wszystkie artykuły z działu >> ART
24 czerwca 2019
wszystkie artykuły z działu >> ART

Arcyciekawa wystawa. Daesung Lee przenosi muzeum gdzieś w stepy w Mongolii

‘Futuristic Archeology’ autortwa Daesung Lee to projekt dotyczący nomadów Mongolii. ‘Futuristic Archeology’ próbuje odtworzyć muzealną dioramę z rzeczywistymi ludźmi i ich zwierzętami hodowlanymi w prawdziwym miejscu, gdzieś na pustyni w Mongolii.

exhibitors_from_poland_exspaceKoczownicze życie było i jest w centrum historii tradycyjnej kultury mongolskiej. Pomimo urbanizacji kraju w ostatnich dziesięcioleciach, nadal aż 35% Mongołów żyje koczowniczym życiem, a zatem ich przetrwanie zależy od środowiska. Jest to jednak coraz trudniejsze, ponieważ koczowniczy tryb życia jest obecnie zagrożony z powodu poważnych zmian klimatycznych, które powodują pustynnienie.

Photo © Daesung Lee

Photo © Daesung Lee

Photo © Daesung Lee

Photo © Daesung Lee

Photo © Daesung Lee

Photo © Daesung Lee

Według badań przeprowadzonych przez rząd mongolski, wyschło około 850 jezior i 2000 rzek i strumieni. Ta utrata wody przyczynia się do pustynnienia Mongolii: w ciągu ostatnich 30 lat zmieniło się w pustynię zmieniło się aż 25% jej gruntów. Potencjalnie 75% terytorium Mongolii jest zagrożone pustynnieniem. Te zmiany środowiskowe bezpośrednio zagrażają mongolskiemu koczowniczemu trybowi życia, przekazywanemu z pokolenia na pokolenie przez tysiące lat.

Photo © Daesung Lee

Photo © Daesung Lee

Photo © Daesung Lee

Photo © Daesung Lee

Photo © Daesung Lee

‘Futuristic Archeology’ opiera się na wyobraźni, że ludzie próbują wejść do dioramy muzealnej, aby przetrwać w przyszłości. Taki efekt Daesung Lee osiąga umieszczają w faktycznym krajobrazie powiększonych zdjęć obrazów, które znalazł w muzeach na świecie.

Robiąc to, mam nadzieję osiągnąć poczucie, że życie tych koczowniczych ludzi pojawia się pomiędzy tą rzeczywistością, a wirtualną przestrzenią muzeum. Tradycyjny nomadyczny styl mongolski w przyszłości może istnieć tylko w muzeum.” - Daesung Lee

Photos © Daesung Lee

+ www.daesunglee.com 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.