. W całości jest wykonana z naturalnych materiałów: drewna bukowego oraz sklejki brzozowej. Zestaw składa się z dwóch identycznych plansz oraz 200 bloczków funkcyjnych.

Pozostałe nominacje:
kategoria: grafika użytkowa

publikacja „The Wall. Art. Face to Face with Borders” pod redakcją Stanisława Rukszy
organizator:
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Bytom

www.kronika.org.pl
wydawca:
Fundacja Imago Mundi, Kraków

www.imagomundi.pl
projekt:
Marcin Wysocki

Publikacja jest rozwinięciem wystawy, która mierzy się z tematem granic w sztukach wizualnych w ujęciu społeczno-politycznym, ekonomicznym, historycznym i egzystencjalnym. Chropowaty papier i brud okładki drukowanej na papierze ze skrobi ziemniaczanej wzmacniają przekaz prac. Skład książki daje możliwość linearnego czytania, ale czytelnik może też przeglądać prace i wyjaśnienia kuratorskie, korzystając z odnośników w tekście.

publikacje w ramach projektu „Sztuka/Poznanie/Działanie”
wydawca:
Bytomskie Centrum Kultury, Bytom

www.becek.pl
projekt:
Marcin Wysocki

Projekt był realizowany z udziałem trzech norweskich zespołów teatralnych, które współpracowały m.in. z młodymi mieszkańcami Bytomia. Publikacja jest czymś więcej, niż  raportem. Przejrzystylayout i diagramy ułatwiają zrozumienie idei złożonego projektu, ale wskazują też metody i narzędzia do zastosowania przez innych. Elektroniczną wersję uzupełniają nagrania spektakli i warsztatów, wywiady z twórcami, dodatkowe zdjęcia.

książka „Perfumy. Posłowie do dezindustrializacji” pod redakcją Mikołaja Iwańskiego
wydawca:
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Bytom
www.kronika.org.pl
oraz
Wydawnictwo Naukowe Akademii Sztuki w Szczecinie, Szczecin
www.akademiasztuki.eu
projekt:
Sokka, Gliwice

www.sokka.com
Marcin Wysocki

Monografia na temat dezindustrializacji w Polsce po 1989 roku, poruszająca problemy związane z upadkiem przemysłu. Rodzaj patchworku, łączącego różnorodne spojrzenia – w tym pracę krytyczno-konceptualną „Perfumy” Łukasza Skąpskiego. Forma książki opiera się na wizualnym kontraście między bogatą okładką ze zdjęciem perfum a prostą  i oszczędną w składzie zawartością wydrukowaną na niskiej jakości papierze.

publikacja „Legendarna INDUSTRIADA”
wydawca:
Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris, Katowice

www.cameralis.art.pl
na zlecenie
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego (Wydział Kultury, Referat Promocji Dziedzictwa Industrialnego), Katowice
www.slaskie.pl

projekt:
Anna Kopaczewska

Publikacja podsumowująca kolejną edycję Industriady, czyli święta Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. Przybrała formę artystycznej książki – hołdu dla historii drukarstwa. Format, oprawa, layout, papier, użyta metoda introligatorska (ebru) nawiązują do tradycyjnych form wydawniczych. Znak graficzny na okładce wykonano za pomocą specjalnych matryc do tłoczenia 3d, a nowoczesna technologia posłużyła do osiągnięcia efektu retro.

książka „Tworzywo Litera” pod redakcją Agnieszki Małeckiej-Kwiatkowskiej
wydawca:
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Katowice

www.asp.katowice.pl
projekt:
IDEE, Bytom

www.idee.pl
Agata Korzeńska, Paweł Krzywda

Książka dokumentuje blisko 40-letni dorobek prof. Zbigniewa Pieczykolana w pracowni Pisma i Znaku ASP w Katowicach. Zbiera projekty krojów pism, rodzin znaków literowych i znaków literniczych uczniów profesora z kilku dekad. Jest przeznaczona dla studentów i profesjonalistów zainteresowanych liternictwem i projektowaniem krojów pism. Ma być inspiracją oraz punktem wyjścia do własnych poszukiwań.

