Reklama

wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA
27 maja 2019
wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA

Ośmieceni – historie z wysypiska cywilizacji

Toniemy w śmieciach! Zapraszamy do Centrum Nauki Kopernik, w dniach 28.05 - 06.10.2019, na wystawę 'Ośmieceni', gdzie znajdziesz 8 przestrzeni, pozwalających przyjrzeć się naszym niechlubnym przyzwyczajeniom.

Śmieci towarzyszą nam od zawsze i mówią o naszym codziennym życiu lepiej niż jakiekolwiek słowo pisane. Przekonaj się! Na wystawie Ośmieceni w warszawskim Centrum Nauki Kopernik znajdziesz 8 przestrzeni, pozwalających przyjrzeć się naszym niechlubnym przyzwyczajeniom z różnych perspektyw.

Na Pacyfiku odkryto nową wyspę! Jest pięciokrotnie większa od Polski i zbudowana w całości z plastiku. Mont Everest to najwyższa na świecie góra... śmieci. Do końca 2018 r. zebrano z niej 16 ton odpadów. Podobna ilość nieczystości zalega na plaży małej, bezludnej Wyspy Hendersona.

Toniemy w śmieciach. Wokół nas wyrastają wysypiska większe od aglomeracji miejskich. Drobiny plastiku unoszą się w powietrzu i pływają w oceanach. Nawet w przestrzeni kosmicznej dryfują niechlubne ślady naszej aktywności.

exhibitors_from_poland_exspace

Pochłonął nas błyskawiczny konsumpcjonizm. Bez przerwy kupujemy towary, zużywamy je, wyrzucamy i nabywamy nowe. Amerykański socjolog Alvin Toffler już w latach 70-tych XX wieku nazwał nasz styl życia kulturą wyrzucania. Od tamtej diagnozy minęło ponad 40 lat, a problem się nasilił. Produkujemy tyle śmieci, że nie możemy już bezkarnie się ich pozbywać.

Opisując pokolenia z perspektywy śmiecenia, moglibyśmy mówić o „generacji opakowań wielorazowych”, obejmującej osoby pamiętające metalowe kanki na mleko czy syfony z wodą gazowaną. Wyróżnilibyśmy „pokolenie torebek foliowych i butelek PET”. Wszyscy jednak, bez względu na datę urodzin, jesteśmy obecnie „pokoleniem ośmieconych”. Generujemy najwięcej śmieci w historii ludzkości! Statystyczny Polak wytwarza ich około 312 kg rocznie, Amerykanin 864 kg, a Japończyk nawet 1000 kg.Ta nadprodukcja poważnie zagraża naszemu zdrowiu i sieje spustoszenie w środowisku. Nie możemy zapominać, że plastik pozostaje na Ziemi nawet 500 lat - znacznie dłużej, niż my sami.

Czy pozostawimy po sobie jedynie góry śmieci? To zależy od każdego z nas!  Pora zmienić codzienne przyzwyczajenia, zanim będzie za późno. Wystawa Ośmieceni pomaga postawić pierwszy krok na tej drodze. Przybliża zagadnienia związane z segregacją i ukazuje osiem różnych aspektów wyniszczania środowiska. Niechlubnymi bohaterami poszczególnych stref są wysypiska, plastik, smog, przedmioty jednorazowego użytku, elektrośmieci i  żywność.

Śmieci towarzyszą nam od zawsze i mówią o naszym codziennym życiu lepiej niż jakiekolwiek słowo pisane. Przekonaj się! Na wystawie Ośmieceni znajdziesz 8 przestrzeni, pozwalających przyjrzeć się naszym niechlubnym przyzwyczajeniom z różnych perspektyw.

Góry śmieci

Apex Regional, Stany Zjednoczone, 890 ha. Laogang, Chiny, 335 ha. Sudokwon, Korea Południowa, 228 ha. Delhi, Indie, 202 ha. Niektóre wysypiska mają większą powierzchnię niż miasta, a nawet niektóre kraje!  Składowane na nich odpady tworzą skarpy, wyższe od dziesięciopiętrowych wieżowców. Na obrzeżach składowisk, wśród oparów metanu, powstają osiedla, zamieszkiwane przez najbiedniejszych ludzi na Ziemi. Ich byt zależy od tego, ile surowców uda im się zebrać i sprzedać. Tymczasem składowanie odpadów i handel nimi to intratny, dochodowy biznes, stwarzający okazje do szybkiego wzbogacenia się. Niestety, nie tyko w sposób legalny. Zajrzyj na wysypiska, poznaj historię składowania odpadów i trasy, jakie pokonują twoje śmieci.

Natura plastiku

Czym jest plastik? To potoczne określenie wszystkich tworzyw sztucznych, uzyskiwanych przez chemiczną modyfikację materiałów naturalnych. Pokochaliśmy ten surowiec – jest plastyczny, łatwy w obróbce i trwały. W ciągu ostatnich dziesięciu lat wyprodukowaliśmy więcej plastiku niż w całym ubiegłym stuleciu! Wykorzystujemy go do produkcji opakowań, naczyń, w budownictwie i motoryzacji. Mimo wyjątkowej trwałości tworzywa, blisko połowa plastikowych przedmiotów to rzeczy jednorazowego użytku. Kubek po kawie, pudełko po lunchu, czy „papierek” po cukierku ląduje w koszu kilka minut po kupieniu. Pierwsza butelka PET pojawiła się w 1973 r. i przetrwa wiele pokoleń. Jej szczątki pozostaną z nami przez blisko 500 lat. Zbadaj naturę plastiku i zdemaskuj jego obecność w różnych, nie zawsze oczywistych miejscach.

