wszystkie artykuły z działu >> TARGI
15 sierpnia 2017
wszystkie artykuły z działu >> TARGI

Wielki sukces polskiej firmy! MOA z RED DOT 2017 w kategorii Communication Design/ Fair Stands

Unikatowe stoisko zaprojektowane przez firmę MOA Masters of Arts dla niemieckiej firmy OKA Büromöbel GmbH & Co. KG na Orgatec 2016 w Kolonii, zdobywa nagrodę Red Dot Award: Communication Design w kategorii Fair Stands. To jest bezprecedensowe wydarzenie. Po raz pierwszy w ponad 60 letniej historii Red Dot polska firma otrzymuje nagrodę w kategorii Fair Stands. Projekt stoiska: Marek Maciuba i Marta Poszwa z MOA Masters of Arts.

Konkurs Red Dot Award - obok iF Design Award i IDEA (International Design Excellence Award) - to najważniejsze nagrody przyznawane w dziedzinie projektowania na świecie. Red Dot przyznawane są w trzech kategoriach: Communication Design, Product Design oraz Design Concept. Pożądana przez projektantów "Czerwona Kropka" od ponad 60 lat jest szanowanym międzynarodowym znakiem wyjątkowej jakości w dziedzinie wzornictwa.

Pierwsza nagroda Red Dot dla Polaków została przyznana dopiero w 2008 roku. W roku 2015 zwycięskich projektów było 12. W roku 2016 już 15. W roku 2107 21 firm, w tym prestiżową 'Czerwoną kropkę' w kategorii Communication Design otrzymało 6 projektów z Polski. Więcej informacji o wszystkich polskich Lauretach Red Dot Award: Communication Design tutaj.Sukces MOA Masters of Arts jest niewyobrażalny. Polska firma znalazła się w gronie 9 Laureatów Red Dot: Communication Design 2017w kategorii Fair Stands - którymi są najbardziej utytułowane i znane na świecie firmy działających w branży wystawienniczej, takie jak: Schmidhuber / Blackspace, Ippolito Fleitz Group - Identity Architects, MUTABOR, Ueberholz, fön,design, PETER SCHMIDT GROUP, Blackspace i Vasku & Klug.

Projektanci z firmy MOA Masters of Arts zaprojektowali wyjątkowe stoisko, które zasysa zwiedzających do wnętrza przez zjawiskowe wejście.

Główną ideą stoiska było uchwycenia tzw. przebłysku geniuszu projektowego, który pojawia się w umysłach projektantów, pracujących nad jakimś nowym pomysłem. Przebłysk ten, jest to kluczowy i przełomowy moment, w którym niejako wpada się na "to coś". W przypadku producenta mebli biurowych OKA jest to czysty przemyślany design, który możemy odnaleźć w poszczególnych meblach wystawionych na stoisku.

Transparentny materiał na zewnętrznej fasadzie bryły stoiska, za którym prześwitują kształty mebli OKA, ma za zadanie stworzyć wrażenie podglądu umysłu projektantów. To w tych umysłach ukryte są innowacyjne rozwiązania, które pod wpływem przebłysku geniuszu projektowego ujrzą światło dzienne.

Charakter stoiska nadają poziome linie w postaci belek drewnianych, które podkreślają kluczowe wartości jakimi kieruje się firma OKA. Kluczowe hasła naniesione są na transparentną fasadę za pomocą wydruków na materiale. Belki drewniane symbolizują proces przebiegu myśli, który bierze pod uwagę rozmaite założenia i wyzwania jakie stoją przed projektantami firmy OKA. Dlatego design w firmie OKA nie jest przypadkowy, jest on procesem analizy szeregu pojęć, założeń, możliwości materiałowych wymagań rynku, pojawiających się nowych trendów oraz ciągłej zmieniającej się kultury i organizacji pracy.

Te linie belek drewnianych gęstnieją w kierunku wejścia i zakrzywiają do wnętrza stoiska. Zjawiskowe wejście jest odzwierciedleniem stanu umysłu projektanta, który doświadczył przebłysku geniuszu projektowego. Wchodząc do środka stoiska przez wnętrze zwiedzający może podziwiać meble OKA, które są rezultatem myśli projektowej.

MOA o stoisku OKA:

"Pierwszym  wyzwaniem z jakim musieliśmy się zmierzyć przy zaprojektowaniu stoiska OKA, było przyznanie się klienta, że w jego branży coraz trudniej jest zaskoczyć rynek jakąś innowacją, Większość firm ma podobny wysoki standard a klienci cały czas oczekują, żeby ich czymś zaskoczyć, szczególnie na tak prestiżowych targach jakimi są targi ORGATEC w Koloni.