książka „Phantom – Widmo” pod redakcją Marty Lisok
wydawca:
Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Katowice

www.bwa.katowice.pl
projekt:
Jan Piechota

Książka towarzysząca wystawie. Tytuł obu nawiązuje do pojęcia bóli fantomowych, które odczuwają osoby po amputacji kończyn. Zjawisko to można odnieść do tkanki miejskiej, z której „usuwane” są elementy architektoniczne. Wydawnictwo zawiera materiały archiwalne, eseje i wywiady. Struktura publikacji i zastosowane środki ułatwiają czytanie tekstów ciągłych oraz orientację w różnorodnym zestawie zamieszczonych informacji.

katalog wystawy „Rysa na powiece”
wydawca:
Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Katowice

www.bwa.katowice.pl
projekt:
Katarzyna Goczoł

Wystawa dotyka problemu nowej estetyki, jest próbą odnalezienia się w rzeczywistości, którą trudno zdefiniować. Wpisuje się w ogólnoświatowe dyskusje na temat sensu życia w świecie niepewności, wojny i terroryzmu. Katalog wykorzystuje zabiegi wizualne, jak bliskość krawędzi, fotosy wciśnięte w tekst, szarość, szorstkość okładki. Mają one potęgować uczucie niepokoju i niepewności, którymi emanuje treść.

„Po nitce do kłębka. Pomocnik dla zainteresowanych wsparciem z RPO WŚl”
wydawca:
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (Wydział Rozwoju Regionalnego), Katowice
www.slaskie.pl

projekt:
Magdalena Frączek

Publikacja, której zadaniem jest w prosty i przyjazny sposób zaprezentować możliwości pozyskania unijnych środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.  Do informacji skierowanych do poszczególnych grup odbiorców dołączono ścieżkę realizacji projektu z zestawem wskazówek dotyczących każdego etapu pozyskiwania dofinansowania.

opakowania batonów owocowych „Dobra kaloria”
wdrożenie:
Kubara sp. z o. o., Częstochowa

www.kubara.pl
projekt:
Owoc Twórczy, Warszawa

www.owoctworczy.com
Wioleta Kowalczyk, Michał Porwol

Projekt opakowań realizujący zasadę: mniej znaczy więcej. Ze względu na mały rozmiar produktu zastosowano pełen zadruk, żeby zmieścić wszystkie wymagane prawem informacje. Dla zachowania naturalnego charakteru opakowania użyto tła w odcieniach brązu ze szkicami składników danej wersji smakowej. Projekt współgra z opakowaniem zbiorczym z tektury z recyklingu.

opakowania dla serii mydeł naturalnych z Pracowni Tatarak
wdrożenie:
Pro-Invest Ewelina Stec-Dadok, Skoczów

www.pracownia-mydla.pl
projekt:
Karol Śliwka (logo)

Agencja Reklamowa Doris, Skoczów
www.dorisreklama.pl
Adrian Gajda

Wykorzystanie kartonowych pudełek oraz użyta na opakowaniach kolorystyka – brąz i zieleń – podkreślają naturalność produktów i mają przywoływać takie skojarzenia jak: spokój, harmonia, równowaga. Wszystkie mydła mają wspólne logo i układ treści, ale różne elementy graficzne. Dla wygody użytkownika zastosowano specjalny spód i wieczko, dzięki czemu w każdej chwili można zajrzeć do środka lub powąchać mydło.

seria etykiet piw marki Browar Hajer: Farorz, Fiber, Rajza na Antypody i Zista
wdrożenie:
DE DE Dominik Dorynek, Tychy

www.browarhajer.pl
projekt:
Mateusz Jaromin (grafika), Maciej Matoszko (projekt etykiety)

