wszystkie artykuły z działu >> TARGI
06 października 2018
wszystkie artykuły z działu >> TARGI

Trendy w wyposażeniu biur czyli co może nas zaskoczyć na targach ORGATEC 2018?

Rozwiązania akustyczne typu Hush i lampy, które tłumią hałas, akcesoria wspierające pracę na stojąco - czyli co może nas zaskoczyć na tegorocznych targach Orgatec.

Szczęśliwy, wypoczęty i usatysfakcjonowany pracownik daje z siebie więcej - wiemy o tym wszyscy. Projektanci tworzący przestrzenie biurowe coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na funkcjonalność i dobrą organizację, ale także komfort pracy i jej aspekt społeczny. Tylko jak w zamkniętej przestrzeni biura zapewnić poczucie wolności i niezależności? W jaki sposób za pomocą kilku narzędzi architektonicznych zachęcić pracowników do współpracy i sprawić, że wzajemnie będą się inspirowali?

Odpowiedzi na te i inne pytania będziemy szukać podczas kolejnej edycji Międzynarodowych Targów Wyposażenia Biur Orgatec 2018, które odbędą się w dniach 23-27 października. Lista znanych marek wystawiających swoje produkty na ORGATEC wydaje się nieskończenie długa. Wśród prawie 700 wystawców ORGATEC 2018 zaprezentują się 24 firmy z Polski.

Pod hasłem “culture@work” marki z całego świata zaprezentują najnowsze technologie, meble, oświetlenie i usługi, które mają motywować do pracy, sprzyjać współpracy i kreatywnemu myśleniu oraz zapewniać najlepsze warunki do rozwijania wizjonerskich idei. Co zobaczymy? Co nas zaskoczy? Co zrewolucjonizuje branżowy rynek? Już teraz prognozujemy najnowsze trendy.

Między domem a biurem

Współczesny pracownik lubi czuć się swobodnie, nieskrępowany biurowym dress codem, narzuconą przestrzenią czy restrykcyjnymi zasadami. Dlatego coraz większą popularność zdobywają co-workingi – im bliżej zlokalizowane miejsca zamieszkania, tym lepiej, a idealnie, jeśli mieszczące się na naszym osiedlu mieszkaniowym. Takie zorganizowane przestrzenie mobilizują do pracy, ale jednocześnie nie ograniczają - wciąż czujemy się tu wolni i niezależni, jesteśmy panami swojego czasu, a jednocześnie pozostajemy częścią większego zespołu. Ale nie tylko miejsce jest istotne dla naszej kreatywności i dobrego samopoczucia w pracy.

Miejsce pracy zespołowej aranżacja Mikomax Smart Office photo materiały prasowe Mikomax

Najnowsze trendy prognozują, że nie bez znaczenia pozostają też meble, którymi się w pracy otaczamy. - Biurka, krzesła, szafy zaczynają przybierać miękkie, organiczne formy, niekojarzące się już z rygorem tradycyjnych przestrzeni biurowych. Projektanci stawiają na meble “udomowione”, bo też z domem i domową atmosferą mają się kojarzyć - tłumaczy Michał Mazur, dziennikarz i trendwatcher. Stąd coraz więcej w przestrzeniach biurowych mebli tapicerowanych, które wizualnie ocieplają wnętrze i dodają mu przytulności. Stąd również coraz więcej naturalnych materiałów, jak drewno, kamień i korek.

Jak z gumy

Szefowie lubią elastycznych pracowników, którzy są na każde zawołanie, swobodnie poruszający się między różnymi projektami i szybko dostosowujący się do zmiennych warunków pracy. Ale elastyczny pracownik potrzebuje elastycznego miejsca do rozwijania swoich kompetencji. Biurowa branża coraz większy nacisk kładzie na to, by projektowane meble dostrajały się do aktualnych potrzeb firmy czy dynamicznej pracy zespołów. Powstające systemy są coraz częściej mobilne, łatwe do przestawienia, przesunięcia, dopasowania do zastanej przestrzeni. Akustyczne kabiny, ścianki, panele czy wolnostojące kubiki szybko i efektownie wydzielają poszczególne strefy wnętrza, łatwo można je przenieść lub zestawić z innymi produktami.

