wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA
20 lutego 2018
wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA

Za nami rekordowa 3 edycja 4 Design Days 2018!

3 edycja 4 Design Days, odbywająca się w dniach 15-18 lutego br. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, to jedno z ważniejszych wydarzeń z architekturą, designem i nieruchomościami w roli głównej. Przez cztery dni światowej sławy architekci, designerzy oraz inwestorzy, deweloperzy, producenci i samorządowcy dyskutowali o  wyzwaniach, trendach i kierunkach rozwoju współczesnej architektury i projektowania. 300 prelegentów, 9 tys. profesjonalistów, 25 tys. zwiedzających.Równolegle z debatami odbywały się targi mebli i materiałów do wystroju wnętrz na których można było odwiedzić stoiska ponad 300 wystawców.

----------
StandOUT. 4 Design Days
- Zapraszamy do głosowania na ulubionych nominowanych!
Tradycyjnie już po największych targach w Polsce i Europie portal Exspace.pl organizuje StandOUT. - plebiscyt na stoiska, które poprawiają standardy architektury i wzornictwa w branży wystawienniczej.

 --------------

Podczas 4 Design Days dla profesjonalistów (15-16 lutego br.) odbyło się blisko 50 sesji panelowych, poruszających kwestie takie jak: społeczne funkcje architektury i designu, projektowanie bez barier, czy wygląd miast przyszłości. Eksperci zastanawiali się wspólnie, która droga jest właściwa dla projektowania: design thinking czy design feeling, dyskutowali nad trudną sztuką rewitalizacji, wzięli na warsztat design hoteli, przestrzeni do pracy, a nawet samochodów.

Panele uzupełniał szereg wydarzeń towarzyszących, w tym: Property Forum Katowice 2017, Housemarket Silesia Forum 2017, a także Forum Branży Meblowej. Spotkania w gronie ekspertów zwieńczyły gale rozdania nagród branżowych: Property Design Awards 2017, Meble Plus – Produkt 2017, Housemarket Silesia Awards 2017.

 4DD 2018 Sesja inauguracyjna photo 4DD

4 Design Days 2018  photo 4DD

 4 Design Days 2018  photo 4DD

- Tegoroczne 4 Design Days w centrum uwagi stawiają potrzeby współczesnego człowieka. W tym kontekście dyskutować będziemy o miastach przyszłości, nowoczesnych przestrzeniach publicznych i nieruchomościach komercyjnych. Przyjrzymy się najnowszym trendom i najbardziej spektakularnym światowym realizacjom, wśród których nie brakuje projektów polskich architektów i designerów – mówi Robert Posytek, redaktor naczelny propertynews.pl.

W sesjach dyskusyjnych udział wzieli goście z zagranicy, m.in.: Ivan Blasi, architekt, koordynator Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award; Gianni Giuffrida, Lead Architect Pininfarina Extra, Giovanna Carnevali, włoska architekt, krytyk, niezależny konsultant i dyrektor ds. konkurencji w firmie Strelka KB; Ondřej Chybík, założyciel Chybik+Kristof, międzynarodowego studia architektonicznego; René Hougaard, projektant, właściciel Arde design studio, projektujący pod nazwą ARDE; Pete Kercher, założyciel Europejskiego Instytutu Projektowania  i Niepełnosprawności, ambasador organizacji Design for All Europe; Mor Krisher, izraelski projektant i urbanista, główny projektant Caesarstone International; Rainer Mahlamäki, architekt, twórca projektu Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, partner pracowni architektonicznej Lahdelma i Mahlamäki; Axel Meise, projektant designerskich lamp, prezes zarządu Occhio GmbH; Axel Praus, Founder and Managing Director workingwell; Jimi Ogden, mieszkający w Polsce artysta-plastyk, znany z programu stacji HGTV „Rzeczy OdNowa”; Dror Peleg, zewnętrzny projektant SUZUKI ITALIA SPA w Turynie; Marco Poletti, mediolański architekt, twórca salonów i najważniejszych wystaw związanych z modą i dobrami konsumpcyjnymi we Włoszech i za granicą, właściciel Poletti Studio; Edward Schwarz, dyrektor generalny Fundacji Zrównoważonego Budownictwa LafargeHolcim; Aldo H. Schurmann, pochodzący z Meksyku projektant One One Lab; Reza Shahla – irański projektant współpracujący z One One Lab, specjalizujący się w projektach dla przemysłu motoryzacyjnego.

Wśród gości znaleźli się również cenieni eksperci i projektanci z Polski, m.in.: Magdalena Adamus, architekt w LOFT; Tomasz Bradecki, architekt w STUDIO BB ARCHITEKCI; Andrzej Chołdzyński, właściciel, generalny projektant, architekt, AMC – Andrzej M. Chołdzyński; Jacek Chrzanowski, główny projektant Supersamochodu Syrma Hypersport Concept; Krzysztof Ingarden, architekt w K. Ingarden, J. Ewý – Architekci; Robert Konieczny, światowej sławy architekt, laureat wielu międzynarodowych nagród; Tomasz Konior, autor ponad 100 obiektów, m.in. Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach; Ewa Kuryłowicz, wiceprezes Kuryłowicz & Associates; Marek Kuryłowicz, prezes zarządu Kuryłowicz & Associates; Kamil Laszuk, projektant i muzyk, absolwent Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu; Przemo Łukasik, architekt, założyciel Medusa Group; Józek Madej, architekt, musk kolektyw; Tomasz Pągowski, polski projektant, juror w telewizyjnych programach, prowadzący program „Remont w 48h”; Omenaa Mensah, prezenterka telewizyjna, gospodyni programu „Domy Gwiazd” w Domo+, projektantka i właścicielka marki Ammadora; Marcin Szczelina, krytyk i kurator architektury.