W smogu

Smog pojawił się, gdy z ekscytacją zaczęliśmy tworzyć wynalazki i budować nowoczesną cywilizację. Był już wtedy, kiedy nie zdawaliśmy sobie sprawy z jego istnienia. Teraz znamy go lepiej i efektywniej możemy z nim walczyć. Potrafimy coraz bardziej ograniczać przedostawanie się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych, ale pyły zawieszone wciąż są dla nas wyzwaniem. Zanim zdołamy zredukować ilość zanieczyszczeń, musimy zadbać o nasze zdrowie tu i teraz. Poznaj różnice między PM 10 I PM 2,5. Sprawdź, co kryje się w filtrach masek ochronnych i naucz się je rozróżniać.

Planeta jednorazowego użytku

Lubimy jednorazowe opakowania, bo pozwalają nam funkcjonować komfortowo i higienicznie. Zawsze są nowe, gotowe do użycia i wyrzucenia po wykorzystaniu. Rozwiązanie idealne! Istnieje jednak druga strona medalu - wytwarzanie przedmiotów jednorazowych prowadzi do zwiększenia produkcji plastiku i wzrostu ilości odpadów. Statystycznie każdy z nas codziennie wyrzuca do kosza co najmniej jedną jednorazówkę, uprzednio korzystając z niej przez zaledwie 12 minut. Rocznie na całym świecie zużywa się od 500 miliardów do biliona toreb plastikowych. Zobacz, jaką przestrzeń zajmuje 1500 foliówek. Tyle ich zużywa trzyosobowa rodzina w ciągu roku.

Krótkie życie elektroniki

Rozwój cywilizacji technicznej przyniósł ogromne ilości nowego rodzaju odpadów. Pełno wokół nas ułatwiających codzienne funkcjonowanie maszyn – lodówek, pralek, zmywarek, kuchenek mikrofalowych, mikserów, suszarek, odkurzaczy. Co robimy, gdy któryś ze sprzętów się zepsuje? Wyrzucamy i kupujemy nowy! Posiadamy też inne urządzenia, pomagające nam w pracy i uprzyjemniające czas wolny. Bez telewizora, komputera, tabletu, smartfona czujemy się niekomfortowo. I bardzo lubimy wymieniać je na nowsze modele. Gdzie trafiają stare? Do śmieci. Choć e-odpady pojawiły się stosunkowo niedawno, przybywa ich w zastraszającym tempie, a proces recyklingu jest trudny i bardzo kosztowny. Sprawdź, co kryje się w smartfonie i dowiedz się, gdzie można bezpłatnie oddać elektrośmieci.

Zagadki segregacji

Segregacja odpadów i ich przetwarzanie nie jest nową modą. Zużyte produkty wykorzystywano do tworzenia innych już w starożytności, choć motywacja z pewnością nie miała nic wspólnego z ekologią. Takie postępowanie świadczyło o przedsiębiorczości i oszczędności. Kiedy świat wkroczył w epokę konsumpcjonizmu, potrzeba tworzenia czegoś z niczego znikła. A śmieci zaczęły trafiać do przypadkowych koszy. W ten sposób tak zaśmieciliśmy planetę, że musimy wrócić do dawnych, dobrych praktyk. Potrzebna do tego jest jedynie dobra wola, szczypta wiedzy i odrobina dyscypliny. Życie zgodnie z zasadą „Zero Waste” można zacząć stawiając pierwszy, mały krok. Naucz się właściwie segregować odpady i obal kilka segregacyjnych mitów.

Niesmak marnowania

Co roku 1,3 mld ton, czyli jedna trzecia produkowanej na świecie żywności, trafia na śmietnik. Jak to możliwe? Przeceniamy swoje potrzeby, za dużo kupujemy, nie kontrolujemy dat przydatności do spożycia. Tymczasem wyrzucania da się uniknąć. Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad. Poznaj je. Dowiedz się, która półka w lodówce jest najzimniejsza, jak przedłużyć świeżość niektórych produktów i ugotować coś z niczego.

Śmietnik popkultury

W klasycznej już scenie z filmu „American Beauty” Sama Mendesa (1999 r.), tańcząca na wietrze, zużyta reklamówka urasta do symbolu piękna i wolności. Podążaj z nami śladami śmieci w innych dziełach popkultury.

Ośmieceni – historie z wysypiska cywilizacji

28.05 - 06.10.2019

Pawilon 512, Centrum Nauki Kopernik http://www.kopernik.org.pl/

bulwary wiślane, Warszawa

Kurator: Marcin Szczelina https://archisnob.com/

Kuratorzy Centrum Nauki Kopernik: Iwona Kamińska, Przemysław Zembura

Współpraca kuratorska: Anna Ostrowska, Paula Zalewska, Paweł Świerczek, Marcin Tischner,Klara Naszkowska, Cezary Szmidke (Centrum Nauki Kopernik), Federacja Polskich Banków Żywności, Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy

Grafika, architektura wystawy: Pigalopus http://pigalopus.pl/

Organizator: Centrum Nauki Kopernik

Partnerzy wystawy: Dzielnica Wisła http://dzielnicawisla.um.warszawa.pl/ i IKEA

 

 

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.