Reklama

wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
02 stycznia 2014
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Bella Skyway Festival 2019

Toruńskie „święto światła” cieszy się od lat gigantycznym zainteresowaniem zarówno odwiedzających jak mediów. 11 edycja Międzynarodowego Festiwalu Światła "Bella Skyway Festival" (International Light Festival "Bella Skyway Festival") odbywa się w dniach 20-25 sierpnia w Toruniu. Składa się na nią min. 20 świetlnych instalacji i projekcji, będących komentarzem do tematu Bella Skyway Festival 2019: „Różnorodność miejsca”.

Pierwszy Skyway odbył się w 2009 roku. Na jego program złożyło się 14 instalacji i happeningów, a także imprezy specjalne i towarzyszące. Pokazy, przygotowane przez autorów z Polski, Francji, Niemiec, Portugalii, Belgii, Irlandii i Czech, obejrzało około stu tysięcy widzów.

exhibitors_from_poland_exspace

W kolejnych latach atrakcje Skywaya oglądało po około 120 tysięcy osób. Pierwszy rekord padł w 2014 roku, gdy na festiwalowe pokazy wybrało się dwa razy więcej publiczności (300 tys.) niż w 2013 (150 tys.).

Zeszłoroczny, jubileuszowy Bella Skyway Festival zgromadził w Toruniu 400 tysięcy widzów. Obejrzeli 17 świetlnych instalacji i projekcji, wzięli udział w wydarzeniach towarzyszących.

Temat Bella Skyway Festival 2019 brzmi „Różnorodność miejsca”.

Sztuka i nauka oraz silny wymiar społeczny to aspekty, które od zawsze przenikały się i uzupełniały w Toruniu. Dzięki temu ma on niezwykły charakter – jest bogaty w idee i wartości humanizmu

W tym roku mija pół wieku od lądowania człowieka na Księżycu - przypominają twórcy festiwalu. Dlatego motywem przewodnim świetlnych instalacji postanowili uczynić nieprzemijającą ludzką ciekawość świata, również tego bardzo odległego.

„Plastyczność, otchłań, nieosiągalność, chłód, głębia, zakrzywienie przestrzeni” - te niesamowite cechy i zjawiska Wszechświata mają zainspirować autorów festiwalowych wydarzeń.

W roku 2019 na uczestników czekają wspaniałe atrakcje, które pozwolą odkryć Toruń na nowo:

Devotion (Rynek Staromiejski)

Autor: Centrum Nauki Keplera — Planetarium Wenus, Polidomes International, Polska

„Devotion” to zachwycająca projekcja w formacie 360 stopni autorstwa Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus, która zaprezentowana zostanie w nowoczesnym sferycznym namiocie projekcyjnym Polidomes International. Kopuła projekcyjna o łącznej powierzchni 280 m2, a także niemal 10 m wysokości z pewnością zapewni niebywałe wrażenia z seansu.

exspace Devotion Bella Skyway Festival

wszystkie zdjęcia materiały prasowe Bella Skyway Festival

Les Footballeurs (Ruiny Podominikańskie)

autor: Remi Brun, Francja

Świetlna instalacja rejestruje potężny ruch dwóch piłkarzy: napastnika, który uderza piłkę i bramkarza, który próbuję ją złapać. Rzeźby stworzone są w skali 1:1, co pozwala wzbudzić w ruchu wrażenie wielkiej siły i dynamiki. Widz odczuwa napięcie i siłę obu piłkarzy. Za pomocą zaledwie kilku diod LED przechwytywana jest rzeczywista dynamika postaci – wszystko po to, by pokazać jak potężny jest to ruch. Remi Brun w swoich pracach pokazuje jak bardzo „jesteśmy ruchem”.

„Les footballeurs” zostali stworzeni na festiwal światła Fête des Lumières 2016.

