Reklama

wszystkie artykuły z działu >> ROZMOWY
21 lutego 2018
wszystkie artykuły z działu >> ROZMOWY

Projekty, które wyznaczają trendy - Katarzyna Koczubiej-Pogwizd w rozmowie z Exspace

Przyciągnąć uwagę wyglądem stoiska na tak prestiżowym wydarzeniu jakim są frankfurckie targi Paperworld 2018 to nie jest łatwe zadanie. A gdy firma prezentuje się wśród wielu uznanych marek - to staje się ono prawdziwym wyzwaniem. Wyzwaniem, z którym firma KW trade i projektantka ekspozycji Katarzyna Koczubiej-Pogwizd poradzili sobie wyśmienicie.Miło nam poinformować, że graficzne stoisko KW trade - importera i dystrybutora artykułów biurowych i papierniczych - znalazło się w prestiżowym gronie Laureatów StandOUT. Paperworld 2018 Christmasworld 2018 - plebiscytu na stoiska, które poprawiają standardy architektury i wzornictwa w branży wystawienniczej. 

Rozmawiamy z projektantką stoiska Katarzyną Koczubiej-Pogwizd

Exspace: Pani Kasiu. Skąd takie świeże spojrzenie?

Katarzyną Koczubiej-Pogwizd: Chyba nie znam odpowiedzi. Przychodzi mi do głowy, że być może dlatego, że jestem jednak spoza branży wystawienniczej? Dotąd przede wszystkim zajmowałam się ilustracją książkową, grafiką projektową, czasem scenografią. Chociaż mam na koncie jedną aranżację sklepu – wtedy też rysowałam na ścianach. Pamiętam, że to była dla mnie wielka frajda.

Czym się Pani inspirowała?

Punktem wyjścia do pracy nad koncepcją stoiska był pomysł Małgorzaty Jasek z działu marketingu KW trade, żeby na stoisku pojawiły się elementy interaktywne, tak by oglądanie ekspozycji było zabawą zachęcającą odwiedzających do bliższego przyjrzenia się produktom. Myślałyśmy o szufladkach, zapadkach, ruchomych elementach; na stoisku pojawiła się więc szafa z obracającymi się płytkami, gdzie z jednej strony wyeksponowany jest produkt wyjęty z opakowania i naklejony w uporządkowanym szeregu, a z drugiej opakowany. Opakowanie można wziąć do ręki, otworzyć… To był pierwszy trop.

Biel i czerń wydały mi się najbardziej odpowiednie dla stoiska eksponującego wiele produktów różnych marek w różnorodnej szacie graficznej. Targi to nagromadzenie bodźców wzrokowych. Wyobrażałam sobie, że białe ściany zadziałają jak passe-partout, dając margines przestrzeni wokół produktów, co pozwoli je lepiej zauważyć.

KW trade Paperworld 2018 projekt Katarzyna Koczubiej-Pogwizd photo Exspace

Jestem grafikiem i moją uwagę zawsze przykuwają wyraziste, czarno-białe wzory. Myślałam więc o takiej grafice, która optycznie wciągałoby widza w środek ekspozycji. Zachwycają mnie instalacje Esther Stocker. Choć ostatecznie wszystko wyglądało zupełnie inaczej, to jednak inspiracją były dla mnie właśnie prace wspomnianej artystki, ale też Shantell Martin i Serga Blocha, którzy też wykorzystują rysunek aranżując przestrzeń.

KW trade Paperworld 2018 projekt Katarzyna Koczubiej-Pogwizd photo KW trade

Pomysł na narysowaną czarną kreską scenografię miałam już od bardzo dawna. Pierwotnie chciałam ten pomysł wykorzystać w teatrze albo w telewizji; cieszę się, że tak świetnie się sprawdził w projekcie wystawienniczym. Przeglądając Pinterest, natrafiłam na wiele zastosowań rysunku w wystroju wnętrz. Upewniłam się w ten sposób, że to dobry, pomysł a ponieważ lubię rysować, narysowałam elementy wystroju stoiska.

Jakie były wytyczne od wystawcy?

