wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
22 kwietnia 2019
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Yayoi Kusama w Ontario. Masz 20 sekund na zrobienie zdjęcia!

Yayoi Kusama, wybitna japońska artystka jest szalenie twórcza i pomysłowa. Nic więc nic dziwnego, że kolejne wydarzenia sygnowane jej nazwiskiem są tak popularne. Jej ulubionym i powracającym od lat 50-tych XX wieku tematem są: zamknięte przestrzenie w różnych aranżacjach i kropki. Jej prace możemy oglądać w galeriach, muzeach i w przestrzeniach sklepowych na całym świecie.

Yayoi Kusama swoją legendarną 67-letnią karierę zyskała poprzez instalacje, obrazy, rzeźby i rysunki. Nazywana 'Królową kropek' Yayoi Kusama otwierzyła własne muzeum w Bentencho, Shinjuku-ku w Tokio. Kusama nad muzeum zaczęła pracować w 2014 roku wspólnie z pracownią architektoniczną Kume Sekke. Pięciopiętrowy budynek przypominający latarnię został otwarty 1 października 2017 roku. Dyrektorem muzeum jest Tensei Tatebata, prezes Tama Art University i dyrektor Saitama Prefectural Museum of Modern Art. 

Wystawy tytułowane Infinity Mirrors w ostatnich latach odwiedziło ponad 10 milionów osób, a zdjęcia jej Instalacji zawojowały instagramowe konta na całym świecie.

Infinity Mirrored Room jest genialnie prosta – w pomieszczeniu, w którym ściany, podłoga i sufit są lustrami, odbijają się setki kolorowych diod LED, zawieszonych na różnych wysokościach i zwisających z sufitu do podłogi. Poprzez użycie migotających stroboskopowych świateł wnętrze wygląda jak galaktyka lub mgławica. Odwiedzającym Instalacje Kusamy oferuje wejście w urokliwą i niekończącą się przestrzeń.

Więc dzisiaj każdy, kto ma w planie odwiedzenie Ontario w Kanadzie musi wpaść do Art Gallery of Ontario. Infinity Mirrors nigdy wcześniej nie był pokazywany w Kanadzie.

Udział w wystawie wymaga jednak sporej dyscypliny: Infinity Mirrors składa się z kilku osobnych pomieszczeń. Wizyta w każdym z nich to doświadczenie indywidualne - na kontemplację sztuki przedstawionej w poszczególnych pokojach zwiedzając ma jednak tylko około 20 sekund.

Let's Survive Forever to największy pokój z lustrzanym odbiciem pozwalający na wejście czterech osób naraz. W pokoju znajdują się lustrzane kule zawieszone pod sufitem i porozrzucane na podłodze. Punktem centralnym jest lustrzana kolumna w środku, która pozwala odwiedzającym zajrzeć do środka i zobaczyć „nieskończoność samych siebie”.

Toronto's Infinity Mirrors Room to jedna z 20 stałych instalacji lustrzanych na całym świecie.

Yayoi Kusama AGO Infinity Mirrors Exspace.pl

Yayoi Kusama INFINITY MIRRORED ROOM - LET'S SURVIVE FOREVER, © YAYOI KUSAMA. Photo courtesy Maris HutchinsonYayoi Kusama AGO Infinity Mirrors Exspace.pl

Yayoi Kusama INFINITY MIRRORS ROOM - LET'S SURVIVE FOREVER, © YAYOI KUSAMA. Photo courtesy Maris Hutchinson

 Louis Vuitton store w Paryżu,Courtesy of the artist © Yayoi Kusama

Infinity Mirrors Room – The Souls of Millions of Light Years Away, Yayoi Kusama Courtesy of the artist © Yayoi Kusama

Yayoi Kusama Infinity Mirrors SEATTLE ART MUSEUM 30 czerwca – 10 września 2017 Courtesy of the artist © Yayoi Kusama

Yayoi Kusama Infinity Mirrors SEATTLE ART MUSEUM 30 czerwca –10 września 2017 Courtesy of the artist © Yayoi Kusama

Love Is Calling, Yayoi Kusama, Courtesy of the artist © Yayoi Kusama

Zapraszamy do AGO, aby uzyskać więcej informacji  https://ago.ca/

Yayoi Kusama https://yayoikusamamuseum.jp/ 

Polecamy również inne Artykuły o Yayoi Kusama:

-------------------------
Yayoi Kusama urodziła się 1929 roku, pół roku przed czarnym czwartkiem, w historycznej i zabytkowej miejscowości Matsumoto położonej w prefekturze Nagano w środkowej części głównej wyspy. Od początku interesowała się sztuką, a konkretnie malarstwem, dlatego w 1948 roku podjęła studia na jednym z uniwersytetów w Kioto. Nie spodobało jej się jednak akademickie malarstwo japońskie, które dominowało program nauczania. Fascynował ją natomiast świat kultury zachodniej i najnowsze trendy w sztuce. Z Kioto wyprowadziła się do Tokio, a następnie odbyła podróż za ocean do Stanów Zjednoczonych. To właśnie tam powstały pierwsze „groszkowe” obrazy, choć są one efektem choroby psychicznej, a nie inspiracji artystycznej. Piękna, egzotyczna i filigranowa Japonka bardzo szybko stała się rozpoznawalna w środowisku nowojorskiej bohemy. Stylistyka jej prac idealnie wpisywała się w kolorowy pop-art, który dominował salony artystyczne lat 60. Sztuka Kusamy pojawiała się na prestiżowych wystawach obok Warhola, George’a Segala i Claesa Oldenburga. Jednak sławę i rozgłos przyniosły Kusamie nie wystawy, lecz kontrowersyjne happeningi, podczas których paradowali ludzie ubrani w naklejone na ciało kropki. Na początku lat 70. Yayoi Kusama wróciła do Japonii ze względu na pogarszający się stan zdrowia psychicznego. Na własne życzenie poddała się badaniom i została zamknięta w ośrodku psychiatrycznym. Wkrótce szpital tokijski stał się jej domem i miejscem ukojenia. W niedalekiej odległości zorganizowała sobie pracownię oraz biuro. Zatrudniła menedżerów, który dbają o jej pozycję na światowym rynku sztuki – organizują wystawy, nadzorują aukcje, sprzedają prace na zamówienie. Wyróżniana prestiżowymi nagrodami (m.in. najważniejszą japońską nagrodą przyznawaną przez Japoński Związek Artystów Praemium Imperiale) Kusama to w pełni zorganizowana firma. Współpracowała z różnymi markami na całym świecie, m. in. Marca Jobsa i Lancôme, a niedawno stworzyła świetnie sprzedającą się kolekcję torebek, portfeli i innych damskich akcesoriów dla Louisa Vuittona. Jej indywidualne wystawy wisiały w Tate Modern w Londynie, Gagosian Gallery w Nowym Jorku, a nawet w Centrum Pompidou w Paryżu.


fot. Yayoi Kusama

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.