Loopy Lou (Ruiny Podominikańskie)

autor: Remi Brun, Francja

Rzeźba zadedykowano dla córki artysty, Louise, której ruchy zostały zarejestrowane, gdy ta bawiła się w wieku 8 lat. Delikatne, ale i autorytatywne gesty ramion, wraz z ruchami skakanki, tworzą subtelną kombinację okrągłych kształtów, pętli, przechodzących przez metalowe łuki i niebieskie diody LED. Dzięki nim powstaje rzeźba, ożywająca we wszystkich kierunkach. Wystarczy kilka ruchomych punktów, które tworzą dziecko, skakankę, moment, nastrój… Instalacja zaprasza nas do przyłączenia się, wykonania kilku skoków i do znalezienia się w tym stanie umysłu, co dziecko.

„Loopy Lou” została stworzona na festiwal światła Fête des Lumières 2016.

exspace Loopy Lou Bella Skyway Festival

Sequence (Urząd Marszałkowski)

kompozycja: Steve Nash
wizuale: Larry Larovsky Paweł Wypych
reżyseria: Nina Minor
realizacja: Wizja Multimedia, Classicsound
Fot.by Grzegorz Olkowski

„Kiedy muzyka osiąga najszlachetniejszą moc, staje się kształtem w przestrzeni”. To przewodnia myśl kolejnej prezentacji festiwalowej Steve Nash’a, który przygotował instalację audio-wizualną pt.: „Sequence”. Przy oprawie wizualnej współpracowali z nim Larovsky oraz Vj Pillow. Obraz wynika tu z muzyki i w pełni ją odzwierciedla. Struktura budowana jest na zasadzie ciągu zdarzeń, symboli, kształtów i kontrastów. Całość wykonana jest przy użyciu oprogramowania Notch, pozwalającego na tworzenie wizualizacji w czasie rzeczywistym.

exspace_Sequence_Bella-Skyway-Festival

Fot.by Grzegorz Olkowski

Fot.by Grzegorz Olkowski

exspace_Sequence_Bella-Skyway-Festival

Fot.by Grzegorz Olkowski

exspace_Sequence_Bella-Skyway-Festival

Opowiedz innym jak to wygląda
(Plac za CKK Jordanki)

autor: mock nock (Malejka), Polska

„W 2004 roku na należącym do archipelagu Wysp Krawędziowych atolu Karapanua ożył wygasły wulkan. Regularne wstrząsy sejsmiczne nie dawały innej prognozy jak nadchodząca erupcja i zniszczenie wyspy wraz z jej unikalnym ekosystemem. Szczególnie ważne dla badaczy wyspy było kilkadziesiąt egzemplarzy endemicznych drzew gatunku Finem mundi, które cechowała bardzo duża kruchość w łyka połączeniu z wyjątkowo twardą, ociekającą mleczkiem kauczukowym korą.

Późną wiosną 2018 roku nastąpiła pierwsza z cyklu kilku erupcji znajdującego się pod atolem wulkanu. Rozwój wydarzeń monitorował dron podwodny Międzynarodowej Agencji Katastrof Klimatycznych. Wyspa zapadła się kilkadziesiąt metrów pod powierzchnię oceanu. Na jednym z podwodnych nagrań widać niesamowite zjawisko. Wytryskująca lawa dostaje się do wnętrza drzewa wspomnianego gatunku. Dopiero po około 8 sekundach zaczyna przepalać korę, by po chwili zastygnąć w morskiej toni w kształcie przypominającym drzewo.

Bezpośrednio po publikacji nagrania pojawiły się oferty wypraw dla nurków z opisem: „obejrzyj krajobraz rodem z Piekła i opowiedz innym jak wygląda apokalipsa”. Kilkanaście dni później wyspa zapadła się jeszcze głębiej, grzebiąc unikalne zjawisko natury w odmętach oceanu.

