Reklama

wszystkie artykuły z działu >> PROJEKTANCI
25 maja 2019
wszystkie artykuły z działu >> PROJEKTANCI

Agnieszka Bar laureatką trzeciej edycji nagrody „Mazda Design Award 2019”

Z ogromną przyjemnością ogłaszamy, że laureatką trzeciej edycji nagrody „Mazda Design Award 2019”, za najciekawszy polski projekt zrealizowany w ciągu ostatnich trzech lat, została Agnieszka Bar. 25 maja 2019 roku, na uroczystej gali podczas Lodz Design Festival, polska projektantka odebrała nagrodę w wysokości 50 000 zł, przyznaną za kolekcję szklanych naczyń „Splecione”.

exhibitors_from_poland_exspaceZdaniem jury to projekt, który w nowatorski sposób łączy ze sobą wysoki design z tradycyjną sztuką ludową, którą charakteryzuje bardzo ludzki, praktyczny charakter. Odwołanie do tradycyjnego, prawie zapomnianego rzemiosła i wykorzystanie go w innowacyjnej formie to praktyka, która jest bardzo bliska projektantom Mazdy. Gratulujemy!

SPLECIONE

"Moją koncepcję rozwinęłam w oparciu o starą tradycję kultywowaną w jednym z regionów Polski – na Kaszubach, gdzie wykorzystuje się wiklinę do gacenia (zabezpieczania) brzegów jezior oraz zabezpieczania domostw przed wodą i wilgocią. Tradycyjne rzemiosło plecionkarskie dzisiaj jest niemal zapomniane. Wykorzystałam naturalne cechy wierzbowych witek, aby utrzymać w ryzach płynne szkło i odcisnąć w nim znamienną fakturę. Wiklinowa forma wykonywana przez plecionkarza znika w procesie wytwarzania produktu. W wyniku wysokiej temperatury szkła – wiklina deformuje się i spala, pozostawiając swój urok na powierzchni szkła. To piękna metafora różnorodności, kiedy organiczność i niepowtarzalny charakter każdego naczynia szklanego wynika z elastyczności wiklinowej plecionki i swobody rąk. Kolekcja ukazuje wartość ręcznej pracy, pokazuje odciski palców i emocje, które ujawniają pochodzenie i przypominają o ludzkich zasobach. Naczynia ze strukturą autentycznych ręcznych wyplotów występują w różnorodnych rozmiarach; jako misy, patery, pojemniki, wazy."

Agnieszka Bar Mazda Design Award 2019 exspace

Kolekcja szklanych naczyń „SPLECIONE” Agnieszka Bar Mazda Design Award 2019 wszystkie zdjęcia materiały prasowe Mazda Design

Agnieszka Bar Mazda Design Award 2019 exspace

Agnieszka Bar Mazda Design Award 2019 exspace

Agnieszka Bar Mazda Design Award 2019 exspace

Agnieszka Bar Mazda Design Award 2019 exspace

Agnieszka Bar Mazda Design Award 2019 exspace

---------------------
Agnieszka Bar (1982) reprezentuje najmłodsze pokolenie polskich designerów, które podbija obecnie światowy rynek wzornictwa. Prostymi środkami – stosując głównie przezroczyste, gładkie szkło - uzyskuje niezwykle oryginalne ujęcie najbardziej aktualnych trendów panujących we współczesnym designie. Nie rezygnuje także ze sztuki: tworzy rzeźby i instalacje, zawsze jednak nawiązujące do jej poszukiwań w dziedzinie szkła.

bar glass design / Agnieszka Bar / http://agnieszkabar.pl/

źródło materiały prasowe Mazda Design

zdjęcia materiały prasowe  Mazda Design

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.