wszystkie artykuły z działu >> TARGI
03 sierpnia 2017
wszystkie artykuły z działu >> TARGI

Jak ważny jest materiał z którego zbudowane jest stoisko? Zanat na IMM Cologne 2017 x Emir Salkić

Odwiedzając targi pozostajemy w stałym kontakcie z tym, co nas otacza. Nawet jeżeli świadomie wybieramy cel naszych spotkań czy wędrówek po targach to nasze myśli biegną ku przestrzeniom, które inspirują. Jak ważny jest materiał z którego zbudowane jest stoisko?

Większość stoisk, żeby nie powiedzieć ‘prawie wszystkie’ wykorzystuje jako główny budulec pomalowaną płytę pilśniową lub stolarską - upodabniając się do siebie. Co się stanie gdy zamiast pomalowanej płyty pilśniowej czy stolarskiej użyjemy sklejki, sklejki przetworzonej, kantówek lub płyty drewnopochodnej?

Zanat zaprezentował się na imm cologne 2017 stoiskiem – labiryntem składającym się z setek wąskich drewnianych elementów. Idealnie wyczuwając jeden z najnowszych trendów, który obserwujemy na największych targach w Europie: transparentne drewniane konstrukcje. Lekkie i nie przetłaczające. W większości do ponownego wykorzystania.

Polecamy:

Targi imm cologne to jedne z najważniejszych targów wnętrzarskich na świecie. W ostatnich latach coraz więcej uwagi producenci mebli poświęcają ergonomii i wygodzie mebli. W dobie ciągłego pośpiechu i życia w stresie w cenie są wszelkie udogodnienia zwiększające komfort użytkowania. Również na naszych oczach zmienia się design wystawienniczy. Ekspozycje na targach coraz częściej przypominają oazy spokoju. Przytulne przestrzenie aranżacji wystawienniczych to trend, który od jakiegoś czasu obserwujemy na największych światowych targach. Zdecydowanie jedną z nowości są stoiska transparentne. Dla kreowania takiej architektury idealne są takie materiały jak sklejka, drewno czy kantówki. Coraz częściej spotkać można stoiska największych światowych marek, których zabudowa już nie epatuje ‘bogactwem’ mierzonym ilością zużytych płyt. Dzisiaj w cenie jest przytulność i powietrze.

Zanat imm cologne 2017, projekt stoiska Emir Salkić Normal Arhitektura Sarajevo,
photo Exspace.pl

Stoiska bośniackiej firmy Zanat budzą zachwyt na każdych targach, gdzie firma się wystawia. Projektant Emir Salkić, współzałożyciel biura Normal Arhitektura z Sarajeva, bardzo konsekwentnie kreuje wizerunek wystawienniczy firmy. Ale nie na zasadzie, że jedno stoisko jest podobne do drugiego. Każda realizacja jest inna,  ale wszystkie maja jedną cechę wspólną: zachwycają i nie powielają kalek.

Stoisko zrealizowane na targach imm cologne 2017 przyciągała uwagę każdego przechodnia. Było doskonałym zaproszenie do królestwa mebli zaprojektowanych przez różnych bośniacki projektantów. Obsługa stoiska z dumą podkreślał na każdym kroku bośniackie korzenie. Zarówno firmy jak i prezentowanych mebli.

Zanat imm cologne 2017, projekt stoiska Emir Salkić Normal Arhitektura Sarajevo,
photo Exspace.pl

Zanat imm cologne 2017, projekt stoiska Emir Salkić Normal Arhitektura Sarajevo,
photo Exspace.pl

Zanat imm cologne 2017, projekt stoiska Emir Salkić Normal Arhitektura Sarajevo,
photo Exspace.pl

Zanat to rodzinny biznes prowadzony od kilku pokoleń. Historia tej firmy zaczyna się jakieś 100 lat temu, gdy pradziadek obecnych właścicieli natknął się na pięknie zdobione wyroby z drewna, pochodzące z jednej z niewielkich wsi nieopodal Konjic. Jako zapalony hobbysta dość szybko opanował technikę rzeźbienia. Przekazał ją następnie swojemu synowi, który założył warsztat i zaczął na większą skalę produkować wyroby z drewna na sprzedaż. Szybko miało się okazać, że jest duże zainteresowanie ich produktami, w efekcie w okolicy powstało jeszcze kilka podobnych firm. W Zanat można przede wszystkim kupić meble oraz elementy dekoracyjne. Wszystkie charakteryzuje doskonałe wykonanie oraz misterne, niemalże koronkowe zdobienia. Obecnie projektanci mebli skupiają się na połączeniu współczesności z tradycją, stąd krzesła oraz stoły nawiązują nieco do skandynawskiego designu.

Ciekawostką w dorobku projektanta Emira Salkica są stoiska Zanat zrealizowane na imm cologne 2016 i imm cologne 2014 inspirowane meblami z kolekcji.

Wydaje się, że design stoiska Zanat na imm cologne 2016 mógł być inspirowany jednym z produktów firmy: Umbra Table, zaprojektowanym przez Jasna Mujkic.

Zanat imm cologne 2016, projekt stoiska Emir Salkić Normal Arhitektura Sarajevo,
photo materiały prasowe Zanat

 

 Umbra Table, zaprojektowany przez Jasna Mujkic dla Zanat

 A design stoiska Zanat zrealizowanego na targach imm cologne 2014 nawiązywał do jednego z produktów firmy: Branch (Marked) Sofa zaprojektowanej przez duet Gert Wingårdh & Sara Helder.

Zanat imm cologne 2016, projekt stoiska Emir Salkić Normal Arhitektura Sarajevo,
photo photo materiały prasowe Zanat

Branch(marked) Sofa projekt Gert Wingårdh & Sara Helder dla Zanat

Zanat www.zanat.org
imm cologne 2017
Design: Emir Salkić, Normal Arhitektura Sarajevo normal.ba

Photos: Exspace.pl, materiały prasowe Zanat

Więcej Artykułów nt.: "Jak ważny jest materiał z którego zbudowane jest stoisko?"

 

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.