Reklama

wszystkie artykuły z działu >> DESIGN
02 marca 2019
wszystkie artykuły z działu >> DESIGN

Targi imm cologne – trendy i nowości na rynku wnętrzarskim

imm cologne to pierwsze w roku kalendarzowym ogólne targi branży wnętrzarskiej. Swoją ofertę prezentują wystawcy z kilkudziesięciu krajów. Dzięki temu wyraźnie widać kierunek, w którym zmierza urządzanie domu.

Kolońskie wydarzenie przyciąga uwagę nie tylko producentów i użytkowników, ale też projektantów oraz trendwatcherów, czyli osób zajmujących się wyławianiem i opisywaniem innowacji, trendów, tendencji oraz mód w danej dziedzinie. Imm cologne to pierwsze ogólne targi wnętrzarskie w roku kalendarzowym, stanowią więc punkt startowy dla zestawień i prognoz.

____________REKLAMA

Stoiska polskich wystawców imm cologne 2019 były wspaniałe. Tym bardziej jest nam miło, że nie tylko je Państwu prezentujemy. Zachęcając do odwiedzenia StandOUT. imm cologne 2019 - plebiscytu na polskie stoiska, które poprawiają standardy architektury i wzornictwa w branży wystawienniczej i zapraszając do głosowania na te najpiękniejsze sprawiamy, że jeszcze długo po targach wracamy do imponujących prezentacji polskich marek. Zagłosować na swoich ulubionych nominowanych możecie tutaj

standOUT imm 2019_vote

____________

Trzeba zaznaczyć, że trendy na rynku z reguły są zjawiskiem wielosezonowym, co oznacza, że produkty nie zmieniają się drastycznie z roku na rok, a stopniowo. Co więcej, w przypadku tzw. megatrendów można mówić o procesie trwałych przemian, liczącym dekady. Użytkownik więc czasem ma prawo odnieść wrażenie, że podczas targów ogląda film, który już kiedyś widział, choć zauważa w scenariuszu nowe zwroty akcji.

imm_cologne_Dagmara_Jakubczak

Kamienny stolik z wyraźnym rysunkiem, miękkie siedziska i spokojne barwy to doskonałe połączenie, wszystkie zdjęcia Dagmara Jakubczak Deutsche Welle

Co pokazują targi imm cologne

Jest to impreza obejmująca każdą przestrzeń domu oraz związane z nim technologie. Wystawcy więc prezentują zarówno meble i wyposażenie oraz konkretne aranżacje, jak i ofertę niematerialną, czyli aplikacje lub oprogramowanie - od smart home po rzeczywistość wirtualną (virtual reality) lub rozszerzoną (augmented reality). To rozwiązania stosowane coraz częściej w projektowaniu wnętrz. Dzięki wirtualnej rzeczywistości użytkownik dosłownie, dzięki specjalnym goglom, zanurza się w komputerowo stworzone otoczenie. Rzeczywistość rozszerzona z kolei nakłada na obraz realny, odbierany gołym okiem, obiekty cyfrowe, widziane tylko na ekranie telefonu lub tableta. Smart home to oprogramowanie dla domu oraz inteligentne urządzenia.

Targi imm cologne holistycznie przedstawiają przyszłość domostw oraz ich otoczenia. Hale przypisane są konkretnej tematyce, tak więc poznamy trendy od salonu przez sypialnię po kuchnię. Nie brakuje też ekspozycji prezentujących największe magazyny o wnętrzach, architekturze i designie. Organizowane są wykłady oraz spotkania ze specjalistami.

imm_cologne_2019

Materiały szlachetne i naturalne oraz łagodne, organiczne kształty - to jest trendy! 

Jakie style są teraz najbardziej trendy

Bez wątpienia, triumfy święcą wszelkie style, które kojarzą się z wygodą, bezpieczeństwem, naturą, rzemieślniczą tradycją i najlepszym wykończeniem, gdzie widać troskę i staranność producenta. Faworytami są oryginalne meble vintage lub te, które do takich nawiązują, oraz meble duże i te o kształtach organicznych, łagodnych. Światło – raczej nastrojowe, rozproszone, nieinwazyjne.