Dziś prezentujemy makietę tego wyjątkowego w historii botaniki i geologii wydarzenia.” - M. Zalewski

exspace-Opowiedz innym jak to wygląda Bella-Skyway-Festival

exspace-Opowiedz innym jak to wygląda Bella-Skyway-Festival

Geodrzewa (ul. Wały gen. Sikorskiego)

autor: Michał Kardas, Polska

Geodrzewa to trzy niezwykłe rośliny, które posiadają ogromne i świecące kolce. Swoją obecnością tworzą swoisty mikrosystem. Jest to świat gdzie łączy się prostota geometrii i rytmu z nieregularnym światem roślin. Geodrzewa różnią się od zwykłych drzew tym, że komunikują się między sobą niezależnie zmieniając odcień i natężenie światła kolców przy tym wydając odgłos bębna. Sposób komunikowania między nimi sprawia, że tworzą razem spójną i harmonijną całość.

exspace-Geodrzewa-Bella-Skyway-Festival  

Fot. Klaudia Wawszczyk 

exspace-Geodrzewa-Bella-Skyway-Festival

Fot. Klaudia Wawszczyk

Chinatown (ul. Gregorkiewicza)

autor: Waterconcept, Art4Media, Polska

Z Torunia do Gulin w Chinach jest dokładnie 7907 kilometrów. Ale na sześć dni prawdziwą atmosferę chińskiego miasta będzie można poczuć na Festiwalu! Tradycyjne chińskie lampiony, świetliste kwiaty lotosu, ogród Bonsai czy azjatycka strefa gastronomiczna sprawią, że na kilka dni Państwo Środka znajdzie się niemal w samym centrum Torunia. Podróż po czterech barwnych strefach tematycznych rozpoczyna się przejściem przez Chińską Bramę wzbogaconą o projekcję 3D z orientalnymi motywami.

exspace_chinatown-Bella-Skyway-Festival

exspace_chinatown-Bella-Skyway-Festival

Symbioza (ul. Dąbrowskiego)

autor: Bodigi, Polska

„Symbioza” to instalacja, na której za pomocą obrazów wielkoformatowych wyświetlanych na budynku oraz autobusie, widzowie zobaczą symbiozę pomiędzy naturą a człowiekiem. Założeniem tej instalacji jest pokazanie rozwoju komunikacji miejskiej jako integralnego elementu funkcjonowania miasta oraz jak wspaniała i piękna jest koegzystencja rodzaju ludzkiego ze światem oraz w jakim kierunku może ona zmierzać.

exspace symbioza Bella Skyway Festival

Loom (eNeRDe, ul. Browarna)

autor: Pedro & Chloe, Portugalia

Projekt Chloe i Pedro to multimedialna instalacja site-specific, która koniuguje ich wspólne ekspresje artystyczne. Badania obu artystów opierają się na użyciu światła i przestrzeni. W ich pracy eksploracja ludzkiej percepcji w zakresie tych dwóch elementów jest analizą środowiska, w którym zainstalowany element zmienia się w narrację. Ta angażuje zarówno naturę, jak i ludzkie pragnienie kontrolowania chaosu.

exspace-Loom-Bella-Skyway-Festival

Szekspir. Projekcje (Teatr Baj Pomorski)

autor: Teatr Baj Pomorski, Polska

Wiliam Szekspir do dziś uznawany jest za jednego z najwybitniejszych dramaturgów na świecie. Pozostawił po sobie łącznie 38 sztuk teatralnych, 154 sonety, wiele utworów innych gatunków, a także cały szereg kontynuatorów swoich idei. Już niedługo w Toruniu powstanie druga w Polsce scena szekspirowska. W związku z jej budową na festiwalu zagościł mapping 3D poświęcony angielskiemu pisarzowi! 

exspace-szekspir-Bella-Skyway-Festival

Last Parade (Fosa Zamkowa)

autor: Alexander Reichstein, Finlandia

„Last Parade” autorstwa Alexandra Reichsteina to wideo-instalacja dopasowana do miejsca, która tworzy rezerwat przyrody wypełniony rzadkimi zwierzętami i ptakami, gdzie cienie zagrożonych i narażonych na wyginięcie gatunków wędrują nieustannie wzdłuż toruńskich murów zamkowych. Zwierzęta chodzą parami, tak jak podczas marszu w kierunku Arki Noego, jednak tym razem powoli zanikają, jako że ich ostatni marsz się kończy.

exspace-Last Parade-Bella-Skyway-Festival

Quietly Speaking Colors (ul. Ciasna)

autor: Kotryna Calkaite, Litwa

Kiedy przychodzi zmrok i przygnębienie,
Pojawiają się – ciche kolorowe słowa
Pokazując drogę.