Naszą propozycją odpowiedzi na te założenie było stwierdzenie: skoro nie możecie klienta zaskoczyć nowością produktową, to pokażcie jak powstawały produkty OKA, żeby klient docenił sposób myślenia i dochodzenie do już istniejących i dobrych rozwiązań.

Żeby to zobrazować stworzyliśmy moodboard przedstawiający linię czasu z istotnymi elementami procesu twórczego w formie metafor. Na początku każdego procesu projektowego definiowane są cele oraz założenia, z którymi projektant musi się zmierzyć. Dlatego początek drogi projektowej jawi się jako szereg myśli, które przenikają umysł projektanta, stąd te linie w postaci belek na fasadzie stoiska. Z czasem idea projektowa zaczyna nabierać kształtów, aż w pewnym momencie umysł doznaje olśnienia, którego metaforą jest wnętrze symbolizujące przyspieszenie i zakrzywienie czasoprzestrzeni naszych myśli.  W ten sposób udało nam się uchwycić coś, co jest bardzo trudne nawet do opisania tzw. przebłysk geniuszu projektowego, którego rezultatem są meble na stoisku OKA. Chcieliśmy oddać moment, w którym dochodzi do przebłysku geniuszu. Tak jakby nasz umysł był w stanie nagle przyspieszyć w procesie twórczym i niemal zakrzywić czasoprzestrzeń, doznając poczucia eureki, że wpadliśmy na coś genialnego.

Drugim wyzwaniem było to, że klient wielokrotnie podczas targów obserwował, że zwiedzający bardzo szybko przechodzą przez stoisko i trudno ich zatrzymać, gdyż większość mebli widziała już w internecie.

Dlatego postanowiliśmy przysłonić stoisko transparentym materiałem z elementami belek drewnianych na fasadzie, po to aby wzbudzić ciekawość zwiedzającego, oraz chęć przejścia przed zjawiskowe wejście do środka stoiska. Transparentny mesh na zewnętrznej fasadzie bryły stoiska, za którym prześwitują kształty mebli OKA, stworzył wrażenie podglądu umysłu projektantów. To w tych umysłach ukryte jest potencja, który pod wpływem przebłysku geniuszu projektowego ujrzy światło dzienne" - mówi Marek Maciuba, Prezes firmy MOA Masters of Arts.

Klient: OKA
Targi: Orgatec 2016, Kolonia
Projekt: Marek Maciuba i Marta Poszwa z MOA Masters of Arts
Współpraca przy realizacji stoiska OKA: Smart Design Expo

photos: MOA -  Maciej Szarejko, Exspace.pl

-----------

MOA Masters of Arts

Firma MOA powstała w  2006 roku i działa na rynku designu oraz wystawiennictwa. MOA Masters of Arts to interdyscyplinarne biuro projektowe dostarczające biznesowi pomysłowych i innowacyjnych rozwiązań z zakresu designu unikatowych stoisk targowych. www.moa.pl

W poszukiwaniu unikalnej idei projektanci MOA podróżują przez zakamarki swoich umysłów aby odkryć to, co  wyjątkowe i oryginalne. Stawiają pytania, dyskutują, eksperymentują aby przełamać schematy myślenia . Kierując się zasadą DESIGN THINKING, są nastawieni na kreację zaskakujących rozwiązań by zawrzeć kluczowe wartości klienta w unikatowej koncepcji stoiska.

www.moa.pl

-----------

Red Dot Award: Communication Design 2017 - fakty i liczby

Zgłoszenia: 8.051
Kraje uczestniczące: 50
Nagrody:
Red Dot 749
Red Dot: Best of the Best 67
Red Dot: Grand Prix 5
Red Dot: Junior Prize: 1

O Red Dot Design Award:

Aby jak najszerzej ocenić szeroki zakres wzornictwa w sposób profesjonalny, nagrodę Red Dot Design Award przydziela się w trzech kategoriach: Communication Design, Product Design oraz Design Concept. Nagroda Red Dot Award organizowana przez Design Zentrum Nordrhein Westfalen w Essen w Niemczech jest jednym z największych konkursów na świecie. Po raz pierwszy została ona przyznana w roku 1955. Nazwa i marka nagrody zostały opracowane w latach dziewięćdziesiątych przez profesora Dr. Peter’a Zec’a - CEO Red Dot. Pożądana przez projektantów "Czerwona Kropka" od ponad 60 lat jest szanowanym międzynarodowym znakiem wyjątkowej jakości w dziedzinie wzornictwa. Więcej informacji tutaj. 

Więcej Artykułów o lareatach RED DOT Design Award:

 

 

 

 

 

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
DUMA!
skomentowany przez    Andrzej    10 sierpień 2017, 14:15 obserwuj post

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.