wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
21 sierpnia 2017
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Królowa kropek Yayoi Kusama otwiera swoje muzeum w Tokio

Yayoi Kusama jest jedną z najważniejszych współczesnych artystek na świecie. Swoją legendarną 65-letnią karierę zyskała poprzez instalacje, obrazy, rzeźby i rysunki. Nazywana 'Królową kropek' 88-letnia Yayoi Kusama otwiera własne muzeum w Bentencho, Shinjuku-ku w Tokio. Artystka zasłynęła ze swojej obsesji na punkcie groszków (rodzaj kropek), którymi pokrywała przedmioty, całe pomieszczenia, a czasem także ludzi. To właśnie kontrowersyjne happeningi, podczas których paradowali nadzy ludzie ubrani w naklejone na ciało kropki przyniosły sławę i rozgłos Kusamie w latach 70 XX wieku.

Kusama nad muzeum zaczęła pracować w 2014 roku wspólnie z pracownią architektoniczną Kume Sekke. Pięciopiętrowy budynek przypominający latarnię zostanie otwarty 1 października 2017 roku. Dyrektorem muzeum jest Tensei Tatebata, prezes Tama Art University i dyrektor Saitama Prefectural Museum of Modern Art.  

Muzeum ma w planie organizację dwóch wystaw rocznie. Pierwszą z nich będzie wystawa dzieł Yayoi Kusama „Creation” inaugurująca otwarcie muzeum. Wystawy stałe obrazów i rzeźb artystki będą prezentowane na drugim i trzecim piętrze budynku. Na najwyższym, piątym piętrze, znajdzie się czytelnia ze zbiorem materiałów archiwalnych. Na czwartym piętrze odwiedzający będą mogli podziwiać, a mówiąc bardziej trafnie - wziąć aktywny udział - w intrygującej instalacji Infinity Mirrored Room – The Souls of Millions of Light Years Away. 'Infinity Mirrored Room' jest genialnie prosta – ściany, podłoga i sufit pomieszczeń są lustrami, w których odbijają się setki kolorowych diod LED, zawieszonych na różnych wysokościach do sufitu. Poprzez użycie migotających stroboskopowych świateł wnętrze wygląda jak galaktyka lub mgławica. 'Infinity Mirrored Room – The Souls of Millions of Light Years Away' oferuje odwiedzającym wejście w urokliwą i niekończącą się przestrzeń. O Instalacjach 'Infinity Mirrored Room' więcej przeczytacie tutaj.

[VIDEO] YAYOI KUSAMA : INFINITY MIRRORED ROOM

Najnowsza wystawa Yayoi Kusama 'Infinity Mirrors'  w Seattle Art Museum odbywająca się w dniach 30 czerwca –10 września 2017 zorganizowana jest przez Hirshhorn Museum and Sculpture Garden, gdzie wystawa miała swoją premierę. Kuratorem wystawy jest Mika Yoshitake. Wystawa po zakończeniu ekspozycji w Seattle Art Museum będzie podróżować po innych ważnych muzeach USA i Kanady, takich jak The Broad w Los Angeles (październik 2017 – styczeń 2018),  Art Gallery w Ontario (marzec – maj 2018), Cleveland Museum of Art (czerwiec – wrzesień 2018) i High Museum of Art (listopad 2018 - luty 2019).

Yayoi Kusama 'Infinity Mirrors'  SEATTLE ART MUSEUM 30 czerwca –10 września 2017
Courtesy of the artist © Yayoi Kusama

Yayoi Kusama 'Infinity Mirrors'  SEATTLE ART MUSEUM 30 czerwca –10 września 2017
Courtesy of the artist © Yayoi Kusama

Yayoi Kusama 'Infinity Mirrors'  SEATTLE ART MUSEUM 30 czerwca –10 września 2017
Courtesy of the artist © Yayoi Kusama

Yayoi Kusama (warto napisać o tym, że artystka od 1977 roku mieszka w tokijskim szpitalu psychiatrycznym) z charakterystyczną dla siebie śmiałością, a zarazem taktem wkroczyła w przestrzenie najbardziej prestiżowych galerii i przestrzeni publicznych już 65 lat temu. Piękna, egzotyczna i filigranowa Japonka bardzo szybko stała się rozpoznawalna w środowisku nowojorskiej bohemy. Stylistyka jej prac idealnie wpisywała się w kolorowy pop-art, który opanował salony artystyczne lat 60 XX wieku. Sztuka Kusamy pojawiała się na prestiżowych wystawach obok Warhola, George’a Segala i Claesa Oldenburga. Słynne groszki japońskiej artystki podbiły cały świat pop-artu, inspirowały wielu twórców w tym i Andy’ego Warhola, który nieoficjalne przyznał się do kopiowania pewnych pomysłów Kusamy.