Pamięci Ojca artystki

Większość wspomnień ma kolory. Instalacja jest pamiątkowym obrazem mojego ojca, zawierającym całą gamę doświadczeń, spostrzeżeń, wyuczonych rzeczy, momentów spokoju i szczęścia, chwil wsłuchania się w otoczenie, w osoby obok ciebie, jak i w samego siebie. To droga do kwintesencji istoty, do wewnętrznego dziecka, do pierwszego związku – związku z twoimi twórcami.

exspace-Quietly speaking colors-Bella-Skyway-Festival

exspace-Quietly speaking colors-Bella-Skyway-Festival

Retush (Pałac Dąmbskich)

autor: Studenci Zakładu Plastyki Intermedialnej WSP UMK, Polska / Poland

Pałac Dąmbskich przez wiele lat był siedzibą Zakładu Plastyki Intermedialnej. Młodzi artyści tworzący animację na potrzeby tego mappingu nie mieli okazji studiować w tym budynku, dlatego animacja przewrotnie ukazuje miejsce poprzez „różnorodność twórców”. Projekcja zrealizowana została przez grupę 15 osób – studentów z Zakładu Plastyki Intermedialnej WSP UMK. Animacje są autorskimi wypowiedziami w większości skupiającymi się na „zabawie” formą plastyczną. Nie brakuje jednak bardziej zaangażowanych czy też lekko krytycznych akcentów, które wnikliwe oko odbiorcy z pewnością wyłapie.

exspace-Retush-Bella-Skyway-Festival

fot. WE Pixel

Świetlny Spektakl Specjala
(Skwer Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej)

autor: Top-Art, Polska / Poland

Specjal po raz trzeci zabłyśnie w Toruniu! Świetlny pokaz, który zobaczymy tym razem na skwerze przed Bramą Klasztorną, będzie jednak zupełnie inny od tych z poprzednich lat. Zabierze on widzów Bella Skyway Festiwal w podróż po Północy, tajemniczej krainie pełnej nieokiełznanych żywiołów, nieskrępowanej wyobraźni i unikalnej symboliki Pomorza, Kujaw, Warmii i Mazur. Pokaże nam też sam Toruń w nieznanym do tej pory świetle. Animacja zostanie zaprezentowana na specjalnym ekranie, w towarzystwie starych, miejskich murów i dostojnie płynącej Wisły. Połączy w sobie nowoczesne techniki filmowe, dynamiczną animację, przestrzenne wideo 3D oraz efektowną grę punktów i świateł. Specjal. Smak Północy… to po prostu trzeba zobaczyć.

Rainbow Connection (Hotel Bulwar)

autor: Yun, Singapur

Instalacja to ekspozycja modułów solarnych przetworzonych do formy ruchomej pryzmatycznej projekcji na ziemi. Moduły złączone ze sobą, tworzą płótno światła, które eksploruje fantastyczne i zjawiskowe krajobrazy głębokiego morza, lasu czy chmur. Gdy moduły delikatnie obracają się i kołyszą na wietrze, instalacja wydaje się ożywiać zmieniającymi się cieniami, wyświetlając wyobraźnię twórcy. Świetlne moduły wykonane są z upcyklingowanych pojemników, przez lokalne społeczności.

exspace-Rainbow-Connection-Bella-Skyway-Festival

Światło Wisły (Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego)

autor: Łukasz „Bandzi” Błażewicz i Iwona Czarnata (VES) / Polska

Po raz pierwszy w historii festiwalu światła, nieodłączny element historii Torunia, most drogowy im. Józefa Piłsudskiego stanie się jednym z największych aktorów wydarzenia. Dzięki specjalnie zaprojektowanemu, dynamicznie zmieniającemu się oświetleniu, architektoniczne detale konstrukcji mostu zostaną nim podkreślone. Włączenie do mapy festiwalowej „Światła Wisły” ma sprawić, iż publiczność zagości i ożywi nadwiślańskie bulwary, które zapewne staną się jednym z kluczowych miejsc spotkań.