Tree Mikomax Smart Office photo materiały prasowe Mikomax

W dobrej pozycji

Wykonywanie obowiązków przez dłuższy czas w jednej pozycji jest niezdrowe - to fakt znany od dawna. Współczesny pracownik nie chce być przykuty do biurka. Zależy mu na tym, by swobodnie zarządzać miejscem, w którym pracuje. Dlatego coraz więcej producentów mebli biurowych promuje rozwiązania, dzięki którym mamy poczucie chociażby minimalnej aktywności. Jednym z przykładów są biurka do pracy w trybie sit & stand, przy których możemy siedzieć lub stać. Mają regulowaną elektrycznie lub manualnie wysokość blatu, dzięki czemu szybko i wygodnie można dostosować ją do naszego wzrostu. Tego typu rozwiązania od dawna znajdują się w ofercie polskich firm, np. biurko Stand Up R z ręcznie regulowaną wysokością blatu firmy Mikomax Smart Office, które w 2017 roku zostało wyróżnione  nagrodą Red Dot Best of the Best.

Biurko Stand Up Mikomax Smart Office photo materiały prasowe Mikomax

Ale stać też trzeba umieć. A najlepiej jest stać aktywnie. Jako uzupełnienie kompletu producenci polecają więc różnego typu akcesoria wspierające pracę na stojąco, np. tak zwane standing desk mat - ergonomiczne maty, które sprawiają, że nasze stopy są w ciągłym ruchu. Ruch jest znikomy i prawie niezauważalny (kiwamy się lekko z nogi na nogę), ale wystarczający, by skorygować pozycję ciała - kręgosłup nie jest obciążony, a nogi nie puchną. Podobnych akcesoriów spodziewamy się na Orgatec znacznie więcej.

Ciszej proszę!

W projektowaniu biur duży nacisk kładzie się na tworzenie przestrzeni przyjaznej pracownikom, takiej, w której można poczuć się swobodnie i komfortowo, bez względu na rodzaj prowadzonej aktywności. Rozwiązaniami, które zyskują coraz większą popularność są produkty typu Hush, którymi może pochwalić się marka Mikomax. Linia Hush to kompaktowe i przede wszystkim mobilne kabiny, pełniące wiele różnych funkcji. Na przykład Hush Work służy do pracy w ciszy i skupieniu, Hush Phone do prowadzenia rozmów telefonicznych, Hush Meet do spotkań o charakterze mniej lub bardziej formalnym. Swoją premierę na targach Orgatec będzie miał natomiast Hush Meet L – rozwiązanie, będące ciekawą alternatywą dla sal konferencyjnych. Modułowość konstrukcji zapewnia możliwość dopasowania wielkości miejsca spotkań do potrzeb konkretnego biura. W Hush Meet L, w niezwykle komfortowych warunkach, może jednocześnie obradować nawet do 10 osób.

Hush Meet Mikomax Smart Office photo materiały prasowe Mikomax

Hush Phone Mikomax Smart Office photo materiały prasowe Mikomax

Istotną cechą tych miejsc jest przede wszystkim dobra akustyka. Z każdym rokiem wolnostojące kabiny są coraz ciekawiej wyposażane, a ścienne panele akustyczne coraz lepiej tłumią hałas. Ale projektanci idą o krok dalej. Wśród najnowszych trendów biurowych na prowadzenie wychodzi oświetlenie akustyczne. Dużo mówi się również ostatnio o akustycznych blatach - kiedy w nie uderzamy, wydają głuchy pogłos - a także o cichej klawiaturze i bezklikowych myszkach komputerowych. Producenci zwracają baczną uwagę na to, by meble, drzwi i podłogi nie były źródłami hałasu i zwyczajnie nas nie rozpraszały.

Spotkajmy się!

