Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
21 września 2019
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Simbiosi Edoardo Tresoldi w parku Arte Sella. Niezwykłe połączenie architektury i natury

15 września w parku rzeźby Arte Sella, znanym skansenie we włoskiej dolinie Trentino została otwarta najnowsza praca Edoardo Tresoldi Instalacja Simbiosi. Tutaj od 33 lat przyroda i sztuka poszukują nowych form interakcji dzięki pracom znanych artystów i architektów o międzynarodowej renomie.

Edoardo Tresoldi (1987) to włoski rzeźbiarz i scenograf, znany z zachwycających rzeźb wykonanych z metalowej siatki. Jego architektoniczne instalacje dzięki swojej transparentności doskonale wpisują się w malownicze otoczenia.

O monumentalnej metalowej kopule zawieszonej w Le Bon Marché pisaliśmy tutaj 

O wystawie "Paradiso Inclinato" w malowniczych przestrzeniach rzymskiej Ex-Dogana pisaliśmy tutaj 

O monumentalnej instalacji symulującą realistyczny model XIII-wiecznej bazyliki (w skali 1:1) we włoskiej gminie Foggia pisaliśmy tutaj

O eterycznej ‘Incipit’ w malowniczej miejscowości Marina di Camerata we Włoszech pisaliśmy tutaj

15 września w parku rzeźby Arte Sella, znanym skansenie we włoskiej dolinie Trentino została otwarta najnowsza praca Edoardo Tresoldi Instalacja Simbiosi. Tutaj od 33 lat przyroda i sztuka poszukują nowych form interakcji dzięki pracom znanych artystów i architektów o międzynarodowej renomie, takich jak Michele De Lucchi, Ettore Sottsass, Giuliano Mauri, Eduardo Souto de Moura, Kengo Kuma i Atsushi Kitagawara.

Instalacje Tresoldiego, koncentrujące się na empirycznym postrzeganiu przestrzeni i relacji z elementami krajobrazu, ewoluują w Simbiosi poprzez rzeźbiarskie i emocjonalne wzajemne przenikanie się architektury i natury. Simbiosi jest punktem zwrotnym w ewolucji włoskiego artysty: po raz pierwszy Tresoldi hybrydyzuje przezroczystość Nieobecnej Materii, wyrażoną przez siatkę drucianą, z materialnością lokalnych kamieni.

5 metrowa rzeźba całkowicie otwarta na niebo tworzy przestrzeń odpoczynku i kontemplacji, ruinę zawieszoną między architekturą, przyrodą i czasoprzestrzenią. Dzieło wydaje się podważać siłę grawitacji, niczym zawieszone ciało, które lewituje między świadomością a nieświadomością, między światem materialnym a niematerialnym. Żywy organizm, przepuszczalny, ale intymny: emocjonalny kanał komunikacji z naturą.

exspace-Edoardo-Tresoldi-Simbiosi  

wszystkie zdjęcia Roberto Conte 

exspace-Edoardo-Tresoldi-Simbiosi

exhibitors_from_poland_exspace

exspace-Edoardo-Tresoldi-Simbiosi

exspace-Edoardo-Tresoldi-Simbiosi

exspace-Edoardo-Tresoldi-Simbiosi

W przeciwieństwie do „konwencjonalnej” ruiny, zdefiniowanej przez proces organicznego niszczenia, w Simbiosi dochodzi do rekonstrukcji według nietypowych zasad materii, w których projekt artysty wpisuje się w strukturę ruiny. Rzeczywiście, tutaj nieobecna materia ucieleśnia kształt mentalny, który próbuje zdefiniować i utrzymać ciężar materii, nadając jej racjonalną formę.

Simbiosi to interpretacja otaczającego krajobrazu poprzez celowe połączenia elementów architektonicznych i przyrodniczych, których ciągła wymiana określa estetykę, znaczenie i logikę rzeźby. Architektoniczne archetypy, poprzez które Tresoldi opowiada o elementach krajobrazu, stają się tutaj kanałem, przez który można je interpretować.

Rzeźbiona przez otaczający krajobraz, Simbiosi żyje i oddycha w głębokim związku z parkiem Arte Sella, który sam przeszedł transformacyjną akcję natury: to samo wzgórze, na którym znajduje się instalacja, nie istniałoby, gdyby nie doszło do burzy w 2018 roku. Natura, która rośnie powoli, określi nową, dodatkową architekturę: podobnie jak inne dzieła, instalacja stanie się częścią tkaniny Arte Sella i ostatecznie połączy się z parkiem.

exspace-Edoardo-Tresoldi-Simbiosi

exspace-Edoardo-Tresoldi-Simbiosi

exspace-Edoardo-Tresoldi-Simbiosi

exspace-Edoardo-Tresoldi-Simbiosi

exspace-Edoardo-Tresoldi-Simbiosi

exspace-Edoardo-Tresoldi-Simbiosi

exspace-Edoardo-Tresoldi-Simbiosi

INFO

Simbiosi
Permanent installation
Edoardo Tresoldi https://www.edoardotresoldi.com/ 
Arte Sella http://www.artesella.it/en/ 
Borgo Valsugana (TN), Italy
2019
Zdjęcia Roberto Conte

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.