wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
27 kwietnia 2019
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Kobiece ciała na przejściach dla pieszych. Naprawdę mocna instalacja na ulicach Madrytu

I znowu to zrobili! Luzinterruptus - anonimowa grupa hiszpańskich artystów -  rozpoczęli rok bardzo mocną instalacją na ulicach Madrytu. Społecznie zaangażowana interwencja ma na celu nagłośnienie przemocy wobec kobiet w dzisiejszym świecie. Artyści zapraszają na spacer po trzech różnych przejściach dla pieszych, na których kładą kobiece ciała. Nadmuchiwane lalki, które artyści opakowali w worki foliowe, oświetlili i położyli na pasach pojawiły się  w jednym z najbardziej pięknych parków w Madrycie, na Ulicy Gwiazd przed Ministerstwem Sprawiedliwości i w Parque del Oeste.

Więcej kobiecych ciał gotowych do zadeptania

Trzy różne przejściach dla pieszych w Madrycie, na których leżą zapakowane kobiece ciała łączy jedno: wszystkie miejsca słynął z prostytucji. I są też niebezpieczne dla samotnych kobiet.

Parque del Oeste, photo Melisa Hernández

Parque del Oeste, photo Melisa Hernández

Parque del Oeste, photo Melisa Hernández

Parque del Oeste, photo Melisa Hernández

Parque del Oeste, photo Melisa Hernández

Spacer przez przejścia dla pieszych w Madrycie w strefie prostytucji i zagrożenia dla kobiet, photo Melisa Hernández

Każda miejska interwencja czy instalacja Luzinterruptus niesie sobą ważny komunikat. Przypomnimy tutaj tylko ich ‘Labyrinth of plastic waste’ zrealizowany w Madrycie w 2017 roku. Labirynt zbudowany zbudowany na Plaza Mayor z plastikowych butelek po wodzie angażował mieszkańców miasta po to, by ludzie zdawali sobie sprawę z ilości plastikowych odpadów, które tworzone są w ich codziennym życiu. I to właśnie okoliczni mieszkańcy Plaza Mayor znosili plastikowe butelki do zbudowania ‘Labyrinth of plastic waste’. Więcej przeczytacie tutaj.

Luzinterruptus realizuje instalacje w przestrzeni publicznej od końca 2008 roku. Od początku ich działalności koncentrują uwagę ludzi na problemach, które można znaleźć w mieście, a które wydają się być niezauważane przez władzę i obywateli. Członkowie zespołu wywodzą się z różnych dyscyplin sztuki oraz fotografii, a działają na ich pograniczu. Ich instalacje zazwyczaj wykorzystują światło jako główny surowiec. Krótkotrwałe i ulotne w czasie projekty - o widowiskowej formie - stanowią też często komentarz do aktualnych wydarzeń politycznych, jak również do kultury globalnej.

Źródło: Luzinterruptus / www.luzinterruptus.com
photos: Melisa Hernández

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.