Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> ROZMOWY
22 marca 2020
wszystkie artykuły z działu >> ROZMOWY

2 lata pracy... na marne? Rozmawiamy z Marią Juchnowską, kuratorką Wystawy “2010._” odwołanej z powodu COVID-19

"2010._” miała być z założenia wystawą prezentującą prace jedenastu artystek i projektantek, które studiowały razem, a w 2010 i 2011 roku ukończyły studia na wydziale Ceramiki i Szkła na Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Miała być... W związku z pandemią #koronawirus została odwołana, tak jak wszystkie imprezy masowe w Polsce począwszy od 10 marca br. O wystawie więcej przeczytacie tutaj.

Urszula Kalużna, EXSPACE: Mario dzisiaj byłabyś po 'premierze' nowej kolekcji  “Egg Vessels”. Wystawa, na której miałaś ją pokazać światu została z powodu pandemii COVID-19 odwołana. Co czujesz?

Maria Juchnowska, Mari JJ Design: Na pewno trudno mówić o rozczarowaniu w obliczu takiej sytuacji w jakiej znajduje się obecnie Polska, Europa i cały świat. Priorytetem jest zdrowie: moje, mojej rodziny, przyjaciół, osób z którymi współpracuję i całych społeczeństw, bo jesteśmy wszyscy połączeni, czy chcemy czy nie, nie żyjemy na bezludnej wyspie. Ten wirus pokazuje nam ile osób spotykamy na naszej drodze, aby móc pracować, realizować nasze zamierzenia i plany, jak jesteśmy wszyscy od siebie nawzajem zależni. To jest jeden z pozytywnych aspektów tej sytuacji oraz przypomnienie abyśmy wrócili do punktu wyjścia i doceniali to, co mamy dookoła siebie bo tak rzadko o tym pamiętamy.

Wraz ze współ-kuratorem Arturem Wijatą, na godziny przed oficjalnym potwierdzeniem władz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, śledząc rozwój sytuacji wiedzieliśmy, że wernisaż w Galerii Neon ASP Wrocław się nie odbędzie. Ostatecznie podjęłam decyzję o zaprzestaniu dalszych przygotowań: odwołaniu transportu prac, wstrzymaniu ubezpieczenia, druków i dalszej realizacji wystawy. Rektor ASP i wielu profesorów we Wrocławiu bardzo chciało się z nami spotkać na wernisażu, ale niestety to musi poczekać do następnej nadarzającej się okazji. Od miesiąca pracowałam nad skończeniem prac "Egg Vessels -Deep ocean” specjalnie na okazję wystawy “2010._ “ jednak i one będą musiały poczekać. W takich momentach najlepiej sprawdzają się przysłowia: “Co się odwlecze to nie uciecze."

Porozmawiajmy o wystawie, o czym miała być?

Wystawa “2010._” to przede wszystkim spotkanie po 10 latach jedenastu absolwentek wydziału ceramiki i szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta. Po dekadzie indywidualnej działalności twórczej wraz z dziesięcioma wspaniałymi artystkami, projektantkami, edukatorkami miałyśmy zaprezentować ceramikę, malarstwo i design tworzone przez każdą z nas, wystawa miała się odbyć w Galerii NEON na wrocławskiej akademii.

Każda z artystek prowadzi indywidualną działalność́ artystyczną, w dziedzinach już wspomnianych. Wiele koleżanek po fachu zapoczątkowało swoje autorskie marki i pracownie ceramiczne w Polsce i za granicą gdzie tworzą̨ i odnajdują̨ się̨ w świecie globalnej wioski i wymogów dzisiejszego świata, uczą̨, prowadzą warsztaty, stale rozwijają̨ swoje kwalifikacje zawodowe, a przede wszystkim kreują̨ świat w jakim żyją.

biznes-wczasach-pandemii-exspace

Trzeba podkreślić, że wystawa miała dotyczyć również aspektu pracy niezależnej artystki i projektantki. Pełna wyrzeczeń i poświecenia nie widocznego w social media i świecie wirtualnej prezencji. Odbiorcy zwykle dostają gotowy pięknie opakowany produkt ceramiczny lub obraz, a procesu jego tworzenia zwykle nie zgłębiają. Podczas planowanej wystawy “2010._” dzięki prezentacji swoich dzieł, w sposób pośredni i bezpośredni artystki miały udzielić odpowiedzi jak wiele jest indywidualnych dróg twórczych, nie ma jednego, właściwego przepisu na spełnienie artystyczno-twórcze i związane z tym karierę i sukces.

