wszystkie artykuły z działu >> ARCHITEKTURA
03 lipca 2019
wszystkie artykuły z działu >> ARCHITEKTURA

COS x SERPENTINE PARK NIGHTS 2019

Są projekty i realizacje, których autorzy mają zapewnione zainteresowanie całego świata. Jednym z nich jest sezonowa konstrukcja nazywana Serpentine Pavilion. Serpentine Pavilion każdego lata tymczasowo zajmuje trawnik naprzeciwko Serpentine Gallery. Podczas czteromiesięcznej obecności pawilonu w ogrodzie londyńskiej Serpentine Gallery w jego wielofunkcyjnym wnętrzu odbywa się szereg wydarzeń łączących sztukę, muzykę, literaturę i film. Pawilon spełnia rolę sceny oraz parkowej kawiarni.

exhibitors_from_poland_exspace

To - czym ta niezwykle ciekawa inicjatywa Serpentine Gallery przyciąga największą uwagę - to architekci zapraszani przez galerię do zaprojektowania konstrukcji. W latach 2000-2019 tymczasowe pawilony przy londyńskiej Serpentine projektowali najlepsi, z ktorych aż ośmiu jest laureatami nagrody Pritzkera:

2019 Junya Ishigami / 2018 Frida Escobedo /2017 Francis Kéré / 2016 Bjarke Ingels z firmy BIG / 2015 José Selgas i Lucía Cano z Selgascano / 2014 Smiljan Radić / 2013 Sou Fujimoto / 2012 Herzog & de Meuron and Ai Weiwei /2011 Peter Zumthor / 2010 Jean Nouvel 2009 / Kazuyo Sejima and Ryue Nishizawa SANAA / 2008 Frank Gehry / 2007 Olafur Eliasson and Kjetil Thorsen / 2006 Rem Koolhaas and Cecil Balmond, Arup / 2005 Álvaro Siza and Eduardo Souto de Moura with Cecil Balmond, Arup / 2004 MVRDV with Arup (un-realised) / 2003 Oscar Niemeyer / 2002 Toyo Ito and Cecil Balmond with Arup / 2001 Daniel Libeskind with Arup / 2000 Zaha Hadid

COS x SERPENTINE PARK NIGHTS 2019

Marka COS już siódmy rok z rzędu wspiera cykl wydarzeń artystycznych w letnim pawilonie londyńskiej galerii Serpentine. Podczas najbliższych wakacji przygotowano bogaty program piątkowych spotkań ze sztuką, muzyką, poezją, teatrem czy modą. Odbędą się one w przestrzeni instalacji, którą zaprojektował japoński architekt Junya Ishigami.

junya_ishigami-serpentine_pavilion-cnorbert_tukaj_exspace

Serpentine Pavilion 2019 projekt Junya Ishigami wszystkie zdjęcia Norbert Tukaj i Iwan Baan

@iwanbaan

junya_ishigami-serpentine_pavilion-cnorbert_tukaj_exspacejunya_ishigami-serpentine_pavilion-cnorbert_tukaj_exspace

W cyklu Park Nights 2019 zaplanowano osiem piątkowych wieczorów – od 5 lipca do 27 września – poświęconych różnorodnym dziedzinom sztuki. Wydarzenia te odbędą się w przestrzeni letniego pawilonu galerii Serpentine, który co roku projektowany jest przez innego twórcę – tym razem jego autorem jest japoński architekt Junya Ishigami. Inspirowana dachem konstrukcja nawiązuje do najbardziej podstawowego elementu architektonicznego świata: jednocześnie okrywa przed żywiołami i tworzy wewnętrzną przestrzeń. Zamknięta, intymna atmosfera pozwala odwiedzającym otworzyć się na bliskie spotkanie ze sztuką.

junya_ishigami-serpentine_pavilion-cnorbert_tukaj_exspace

junya_ishigami-serpentine_pavilion-cnorbert_tukaj_exspace

junya_ishigami-serpentine_pavilion-cnorbert_tukaj_exspace

 

Po raz pierwszy w historii, dodatkowe wydarzenie z cyklu Park Nights zaplanowano poza pawilonem galerii. Odbędzie się ono w hybrydowym butiku-galerii COS w centrum Coal Drops Yard w londyńskiej dzielnicy King’s Cross.

Marka COS współpracuje z Serpentine Galleries już od siedmiu lat. W tym roku jednak po raz pierwszy pełni rolę sponsora tytularnego cyklu Park Nights.

Kuratorką cyklu COS x Serpentine Park Nights 2019 została Claude Adjil, która pełni w galeriach Serpentine rolę Curator at Large. Nad projektem pracuje także dyrektor artystyczny instytucji Hans Ulrich Obrist, kurator asystujący Kostas Stasinopoulos oraz producentka Holly Shuttleworth.

junya_ishigami-serpentine_pavilion-cnorbert_tukaj_exspace

Podczas wydarzeń z cyklu Park Nights galerie Serpentine goszczą najbardziej ekscytujących twórców na świecie. Ich prace i występy umożliwiają wyjątkową interakcję pomiędzy artystą, publicznością a miejsce.” - komentują dyrektor artystyczny Serpentine Galleries Hans Ulrich Obrist i dyrektorka generalna Yana Peel - „Jest nam bardzo miło, że marka COS już siódmy raz wspiera cykl Park Nights, który pozwala artystom na różnych etapach kariery rozwijać swoją twórczość w letnich pawilonach Serpentine”.

