wszystkie artykuły z działu >> ART
26 sierpnia 2019
wszystkie artykuły z działu >> ART

Beata Bojda – Etno w Galeria Bielska BWA

Beata Bojda – Etno

Miejsce: Galeria Bielska BWA

Termin: 28 czerwca – 28 sierpnia 2019

Wierne tradycji ludowej bibułkowe korony i wieńce na głowach modelek. Oryginalne makijaże i biżuteria – kolaż różnych światów w stylu ETNO. Słowiańskie obrazy podbijają Internet.

Inspiracją do stworzenia cyklu portretów  w autorskim projekcie ETNO, były dla Beaty Bojdy tzw. „pająki” wykonywane z papierowych kwiatów. Bibułkarstwo rozwinęło się w Polsce na przełomie XIX i XX wieku, głównie na wsiach podkarpackich, małopolskich i opoczyńskich. Papierowych kwiatów używano kiedyś do zdobienia ram świętych obrazów, przydomowych kapliczek oraz do ozdabiania kobiecych nakryć głowy z okazji świąt lub uroczystości, takich jak zaślubiny.

exhibitors_from_poland_exspace

Wszystkie zaprojektowane przez Beatę Bojdę papierowe wieńce i korony są ręcznie wykonane tradycyjną metodą sprzed lat. Całość to kolaż różnych światów, charakterystyczny dla stylu ETNO. Piękno tych zdjęć jest zasługą oryginalnych makijaży, tkanin i kostiumów zaprojektowanych przez artystkę oraz etnicznej biżuterii pochodzącej z całego świata.

Autorami zdjęć są zaproszeni przez artystkę fotografowie: Rita Lorenc, Ula Kóska, Ewa Żylińska, Adam Słowikowski, Ewelina Słowińska oraz Diana Błażkow.

Na wystawie prezentowany jest cykl 27 fotografii - portretów, a także korona kwiatowa i wieniec oraz instalacja w formie ludowej kapliczki, misternie ozdobiona krepinowymi kwiatami. Autorem drewnianej konstrukcji kapliczki jest Grzegorz Michałek „Janosik".

exspace-Beata-Bojda-ETNO-GM-BWA

exspace-Beata-Bojda-ETNO-GM-BWA

exspace-Beata-Bojda-ETNO-GB-BWA

po lewej stronie Beata Bojda, wszytskie zdjęcia Krzysztof Morcinek 

exspace-Beata-Bojda-ETNO-GM-BWA

exspace-Beata-Bojda-ETNO-GM-BWA

exspace-Beata-Bojda-ETNO-GM-BWA

exspace-Beata-Bojda-ETNO-GM-BWA

exspace-Beata-Bojda-ETNO-GB-BWA

exspace-Beata-Bojda-ETNO-GB-BWA

exspace-Beata-Bojda-ETNO-GB-BWA

exspace-Beata-Bojda-ETNO-GB-BWA

exspace-Beata-Bojda-ETNO-GB-BWA

exspace-Beata-Bojda-ETNO-GB-BWA

------------------

Beata Bojda – stylistka ubioru i makijażu, projektantka mody. exspace-Beata-Bojda-ETNO-GB-BWAAbsolwentka wzornictwa w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Jej prace w dziedzinie makijażu drukują magazyny, takie jak „Make Up Trendy”, który umieścił jedno ze zdjęć projektu ETNO na swojej okładce we wrześniu 2015 roku, czy „LNE” który przyznał jej w 2016 roku tytuł Beauty Industry Icon. Dwukrotnie otrzymała tytuł Artysty Roku w dziedzinie makijażu, w 2016 i 2018 roku. Pracowała jako charakteryzator i kostiumograf przy wielu produkcjach filmowych, m.in. w „Kochaj i tańcz”, „Tancerze” czy ostatnio w „Agape” z Andrzejem Chyrą i Anną Cieślik. Współpracuje także z teatrem i artystami. Zaprojektowała kostiumy do spektaklu swojej córki Zuzanny „Cudowna”, który miał premierę w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku w 2016 roku roku oraz krepinowe korony do „Ciało Bambina” w reżyserii Agaty Puszcz w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej (premiera w 2018 roku). Projektuje kostiumy sceniczne, w tym korony z krepinowych kwiatów dla Edyty Golec, Kayah oraz włoskiej piosenkarki Dolche. Projekt ETNO przyniósł artystce ogromną popularność, napisały o nim m,in. „Newsweek” i „Viva”. Prezentowany był w londyńskiej The Brick Lane Gallery, w Paryżu w ramach Cool Concept oraz w krakowskiej galerii fotografii Trzecie Oko. Sześć prac Beaty Bojdy, wybranych spośród 27 składających się na projekt ETNO, Galeria Bielska BWA zaprezentowała w górskiej scenerii Beskidu Śląskiego jako wystawę towarzyszącą 4. Bielskiemu Festiwalowi Sztuk Wizualnych 2018 (Sztuka na górskim szlaku, Beata Bojda, ETNO, Gospoda Dębowiec, lipiec – sierpień 2018).  

Źródło: Galeria Bielska BWA 

Photos: materiały prasowe Galeria Bielska BWAwizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.