Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA
01 listopada 2017
wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA

Polacy w Kraju Klonowego Liścia. Wystawa w Muzeum Emigracji w Gdyni

Budowali drogi, mosty, pierwsze linie kolejowe i domy na preriach. Podczas II wojny światowej przybywali jako uchodźcy, a w czasach Solidarności jako imigranci polityczni. Polacy w Kanadzie. W 150. rocznicę powstania kanadyjskiej państwowości Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na wystawę „Polacy w kanadyjskiej mozaice. 150 lat historii”. Kuratorami wystawy są: Sebastian Tyrakowski, dr Michalina Petelska i prof. Anna Reczyńska. Projekt scenografii wystawy: Anita Wasik i Dorota Terlecka.

Canada Day

1 lipca 1867 roku wszedł w życie akt zjednoczenia trzech brytyjskich kolonii w Ameryce Północnej.
Wydarzenie to jest uznawane za początek kanadyjskiej państwowości. W 150. rocznicę powstania Kanady Muzeum Emigracji w Gdyni we współpracy z Ambasadą Kanady w Warszawie przygotowało wystawę ukazującą obecność Polaków w historii i współczesności tego kraju. Ekspozycję będzie można oglądać od 1 lipca do 15 grudnia 2017 roku w korytarzu Magazynu Tranzytowego i w sali wystaw czasowych Muzeum. Wybrane treści wystawy, od 29 czerwca będą prezentowane na terenie Ambasady Kanady w Warszawie. Ekspozycję zobaczą również Kanadyjczycy w Ontario (m. in. w Hamilton Central Library, London Central Library czy na Polskim Festiwalu Roncesvalles w Toronto).

Kraj Klonowego Liścia

2 miliony jezior, lasy stanowiące niemal połowę powierzchni kraju, najsłynniejszy wodospad świata i surowe zimy. Kanadyjska przyroda stała się inspiracją dla oprawy wizualnej wystawy. Ścianki ekspozycyjne zbudowano z jasnego drewna, a na ich bokach namalowano charakterystyczny, czerwony liść klonowy. W gablotach znajdą się oryginalne obiekty związane z Polakami w Kanadzie, na przykład moneta z wizerunkiem Janusza Żurakowskiego, który samolotem CF-100 Cannuck jako pierwszy człowiek w Kanadzie pokonał barierę dźwięku. W sali wystaw czasowych zwiedzający znajdą przestrzenną mapę prezentującą liczebność i rozmieszczenie w poszczególnych prowincjach polskiej grupy etnicznej w Kraju Klonowego Liścia. Dane te nie były nigdzie dotąd prezentowane w taki sposób, zostały opracowane specjalnie na potrzeby wystawy.

150 lat historii

Opowieść o Polakach na terytorium dzisiejszej Kanady zaczyna się po upadku powstania listopadowego, kiedy to inżynier-emigrant Kazimierz Gzowski nadzorował budowę mostu kolejowego na rzece Niagara. Zwiedzający dowiedzą się m.in. jak to możliwe, że w prowincji Ontario wciąż można usłyszeć język kaszubski, jak wyglądały stosunki sąsiedzkie emigrujących z Galicji Polaków i Ukraińców, z czego budowano polskie domy na preriach i gdzie szkolono żołnierzy ze słynnej Błękitnej Armii.


Wielokulturowa mozaika

Fale imigrantów napływały do Kanady przez cały XIX i XX wiek, dlatego pod wieloma względami historia tego kraju jest historią imigracji. Karta Praw i Swobód daje ochronę prawną i polityczną kanadyjskiej wielokulturowości. Polacy jako członkowie kanadyjskiej mozaiki etnicznej, od lat z powodzeniem rozwijają swoje talenty w wielu dziedzinach nauki, kultury i sztuki. W sali wystaw czasowych Muzeum Emigracji będzie można poznać sylwetki wielu znanych i mniej znanych polskich Kanadyjczyków, np. pianisty Jana Lisieckiego czy wokalistki Basi Bułat. Osoby polskiego pochodzenia są też obecne w życiu społecznym i politycznym Kanady, od parlamentu federalnego po rady miejskie. Pierwszym w historii Kanady ministrem stanu ds. wielokulturowości był Polak, Stanley Haidasz.


Muzeum Emigracji. Łączymy historie

Historia 150 lat obecności Polaków w Kanadzie opowiedziana jest w miejscu, skąd w latach 30. XX wieku do kanadyjskich portów zaczęły odpływać transatlantyki pod polską banderą – w Dworcu Morskim, obecnie siedzibie Muzeum Emigracji w Gdyni. Pod symbolicznym adresem: Gdynia, ul. Polska 1, placówka opowiada historie ludzi i łączy Polaków żyjących w kraju i za granicą, sławne postaci i miliony anonimowych emigrantów, przeszłość ze współczesnością.

Tytuł: POLACY W KANADYJSKIEJ MOZAICE. 150 LAT HISTORII
Miejsce: Muzeum Emigracji w Gdyni / ul. Polska 1 / www.polska1.pl
Czas: 1.07-15.12.2017
Kuratorzy: Sebastian Tyrakowski, dr Michalina Petelska, prof. Anna Reczyńska
Projekt: Anita Wasik, Dorota Terlecka
Photos: Bogna Kociumbas

Wystawa objęta honorowym patronatem Jego Ekscelencji Ambasadora Kanady w Polsce Stephena de Boera oraz Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka.

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.