Artystki wchodzące w skład wystawy to: Katarzyna Anna Chrzanowska, Karolina Gorska, Irmina Helak, Dorota Jędrusik, Karolina Krawczyk, Magdalena Łysiak, Dagmara Rybak, Monika Skorupska, Basia Śniegula i Małgorzata Wodyńska.

Jesteś jej kuratorem. Ile czasu trwały przygotowania?

Jako pomysłodawca całego przedsięwzięcia podjęłam się roli kuratorki i nawiązałam współpracę pomiędzy-instytucjonalną z ASP we Wrocławiu i Galerią Sztuki Współczesnej Winda w Kieleckim Centrum Kultury. Współ-kuratorem wystawy jest Artur Wijata kierownik Galerii Sztuki Współczesnej Winda, w której miałam wystawę indywidualną w 2013 roku, tak jak i wielu znanych artystów: Magdalena Abakanowicz, Wojciech Fangor, Jerzy Nowosielski, Jan Saudek, Franciszek Starowieyski, Edward Dwurnik, oraz wielu wrocławskich profesorów, doktorantów i absolwentów np. Maciej Kasperski.

Potrzebowałam pomocy instytucji i “oka” drugiego kuratora (Artur Wijata) z wieloletnim doświadczeniem. Przede wszystkim dlatego, że współpracuję z moimi koleżankami i nie był to tzw. `open call` od artystów, których nie znam i oceniam jedynie przez pryzmat twórczości. Tu włączone są sentymenty z ponad 15 lat znajomości. Nie mogłam sobie pozwolić na potknięcia. Skonstruowałam najlepszy scenariusz, na jaki tylko mogłam sobie pozwolić. Pierwsze emaile wysłałam do dziewczyn już w lutym 2018. Spotkały się one ze 100% odzewem. Od tego momentu liczę rozpoczęcie prac nad całym przedsięwzięciem.

Warto zaznaczyć, że przez dwa lata realizowałam cały projekt bez żadnego wsparcia finansowego z zewnątrz, dysponując tym, co oferowały instytucje, w których miała odbyć się wystawa. Wielokrotnie składałam projekty do MKiDN o stypendia, dofinansowania niestety w odpowiedzi ekspertów usłyszałam że:

”(…) ogólnie przedsięwzięcie wydaje się zbyt potężnym projektem jak na tego rodzaju stypendium.”

“ Artystka pracuje w technice słabo wykorzystywanej w sztuce współczesnej, osiągając ciekawe rezultaty…Nie wierzę w artystyczną platformę wymiany (…)”

Mój ulubiony cytat odnośnie całej mojej twórczości, CV i portfolio artystycznego oraz obcowania ze sztuką i wzornictwem na całym świecie:

“Artystka chce w ciągu pół roku być w 9 miejscach na świecie. Czy zdoła cokolwiek zrobić i pomyśleć o tym co robi”.

Pojawiły się również opinie dające nadzieję:

“Bardzo dobry projekt łączący to, co artystyczne z rzemiosłem i promocją Polski.”

“Promocja wzornictwa i ceramiki czyli tego, co w sztuce jest jeszcze rzemiosłem czyli czymś estetycznym i uchwytnym."

Myślę, że opinie ekspertów dają dużo do myślenia, o stanie świadomości i zrozumieniu tego o czym miała być wystawa - czyli między innymi o ceramice jako medium przekazu w wielu dziedzinach.

Odwołanie wystawy to może być początek czegoś nowego...

Tak, lubię podchodzić do spraw, na które nie mam wpływu. Inaczej byłoby ze mną bardzo źle gdybym przejmowała się absolutnie każdym “niepowodzeniem”, chociaż w tej sytuacji nawet to nie jest dobre określenie tego, co się stało.

Już dzień po odwołaniu wystawy kiedy emocje względnie opadły, zaproponowałam koleżankom że nie poddam się tak łatwo i będę wraz z ich wsparciem prezentowała online prace na Instagramie @2010._exhi i Facebooku @2010._ exhibition. Jeśli cała ta sytuacja nie zniechęci dziewczyn nadal mają szansę pokazać prace na planowanej w Galerii Sztuki Współczesnej Winda w Kielcach  wystawiew 2021 roku.

Niestety na dzień dzisiejszy odwołanie wystawy w Galerii Neon we Wrocławiu nie wiąże się z jej przełożeniem, na termin czekałyśmy dwa lata i on po prostu przepadł.  Władze uczelni nie są w stanie zaproponować nam nowego terminu, inni artyści by na tym ucierpieli, a grafik wystaw już dawno został ustalony.