W maju 2012 Louis Vuitton ogłosił nawiązanie współpracy z Yayoi Kusama. Nadzieje publiczności na niezwykły owoc tej kooperacji zdecydowanie nie zostały zawiedzione. Kusama przeniosła groszkowy wzór ze swoich rzeźb i instalacji na wzór tkanin i wnętrz w przestrzenie najbardziej prestiżowych sklepów Louisa Vuittona na całym świecie. Przyglądając się uważnie tej serii projektów scenograficznych widzimy jak zastosowanie silnych kontrastów może zredefiniować postrzeganie danej przestrzeni – płaszczyzny ścian ulegają roztopieniu w ciszy bieli. Stworzona iluzja świadczy o mistrzostwie, które z biegiem lat osiągnęła w swoich pracach Kusama. Więcej o współpracy z Louis Vuitton’em piszemy tutaj.

Yayoi Kusama w Louis Vuitton store w Sztokholmie photo © Yayoi Kusma Studio

Louis Vuitton store in Paris, photo © Yayoi Kusma Studio

Louis Vuitton store w Paryżu, photo © Yayoi Kusma Studio

Louis Vuitton store w Londynie, photo © Yayoi Kusma Studio

Yayoi Kusama (ur. 22 marca 1929, Matsumoto, Prefektura Nagano, Japonia) zaczęła tworzyć w wieku dziesięciu lat. Od początku interesowała się sztuką, a konkretnie malarstwem, dlatego w 1948 roku podjęła studia na jednym z uniwersytetów w Kioto. Nie spodobało jej się jednak akademickie malarstwo japońskie, które dominowało program nauczania. Fascynował ją natomiast świat kultury zachodniej i najnowsze trendy w sztuce. Z Kioto wyprowadziła się do Tokio, a następnie odbyła podróż za ocean do Stanów Zjednoczonych. To właśnie tam powstały pierwsze „groszkowe” obrazy, choć są one efektem choroby psychicznej, a nie inspiracji artystycznej. Nazywa swoją twórczość „sztuką obsesyjną”. Na początku lat 70. XX wieku wróciła do Japonii ze względu na pogarszający się stan zdrowia psychicznego. Na własne życzenie poddała się badaniom i została zamknięta w ośrodku psychiatrycznym. Wkrótce szpital tokijski stał się jej domem i miejscem ukojenia. W niedalekiej odległości zorganizowała sobie pracownię oraz biuro. Zatrudniła menedżerów, który dbają o jej pozycję na światowym rynku sztuki – organizują wystawy, nadzorują aukcje, sprzedają prace na zamówienie.

Yayoi Kusama – Obsessed with Polka Dots


Kusama to w pełni zorganizowana firma. Współpracuje z najwiekszymi markami na całym świecie. Jej indywidualne wystawy zorganizowały Tate Modern w Londynie, Gagosian Gallery w Nowym Jorku, Centrum Pompidou w Paryżu, Whitney Museum w Nowym Jorku czy Seattle Art Museum. W 1993 roku była pierwszą Japonką reprezentującą swoje państwo na Biennale w Wenecji. W 2006 roku została nagrodzona przez Japoński Związek Artystów Praemium Imperiale, nazywanym Noblem w dziedzinie sztuki. W 2008 roku jej najdroższa praca została sprzedana za 5,1 mln dolarów, co stanowi rekordową cenę za pracę żyjącej artystki. 

Yayoi Kusama 'IN INFINITY' Louisiana Museum of Modern Art 17.9.2015 - 24.1.2016
photo © Louisiana Museum of Modern Art

Yayoi Kusama with Pumpkin, 2010 photo © Yayoi Kusma Studio

The Obliteration Room, 2002; photo © Yayoi Kusma Studio

Dots Obsession–Love Transformed into Dots, 2007; photo © Yayoi Kusma Studio

George Clooney w garniturze i scenografii zaprojektowanej przez Yayoi Kusama 2013 photo by Emma Summerton

Yayoi Kusama Museum, Bentencho, Shinjuku-ku w Tokio; projekt Yayoi Kusama & Kume Sekke
photo © Yayoi Kusama Studio

Jezeli zainteresowała Was postać tej niezwykłe artystki polecamy książkę wydaną nakładem Polskiego Instytut Studiów nad Sztuką Świata zatytułowaną: „Kusama Yayoi, Obsesja Kropek” autorstwa Pawła Pachciarka.

Więcej o Yayoi Kusama: www.yayoi-kusama.jp

Polecamy również inne Artykuły o Yayoi Kusama:

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.