W tym wypadku pozostawiano mi dość dużą swobodę. Jedyną wytyczną było wyeksponowanie jako wiodącej marki FIORELLO, która zawiera produkty kreatywne i plastyczne dla dzieci, jak kredki, farby, plastelina, cekiny, naklejki ...

Jaki był odbiór stoiska przez odwiedzających Paperworld 2018?

Koleżanki i koledzy obecni na stoisku przekazywali mi bardzo miłe informacje o tym, że stoisko budzi zainteresowanie, jest fotografowane, że padają pytania o to kto je zaprojektował. Bardzo zadowolony z realizacji był również wykonawca, czyli firma Wikto, www.wikto.pl. Była to inspirująca i owocna współpraca. Zrealizowali projekt z dużą dbałością o szczegóły i zaangażowaniem, proponując własne techniczne rozwiązania. Np. wydruk rysunków na pleksi był ich pomysłem, a efekt końcowy miło mnie zaskoczył.

Co firma KW trade prezentowała we Frankfurcie?

W ofercie firmy KW trade są produkty marek branży biurowej i szkolnej, a więc wszystko na biurko i do tornistra. Firma jest importerem i dystrybutorem kilku znanych marek, jak AMOS, CARIOCA czy OVAL, ale podczas Paperworld promuje marki własne: TOOR (kalkulatory), YellowOne (papiery fotograficzne i materiały czyszczące do elektroniki), GRAND (galanteria biurowa), a przede wszystkim wspomniane FIORELLO, czyli materiały plastyczne i kreatywne.

Największe marki na ostatniej edycji Paperworld prezentowały się na minimalistycznych i graficznych  stoiskach. Jak się Pani czuje w roli projektanta, który wytycza trendy w polskim designie wystawienniczym?

Myślę, że to określenie zdecydowanie na wyrost, ale to bardzo miłe zostać docenionym. Rzeczywiście z satysfakcją zauważyłam podobne rozwiązania graficzne np. na stoisku Winsor&Newton. To bardzo przyjemne znaleźć się ze swoim pomysłem wśród uznanych światowych firm. Było to dla mnie bardzo miłe zaskoczenie.

Firma KW trade i jej oferta są Pani dobrze znane. Czy to dlatego mógł powstać tak nieszablonowy projekt?

Z pewnością było to dla mnie duże ułatwienie. Znając firmę od środka łatwiej zrozumieć jej potrzeby i oczekiwania. Obdarzono mnie też dużym zaufaniem. Projekt bardzo szybko zyskał akceptację.

Czym się Pani zajmuje na co dzień?

Od czterech lat pracuję w firmie KW trade w dziale marketingu jako projektantka grafiki. Najczęściej projektuję dla marki FIORELLO. To dla mnie przyjemne, bo jak wspominałam jest to seria dedykowana dzieciom, a twórczość dla dzieci nadal bardzo mnie zajmuje. Zanim zaczęłam współpracę z KW trade, ilustrowałam książki dla dzieci i prowadziłam dla niech warsztaty plastyczne. Teraz robię to rzadziej z uwagi na brak czasu, ale nadal bardzo to lubię. W pracy dość często mam okazję rysować i malować. Czasem myślę sobie, że jestem jak przysłowiowa koza na zagonie kapusty, otoczona tonami kredek, farb i kolorowych pisaków.

Dziękujemy za rozmowę i z niecierpliwością czekamy na Pani kolejne projekty… wystawiennicze.

Ilustracje Kasi można obejrzeć tutaj: www.koczubiej-pogwizd.pl

------------

O StandOUT.

Niezwykle ważne dla firm prezentujących się na targach jest świadome komunikowanie kompetencji i wyróżnianie się poprzez swoje mocne strony. Portal Exspace wspiera wystawców min. organizując StandOUT., którego celem jest promocja polskich firm, których prezentacje marek i produktów wyróżniają się na największych imprezach wystawienniczych w Europie i w Polsce. StandOUT. promując polskich wystawców przyczynia się do utrwalenia  wizerunku Polski jako kraju nowoczesnego, o ogromnym potencjale i kreatywności.

Więcej o StandOUT. Paperworld 2018 Christmasworld 2018 przeczytacie tutaj >>

photos © Exspace i © KW trade

 

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.