exspace-Swiatło-Wisły-Bella-Skyway-Festival

Wrota (ul. Pod Krzywą Wieżą)

autor: Kasper Hein, Polska / Poland

Jednym z pierwszych doniesień o teleportacji jest 4000-letni mit austronezyjskiego ludu Cham. To podanie o Lady Po Nagar, chłopce z rejonów gór Dai An, w prowincji Khánh Hòa. Bohaterka mitu opuściła rodzinne strony i udała się do Chin, gdzie poślubiła syna cesarza. Gdy mąż zakazał jej odwiedzać rodzinę, kobieta zniknęła i nagle pojawiła się w Nha Trang w Wietnamie. Tam pomagała potrzebującym i założyła państwo Champ. „Wrota” to obiekt poświęcony symbolice przejścia, które pomogło bogini Yan Po Nagar wyswobodzić się spod władzy złego męża, aby móc nieść dobro innym. 

exspace-wrota-Bella-Skyway-Festival

exspace-wrota-Bella-Skyway-Festival

Drzewa Świata (Alpinarium przy ul. Kopernika)

autor: Maciej Bowszys, Polska / Poland

Podróże od wieków stanowiły wielką wartość. Podróżowaliśmy, lecz w pewnym momencie (jakby to powiedzieć…) zabrakło nam miejsca. Zdecydowaliśmy wybrać się dalej. Na księżyc. Spróbowaliśmy. Udało się. Niedawno postawiliśmy sobie nowy cel: zdobyć Marsa. Ale, czy to nie za daleko? Dla NASA – nie. Dla nas – raczej tak. Czy to źle? Rozejrzyj się, zastanów… Podróże są bardzo ważne w życiu człowieka. Nie tylko te dalekie. „Drzewa Świata” próbują właśnie pokazać piękno podróży – ich różnorodność.

Sąd Ostateczny (Collegium Maximum)

autor: Tomasz Wlaźlak, Andrzej Rutkowski, Polska / Poland

Interaktywny mapping na fasadzie budynku jest cyfrową interpretacją motywu Sądu Ostatecznego. W tej wersji każdy z widzów może stać się współautorem instalacji. Praca zachęca do interakcji poprzez dołączone do niej joysticki. Oparta została o mechanikę klasycznych gier wideo, przede wszystkim kultowego PONG-a. Do graczy należy wybór, po której stronie staną, czy przejmą kontrolę nad uzbrojonym w miecz aniołem czy nad rozgrzanym do czerwoności diabłem.

exspace-Sad-Ostateczny-Bella-Skyway-Festival

exspace-Sąd-Ostateczny-Bella-Skyway-Festival

fot. WE Pixel

Multimedialne pokazy: Czy jesteśmy tu sami?
(Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy)

autor: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Polska / Poland

„Czy jesteśmy tu sami?” to widowiskowa podróż po najodleglejszych zakątkach naszej galaktyki w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „czy jesteśmy sami w kosmosie?”. Dzięki przygotowanemu pokazowi uczestnicy mają wyjątkową okazję zobaczyć, na największym ekranie w Toruniu (blisko 800 m kw.), filmową opowieść o naszym Układzie Słonecznym. Podróż rozpocznie się sprzed budynku centrum nauki, a po powrocie na Ziemię będzie można zobaczyć spektakularny pokaz laserowy połączony z pirotechnicznym show. 

exspace Czy jesteśmy TU sami Bella Skyway Festival

exspace Czy jesteśmy TU sami Bella Skyway Festival

exspace Czy jesteśmy TU sami Bella Skyway Festival

exspace Czy jesteśmy TU sami Bella Skyway Festival

Więcej informacji znajdziecie na stronie Bella Skyway Festival http://www.bellaskyway.pl/pl/ 

Żródło: Bella Skyway Festival

Zdjęcia: materiały prasowe Bella Skyway Festival, materiały prasowe artystów

  

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.