Mam jednak nadzieję, że po epidemii koronawirusa, sprawy wrócą jak najszybciej do porządku dziennego i uda nam się zaprezentować wystawę we Wrocławiu i innych większych miastach Polski, a może nawet za granicą. Uważam projekt nadal za otwarty, ale zdaje sobie sprawę z tego, że może to potrwać. Cieszy mnie, że moje koleżanki specjalnie na tą okazje stworzyły prace nie eksponowane nigdzie wcześniej, niektóre są dla mnie super pozytywnym zaskoczeniem i są fenomenalne co możecie już podziwiać online na Instagramie: @2010._exhi i Facebooku: @2010._ exhibition.

Cieszy mnie to, że mogłam być prowodyrką do powstania prac, które może w normalnych warunkach bez tego projektu nie powstałyby.

Uczestnicy: Maria Joanna Juchnowska (Marii JJ Design), Katarzyna Anna Chrzanowska (KashQ Design), Karolina Gorska (Kina Ceramics), Irmina Helak (IMKAdesign), Dorota Jędrusik (Dorota Jędrusik), Karolina Krawczyk (Pangzi Ceramics), Magdalena Łysiak (MLY Studio), Dagmara Rybak (DagArtRybak), Monika Skorupska (MOSKO), Barbara Śniegula (Barbara Sniegula design), Małgorzata Wodyńska (COCO Ceramics).

Poniżej przedstawiamy prace artystek i projektantek, których prace miały wziąść udział w wystawie 2010._:

Maria Joanna Juchnowska - kuratorka i pomysłodawczyni wystawy “2010._”, artystka projektantka założycielka marki Mari JJ Design mieszka i pracuje w Oslo w Norwegii. Więcej informacji znajdziecie tutaj

Egg-Vassels_Maria_Juchnowska_Mari_JJ_Design_exspace 

"Egg Vessels - Deep ocean” Maria Juchnowska | Mari JJ Design, fot. Michał Pietrzak

Maria Juchnowska_2010_exhibition_exspace

"Egg Vessels - Deep ocean” Maria Juchnowska | Mari JJ Design, fot. Michał Pietrzak

Katarzyna Anna Chrzanowska - artystka, projektantka założycielka marki KashQ Design mieszka i pracuje w Trondheim w Norwegii. Więcej informacji znajdziecie tutaj

Cykl rzezb "CRUMB" jest poświęcony tematowi transformacji, rozpadu oraz odrodzenia, został wybrany na wystawę jako podsumowanie ostatnich 10 lat pracy. Pomysł oraz pierwsza instalacja powstała już w 2009 roku, zaprezentowana w 2010 we Wrocławiu jako praca dyplomowa na wocławskiej ASP. "Czas przemiany", nadal odnajduje się estetyczne w zróżnicowanej skali oraz wielu typach gliny i technikach wypału.

Katarzyna-Chrzanowska-KashQ-Design_2010_exhibition_exspace

wszystkie zdjęcia materiały prasowe organizatora wystawy

Karolina Gorska - artystka i projektantka założycielka marki Kina Ceramics mieszka i pracuje w Oxfordzie w Wielkiej Brytanii. Więcej informacji znajdziecie tutaj

"Wire" najnowsze prace Karoliny Gorskiej powstałe na początku 2020 roku. To eksperymenty z porcelaną i poszukiwania pomiędzy rysunkiem, a formą przestrzenną, ciałem stałym i płynnym, czymś bardzo delikatnym, a jednocześnie wyjątkowo trwałym. Próba połączenia elementów o bardzo odmiennych cechach. Miseczki są wykonane w porcelanie Bone China, technika własna. Dekorowane złotem. Średnica 8cm.

Karolina Gorska_wystawa_2010_exspace

 

Irmina Helak założycielka pracowni IMKAdesign wytwarzającej produkty użytkowe, dekoracyjne oraz biżuterie o unikatowym charakterze. Więcej informacji znajdziecie tutaj

Irmina Helak na wystawę specjalnie stworzyła unikatową pracę pt.: "Zestaw nieużytkowy"
Materiał/technika: porcelana, odlewana oraz wylepiana ręcznie, niektóre elementy z masy barwionej, złocone i malowane.

