wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
30 listopada 2017
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Miguel CHEVALIER tworzy zaskakujące mapy nieba w kościeleł św. Eustachego w Paryżu

Od wielu lat Kościół św. Eustachego wpiera ważne chwile w sercu artystycznego życia Paryża. Nic więc dziwnego, że właśnie w tym kościele znany z wielu indywidualnych instalacji na całym na całym świecie Miguel Chevalier, zaprezentował magiczną instalację "Voûtes Célestes" w ramach Nuit Blanche 2016. To wyjątkowe wydarzenie pozwoliło prawie 10 000 nocnych gościom odkryć historyczne dziedzictwo fragmentu Paryża.

Photo Courtesy of Miguel Chevalier

Photo Courtesy of Miguel Chevalier

Instalacji Chevalier’a towarzyszyła muzyczna improwizacja w wykonaniu Baptiste-Florian Marle-Ouvrard, tytularnego organisty wielkiego organu i repertuaru Saint Eustache Church w wykonaniu Les Chanteurs de Saint-Eustache.

Photo Courtesy of Miguel Chevalier

Photo Courtesy of Miguel Chevalier

"Voûtes Célestes" to interaktywne dzieło sztuki wirtualnej rzucane na prezbiterium kościoła św. Eustachego, jego nawę główną, przejście transeptu i dwa transepty. Zaskakujące wyimaginowane mapy nieba tworzone są w czasie rzeczywistym. Odwiedzający odkrywa różne kolorowe sieci światła, które rozchodzą się w postaci wijących się wstęg. Formy przybierają kształt, a następnie je tracą, zmieniając się w wyniku ruchów odwiedzających w nawie głównej, tworząc coraz to nowe, zróżnicowane wszechświaty.

"Voûtes Célestes" podkreśla architekturę kościoła. Bryły kolumn i żebrowane sklepienia ożywają na oczach odwiedzających. Ich kolorowe siatki tworzą zaskakujące efekty ‘trompe l'oeil’ (*malarstwo iluziryczne). Te zawieszone wszechświaty podkreślają wrażenie wzniosłości i lekkości sklepienia.Odwiedzający są zaproszeni na spacer, siedzenie w ławkach lub podnoszenie oczu ku niebu.

Te cyfrowe konstelacje pikseli zanurzają wszystkich w skąpaną w świetle przestrzeń otwierając się na nieskończoność. Wzmocniona przez muzykę organową Saint Eustache'a, instalacja wywołuje duchowe i kontemplacyjne uczucie wzniesienia. Światło, kolor i ruch tworzą poetykę materii i rozwijają nową estetykę wirtualności.

[VIDEO] Miguel CHEVALIER “Voûtes Célestes 2016” Nuit Blanche 2016 Saint Eustache Paris

Chevalier po raz pierwszy swoje dzieło we wnętrzu kościoła zaprezentował w King's College Chapel w Cambridge University. Galaktyczna instalacja świetlna - "Dear World… Yours" prezentowała różne koncepcje wszechświata bardzo znamienitym gościom, wśród których byli min. Sir Ian McKellen, prof Chistopher Dobson, profesor Carol Brayne, Sir David Attenborough i Stephen William Hawking – brytyjski astrofizyk i kosmolog. Więcej o Instalacji "Dear World… Yours" przeczytacie tutaj.

© Miguel Chevalier
Photos: Miguel Chevalier

+ www.miguel-chevalier.com

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.