Karin Gustafsson, dyrektorka kreatywna COS dodaje: „Jesteśmy dumni, że już siódmy rok z rzędu wspieramy program Park Nights. Cieszymy się także, że po raz pierwszy możemy przenieść część tego cyklu do butiku COS w centrum Coal Drops Yard. W marce COS zawsze czerpiemy z tych spotkań mnóstwo inspiracji – nie mogę się doczekać, by zobaczyć co odkryjemy tego lata”.

photos Norbert Tukaj i Iwan Baan; materiały prasowe COS

---------------------------

Park Nights                                                            

Cykl Park Nights to interdyscyplinarny program eksperymentalnych wydarzeń w letnich pawilonach londyńskiego zespołu galerii Serpentine. W cyklu, który realizowany jest od 2002 roku, zaprezentowano dotychczas projekty w takich dziedzinach jak sztuka, muzyka, film, teatr, taniec, literatura, filozofia, technologia czy moda. Niewystawiane wcześniej prace przygotowywane są specjalnie z myślą o przestrzeni pawilonu, co pozwala publiczności doświadczać architektury i performansu w niepowtarzalny sposób. Program Park Nights umożliwił rozwój wielu artystom, myślicielom czy pisarzom z całego świata i na różnych etapach kariery. Do tej pory w cyklu wystąpili tacy twórcy jak Arthur Jafa, Sondra Perry, Eleanor Antin, Dorothy Iannone, Etel Adnan, Dominique Gonzalez-Foerster, Keren Cytter, Ai Weiwei, Michelangelo Pistoletto, Wolfgang Tillmans, Pedro Reyes, Alexander Kluge, Helen Marten, Joseph Grigely, Kamasi Washington, TELFAR, Marianna Simnett, Tamara Henderson, Leslie Thornton, James Richards, Meriem Bennani i Eileen Myles oraz wielu innych.

COS                                                 

Od 2007 r. marka COS jest wierna swojej filozofii. Oferuje wysokiej jakości kolekcje odzieży, złożone z podstawowych elementów garderoby oraz uaktualnionych klasyków. Charakterystyczny styl marki kształtuje nowoczesne, funkcjonalne i ponadczasowe wzornictwo. COS stosuje w swoich projektach zarówno tradycyjne metody, jak i nowe techniki – nieustannie angażuje się w świat designu i innowacji. Od powstania marki, COS wspiera świat sztuki i współpracuje z uznanymi i rozwijającymi się artystami, galeriami i atelier projektowymi na całym świecie. Dotychczas marka realizowała projekty z takimi instytucjami jak The Serpentine Galleries, The Guggenheim New York, Frieze London, Frieze New York i Design Miami/ oraz takimi artystami jak Snarkitecture, Sou Fujimoto, Studio Swine, The Donald Judd Foundation i AFSO / ANDRÉ FU.

COS x Serpentine Park Nights

Galerie Serpentine oraz marka COS współpracują nad programem wydarzeń Park Nights od sześciu lat. W ramach cyklu zrealizowano do tej pory m.in. odczyty poezji Freda Motena i Eileen Myles w pawilonie projektu Bjarkego Ingelsa w 2016 roku, muzyczne występy Marianny Simnett oraz Jesse Darling w pawilonie selgascano w 2015 roku oraz performanse Eda Atkinsa w pawilonie Smiljana Radica w 2014 r. i George’a Henry’ego Longly’ego w pawilonie Sou Fujimoty w 2013 r.

COS Coal Drops Yard

Butik COS w londyńskiej dzielnicy King’s Cross zlokalizowano w centrum Coal Drops Yard. To innowacyjna przestrzeń handlowo-kulturalna w dawnej przeładowni węgla, która została zrewitalizowana przez pracownię architektoniczną Heatherwick Studio. Wyjątkowy butik pełni hybrydową rolę: łączy przestrzeń zakupową z ekspozycyjną. Dzięki niemu marka COS, która buduje swoje dziedzictwo na współpracy z artystami oraz inspiracjach światem sztuki i designu, może zapewniać klientom wyjątkowe doświadczenia. W butiku wystawiane są m.in. takie wyjątkowe dzieła sztuki jak instalacja świetlna projektanta Paula Cocksedge’a pt. „Orbits” oraz konstrukcja „Conifera” architekta Arthura Mamou-Maniego. W ofercie sklepu, poza gamą ubrań i dodatków COS, znajdują się także wyselekcjonowane produkty innych marek oraz publikacje niezależnych wydawnictw.

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.