Grafiki na etykietach nawiązują do rodzaju piw i ich śląskich nazw. Bohaterami są  „ludzie pracy”: robotnik drogowy, ksiądz, piekarz, czy górnik-surfer, zwiedzający świat.  Etykiety służą też promocji śląskiej gwary oraz mniej stereotypowemu postrzeganiu prezentowanych postaci. Skanując QRcody z grafik można odtworzyć utwory muzyczne, towarzyszące każdemu z piw.

logo salonu Rosiewicz Optyka
wdrożenie:
Roman Somerlik sp. k., Zebrzydowice

Rosiewicz Optyka, Bielsko-Biała
www.rosiewiczoptyka.pl
projekt:
Maja Kuta

Projekt logo nawiązuje do tradycji rzemiosła optycznego i popularnych metod badań, korzystających z optotypu. To symbol dobrze znany także najmłodszym użytkownikom – w tym wypadku zyskał jednak bardziej współczesny rys.  W znak wpisano nazwisko pomysłodawcy marki, łączącej w diagnostyce specjalistyczne urządzenia z systemem informatycznym i wirtualną przymierzalnię opraw okularowych.

Pozostałe nominacje:
kategoria: usługa

Podręcznik Dobrych Praktyk Tworzenia Stron Internetowych Fundacji Dobra Strona
realizacja:
Fundacja Dobra Strona, Katowice

www.dobrastrona.org.pl
projekt:
Grupa KMK, Katowice

www.grupakmk.pl
Marek Kozik (pomysłodawca, projekt usługi), Michał Kozik (pomysłodawca, projekt usługi), Joanna Rodo, Martyna Bargiel (projekt podręcznika), Patryk Dorosz (wdrożenie strony internetowej)

Darmowy, ogólnodostępny podręcznik, tworzony i rozwijany przez ekspertów z różnych dziedzin. Każdy z tomów to lista zadań do wykonania (checklista) przez instytucje publiczne tak, by przygotowując procedury przetargowe, postawiły odpowiednie wymagania wobec wykonawców stron internetowych. Celem jest poprawa jakości serwisów internetowych instytucji.

Nowa odsłona Rynku w Byczynie – program funkcjonalno-użytkowy centrum Byczyny w Jaworznie w oparciu o partycypację i zrównoważony rozwój
realizacja:
Urząd Miejski w Jaworznie, Jaworzno

www.jaworzno.pl
projekt:
MS Design Pracownia Projektowa, Tychy

www.msdesign.com.pl
Maria Skotnicka, Agnieszka Czachowska

Warsztaty, wywiady, obserwacje, debata jako narzędzia opracowanej wspólnie z mieszkańcami koncepcji zagospodarowania rynku w dzielnicy Jaworzna. Na tej bazie powstał program przebudowy rynku. W efekcie udało się stworzyć bardziej atrakcyjną i bezpieczną przestrzeń, ale też miejsce, które realnie odpowiada na potrzeby mieszkańców.  Proces jest częścią partycypacyjnego projektu „Miasto siedmiu rynków” realizowanego w Jaworznie.

„Muzykodrom” – centrum lotów muzycznych
realizacja:
Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Katowice

www.miasto-ogrodow.eu
projekt:
Joanna Bronisławska (idea projektu), Katarzyna Goczoł (projekt wnętrza

Przestrzeń wykorzystująca eksperymenty z dźwiękiem do pobudzania wrażliwości muzycznej dzieci, budowania ich relacji z rówieśnikami i aktywnych spotkań z artystami. Wnętrze z mobilnymi i wielofunkcyjnymi elementami można w prosty sposób dostosowywać do wieku uczestników i rodzaju aktywności. Przykład praktycznego i skutecznego wykorzystania prostych form i narzędzi.

-----------------------

fot. Dominik Gajda, Andrzej Sobas, materiały prasowe organizatora i finalistów

Więcej informacji: www.slaskarzecz.pl

Więcej informacji o Zamek Cieszyn: www.zamekcieszyn.pl 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.