Coraz częściej mówi się o społecznym aspekcie pracy. Biuro ma służyć nie tylko do pracowania, ale i nawiązywania kontaktów. A przestrzeń powinna być tak zorganizowana, by pracownicy mieli szansę się poznać, porozmawiać i wymieniać pomysłami. Stąd wśród biurowych tendencji na prowadzenie wysuwają się tak zwane miejsca spotkań, w których można napić się kawy, poplotkować i tym samym skutecznie się zrelaksować. - To już nie tylko duże kantyny z długimi stołami sprzyjającymi integracji, ale osobne pokoje, w których można pobujać się na huśtawce, zdrzemnąć, posłuchać relaksującej muzyki - wyjaśnia Michał Mazur. - Słowem: odpocząć, zebrać myśli, zaprzyjaźnić się ze współpracownikami. Bo przecież im bardziej lubimy miejsce, w którym pracujemy, tym chętniej angażujemy się w pracę i identyfikujemy z firmą.

Świeże i czyste

Producenci mebli i usług biurowych dbają nie tylko o komfort pracy, ale i nasze zdrowie. Prawidłowa pozycja ciała podczas wykonywania obowiązków to raz. Dwa - świeże powietrze. Najprostszym sposobem na oddychanie pełną piersią jest wybór odpowiednich roślin, które pomogą oczyścić powietrze, jak np. pnącze rafidofora złota, a nawet wyprodukują w ciągu dnia tlen, jak egzotyczna palma areka. Wielu producentów sięga jednak po bardziej zaawansowane rozwiązania. Od kilku już lat wyjątkową uwagę zwraca się na rodzaj tkanin, materiałów oraz jakość farb używanych do produkcji mebli. Płyty meblowe, dywany i podłogi nie powinny zawierać szkodliwych substancji, a farby nie mogą wydzielać trujących formaldehydów. W standardzie nowoczesnych biur pojawiają się pochłaniacze szkodliwych alergenów, oczyszczacze powietrza, czujniki i mierniki informujące o stężeniu szkodliwych substancji.

Dobre wejście

Współczesne biura to już nie tylko miejsca pracy. To tutaj umawiamy się na spotkania, jemy posiłki, korzystamy ze znajdującej się w tym samym budynku siłowni czy basenu, wreszcie - zamawiamy przesyłki, od cateringów dietetycznych poczynając, na paczkach ze sklepów internetowych kończąc. Ale recepcja wypełniona pod sufit przesyłkami nie prezentuje się atrakcyjnie, a przecież pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Dlatego tak ważna w przestrzeni biurowej jest idealna recepcja, która nie powinna służyć jedynie za poczekalnię, ale budować pierwsze pozytywne relacje z potencjalnymi klientami czy współpracownikami. Na rynku branżowym coraz bardziej popularne stają się tak zwane biurowe paczkomaty (m.in.  Collectomate w ofercie marki Mikomax) – czyli odpowiednio przygotowane szafki, w których wszelkie paczki mogą być wygodnie przechowywane, do czasu odebrania ich przez pracownika. Jak działają i jakie będą dominowały w tym roku kolory, kształty czy materiały – tego dowiemy się na targach Orgatec.

Zmienność w cenie

Na koniec ciekawostka z pogranicza projektowania wnętrz i architektury: biuro o zmiennych funkcjach. - I nie chodzi tu o systemy meblowe, które swobodnie dostosowują się do dynamiki pracy w biurze. Ani o biura, które po godzinach stają się miejscem eventów - zaznacza Michał Mazur. - Chodzi o przestrzenie, które na przykład do 18.00 są co-workingami, a wieczorem zamieniają się w restauracje. To trend, który jeszcze dość nieśmiało daje o sobie znać, ale ma potencjał i daje duże pole do popisu. Przed projektantami i producentami mebli staje poważne wyzwanie: jak stworzyć biurko, które po godzinach zamienia się w tradycyjny stół, i na odwrót. Kto wie, czy tegoroczne targi Orgatec nie zaskoczą nas pierwszymi tego typu rozwiązaniami.

Zapraszamy do odwiedzenia stoiska Mikomax na ORGATEC 2018 Hall: 8.1 Stand: C020.
Wszystkich polskich wystawców ORGATEC 2018 znajdziecie PL Catalog - Exhibitors from Poland ORGATEC 2018. Do zobaczenia!

Mikomax Smart Office Website | Facebook

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.