16 lutego br., dzięki współpracy Krzysztofa Ingardena i firmy Aquaform Lighting Solutions, w ramach 4 Design Days miała miejsce śląska premiera filmu pt. „Idea jest najważniejsza – architektoniczne pasje Andrzeja Wajdy”, w reżyserii w reżyserii Jacka Link-Lenczowskiego.

–  Nie wszyscy wiedzą, że Andrzej Wajda kochał nie tylko film i reżyserię, ale również architekturę. Był propagatorem kultury Japonii i Dalekiego Wschodu w Polsce. To z jego inicjatywy w latach 1994-2015 w Krakowie powstało pięć budynków dla kultury: Muzeum Manggha, Szkoła języka japońskiego, Pawilon herbaciany z ogrodem japońskim, Pawilon „Wyspiański 2000” na pl. Wszystkich Świętych i Galeria Europa Daleki Wschód. Cieszy nas, że będziemy mogli przybliżyć widzom to nieznane oblicze wielkiego polskiego reżysera – mówi Małgorzata Burzec-Lewandowska, redaktor naczelna portalu propertydesign.pl, z-ca redaktora naczelnego propertynews.pl.

15 i 16 lutego 2018 r. odbyły się także konferencje branżowe: Housemarket Forum Silesia  2018 (poświęcone regionalnemu rynkowi mieszkaniowemu)  Property Forum Katowice 2018 (spotkanie właścicieli i zarządców firm działających na rynku nieruchomości komercyjnych) i Forum Branży Meblowej 2018, a także towarzyszące im gale finałowe konkursów: Housemarket Silesia Awards 2018, Property Design Awards 2018 i Meble Plus – Produkt 2018.  

17 i 18 lutego br. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym z dobrym designem i światowej sławy architekturą mógł obcować każdy, komu ta tematyka jest bliska.

Autorami i prowadzącymi spotkania, prezentacje i wykłady podczas Dni Otwartych byli goście specjalni – gwiazdy telewizji i projektanci: Omena Mensah, Jimi Ogden, Tomasz Pągowski i Zbigniew Urbański.

W sobotę (17 lutego) krytyk i kurator architektury Marcin Szczelina wraz z projektantem Tomaszem Pągowskim prowadzili Maraton Architektury, pod hasłem: Don’t panic we are from Poland. Sukces architektury polskiej za granicą, z udziałem zagranicznych i polskich twórców oraz krytyków. Z kolei w niedzielę poprowadzili Maraton Designu.

Niedzielę (18 lutego) otworzył cykl wykładów o sukcesach śląskich projektantów. Zwiedzający mogli odbyć podróż w czasie po perłach katowickiej moderny. W  prezentacjach i dyskusjach o najcenniejszych przykładach katowickiego modernizmu wzieli udział historycy sztuki i architekci.

4 Design Days dla szerokiej publiczności to również wiele wystaw i prezentacji pokazujących to, co w polskiej architekturze i designie najcenniejsze, m.in.: „Design jest dla Ciebie” – wystawa absolwentów i studentów Wydziału Projektowego ASP Katowice w Spodku, wystawa Medusa Group, opowiadająca onajważniejszych realizacjach słynnego biura projektowego, czy też Architektura Roku Województwa Śląskiego – prezentująca wyróżniające się w skali kraju projekty śląskich architektów.

Podczas 4 Design Days można było zobaczyć wystawę, której tematem jest 8 z 13 wykonanych przez Kuryłowicz & Associates wieżowców, o wysokościach od 70 do 233 metrów, a także nową odsłonę wystawy „Let’s talk about garbage”, której autorzy – Hugon Kowalski i Marcin Szczelina – przekonują, że ekologia idzie w parze z projektowaniem.

Organizatorzy 4 Design Days proponują bogaty program także dla najmłodszych gości. 4 Design Days oferowało dzieciom naukę poprzez zabawę w ramach warsztatów edukacyjnych w różnych cyklach tematycznych, dopasowanych do kategorii wiekowych. Z myślą o najmłodszych powstała.in. Strefa Dziecka Meisel, w której razem z animatorami mali designerzy projektowali swój wymarzony plac zabaw, rysowali kredą na dużej ścianie, czy tworzyli budowle z klocków. Warsztaty dla dzieci odbywały się będą także na stoisku Roca Polska. Pod egidą Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP Katowice odbyły się warsztaty Archidzieci, które zaznajomiły najmłodszych z podstawami architektury, urbanistyki i zawodu architekta, dając im jednocześnie przestrzeń do wyrażenia swoich emocji i pomysłów. Pracownia FAAR zaprosiła z kolei na zajęcia: „Mój familok – budowanie ulicy śląskiej” oraz „Bez granic” – warsztat o relacjach tego, co wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Na 12 100 m2 powierzchni ekspozycyjnej Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego spotkało się ponadto 300 wystawców producentów mebli i produktów do aranżacji wnętrz. Była to okazja do poznania najnowszych trendów, porozmawiania z producentami, poszukania inspiracji oraz zrobienia zakupów.

W program 4 Design Days już na stałe wpisały się także targi SILESIA BAZAAR, promujące dorobek polskich niezależnych marek.

                       

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.