Ogólnie: pomieszczenia mają być przytulne, tworzyć strefę komfortu i ucieczki przed chaosem, nieprzewidywalnymi zmianami niesionymi przez codzienność. Kojarzyć się ze stabilnością – albo tą ze wspomnień beztroskiego dzieciństwa, albo tą wiązaną z tradycją i niezawodną jakością.

imm_cologne_2019

Styl vintage święci triumfy od kilku sezonów

Niezwykle popularny jest styl mid-century (lata 50/60), ale w wersji uwspółcześnionej. Meble i wyposażenie w tej konwencji nie są dosłownymi cytatami, ale obiektami, które wyraźnie nawiązują do połowy wieku XX, od pierwowzorów różniąc się na przykład materiałem, z którego zostały wykonane, wzorami obić, większą rozpiętością kolorystyczną lub lekko zmodyfikowanymi kształtami (na przykład zmiana rozmiarów na większe).

Coraz częściej też widać tęsknotę za elegancją i szlachetnością lat 20. i 30., gdy królowało art deco. Stąd też pojawia się mnóstwo wygodnych foteli i sof na lekkich metalowych (głównie – złotych) nóżkach, podręcznych stolików, komód i gablot, w których eksponowane są dekoracje nadające pomieszczeniu rys indywidualny. Lubiane są duże lustra.

imm cologne 2019

Art deco wraca w nowej fomie - nowoczesnej, ale wciąż szlachetnej

Z drugiej strony, użytkownicy coraz chętniej spoglądają w stronę wsi sielskiej anielskiej lub domku w górach. To styl mniej finezyjny, prosty, ale nie prymitywny, swojski, bezpieczny. Tu z kolei pożądane są meble z pni lub surowego drewna w połączeniu ze skórą, ale także wiklina, ratan i trawy, wszelkie plecionki i ażury.

imm_cologne_2019

Plecionki i ażury oraz obszerne, wygodne meble to nieustające wakacje w domu

Wielofunkcyjność i możliwość modyfikacji są niezwykle pożądane. Mocnym trendem na rynku są więc meble modułowe, które - jak klocki - można dostosowywać do indywidualnych potrzeb oraz rozmiarów pomieszczenia. To wynik rosnącej wśród konsumentów świadomości ich potrzeb, zmian w sposobie życia (np. większa mobilność), ale też kolejnego trendu, jakim jest wyzwalanie kreatywności. Meble modułowe spełniają wszystkie te wymagania – zmieniają formę i funkcję według uznania użytkownika.

imm_cologne_2019

Meble modułowe i etniczna geometria - jest tego sporo

Materiały i faktury

Z całą pewnością można powiedzieć, że królują materiały naturalne. Drewno, wełny i lny, wiklina, ratan i trawy, skóra, kamień i glina oraz metale o ciepłych barwach. Powoli powraca szkło, najlepiej kolorowe.

Drewno wiedzie prym, ponieważ można je zastosować we wszystkich stylach, jest wszechstronne i znane od zawsze. Ważne jest podkreślenie jego naturalnej urody, czyli rysunku i faktury, koloru oraz sęków lub innych „niedoskonałości”. Podobnie – kamień. Im bardziej widoczny rysunek, tym lepiej. Nieoszlifowane krawędzie? Bardzo dobrze! W metalach preferowane są barwy ciepłe – mosiądz, miedź, złoto. Należy dodać, że metale to nie tylko elementy mebli, ale dekoracje lub nawet ozdobne fragmenty podłóg!

imm_cologne_2019

Materiały mają zachować swoje naturalne cechy - sęki, słoje, faturę

Tkaniny powinny mieć grube sploty, z wyraźnie wyczuwalną fakturą, przyjemnie obudzającą zmysły. Wśród nich obecnie najbardziej pożądane są wszelkie miękkości z rodzin aksamitu, welwetu i weluru. Co więcej, tkaniny te powodują, że barwy stają się głębokie i wielowymiarowe, dają też wrażenie luksusu.

Kolory i wzory

Trendy kolorystyczne to barwy z jednej strony spokojne, stonowane, związane z przyrodą, dopełnione przez zgaszone pastele. Z drugiej – barwy podstawowe, co prawdopodobnie ma związek z obchodzonymi w tym roku setnymi urodzinami Bauhausu, czyli szkoły projektowania, która na zawsze zmieniła myślenie o sposobie życia, wzornictwie i architekturze. Mnóstwo jest matowej czerni.

Czytaj dalej na stronie Redakcji Polskiej Deutsche Welle >>>

Autor Dagmara Jakubczak
Photos Dagmara Jakubczak Deutsche Welle

Źródło Redakcja Polska Deutsche Welle Website Facebook

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.