Irmina-Helak-wystawa_2010._-exspace

Dorota Jędrusik - malarka, artystka interdyscyplinarna mieszka i tworzy w Krakowie, jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Więcej informacji znajdziecie tutaj

Prace artystki są refleksją tego co obecnie się dzieje kawałkowania i jednoczenia w całość.
Piękne, ponadczasowe kompozycje malarskie w stonowanych barwach uspokajają, a za razem stymulują.

Dorota Jędrusik / „Drgania 014”, olej na płótnie, 100 cm x 150 cm, 2018 / "Przesunięcie 001", olej na płótnie, dratwa, pióra, 100cm x 100cm, 2020.

Dorota_Jedrusik_2010_exhibition_exspace

Karolina Krawczyk – założycielka studio Pangzi Ceramics, które oferuje przedmioty codziennego użytku, jak również mające wyłącznie cieszyć oko bibeloty. Więcej informacji znajdziecie tutaj

Praca specjalnie wykonania na wystawę: "Pływaczki" - Kompozycja składa się z małych form rzeźbiarskich. Przedstawia grupę postaci zaangażowanych w różne czynności, które można określić jako zabawę na basenie. Figurki przybierają różne pozy, jednak wszystkie mają identyczną twarz, co jest świadomym zabiegiem multiplikacji. Postacie są podobne, a jednak różnią się od siebie. Niektóre ukazują się obserwatorowi tylko częściowo, co sprawia wrażenie, jakby były zanurzone w wodzie – mała gra złudzeń. Jest to kontynuacja moich wcześniejszych prac inspirowanych ciałem człowieka oraz tworzeniem małych światów, które mają działać na wyobraźnię odbiorcy, jednocześnie pozostawiając miejsce na jego własną interpretację. Tym razem sceny codzienne odtworzone są w miniaturze, co ma z kolei związek z obserwowanym obecnie powrotem popularności porcelanowych figurek... 

Karolina Krawczyk-wystawa_2010._-exspace

Magdalena Łysiak - artystka, projektantka, założycielka marki MLY Studio, odbywa studia doktoranckie na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Więcej informacji znajdziecie tutaj

Koncepcja i prace powstawały w seriach na przestrzeni lat, od roku 2009 do 2020. Obiekty przygotowane na wystawę stanowią elementy trzyczęściowej pracy Happiness/cause-trasmission - treatment (Szczęście/przyczyna-przenoszenie-kuracja), odnoszą się do problemu szczęścia, poszukiwania, odczuwania, pogoni za zaspokajaniem przyjemności, zależności od biochemii, współdzielenia i kontaktu oraz faktu, że poszukiwanie szczęścia ma swoją ciemną stronę.

Magdalena-Lysiak-wystawa_2010._-exspace

Dagmara Rybak – założycielka DagArtRybak. Więcej informacji znajdziecie tutaj

"Insider" / 2020 / akryl na płótnie / 150x120cm

"Malarstwo Dagmary Rybak opiera się na wyrazistym rysunku, przemyślanej kompozycji i świetnie dobranych barwach. Fascynuje ją geometria oraz zagadnienia związane z naturą i portretem. Jej twórczość jest trudna do scharakteryzowania, jaskrawymi barwami malarka nawiązuje do sztuki pop artu, jej dekoracyjny rysunek często przypomina fantazyjne kompozycje artystów secesyjnych, natomiast geometryczne układy form zwracają uwagę na jej konstruktywistyczne myślenie o sztuce." -  cyt. Pati Dubiel

Dagmara Rybak Insider_wystawa_2010._-exspace

Monika Skorupska - założycielka studia ceramicznego MOSKO wykonującego unikatowe przedmioty codziennego użytku. Więcej informacji znajdziecie tutaj

Praca, która miała być zaprezentowana na wystawie: "Organika" (2020) jest częścią serii naczyń nawiązujących kształtem do świata morskiej fauny. Wykonana z recyklingowanej porcelany, zdobiona farbami naszkliwnymi oraz złotem. Jest jednocześnie chęcia przeniesienia malarskiej materii na obiekt trójwymiarowy.

Monika Skorupska-Organika _wystawa_2010._-exspace

Barbara Śniegula – projektantka i rzemieślniczka w jednym, kreująca w Barbara Sniegula design nowoczesną, surrealistyczną, ale i zarazem elegancką porcelanę. Więcej informacji znajdziecie tutaj

Kubki z ust do ust: "Zmysłowe kubki z wylewem w kształcie ust dla wszystkich którzy cenią oryginalne przedmioty a rzeczywistość traktują z przymrużeniem oka. Kubek robiony jest ręcznie. W środku pokryty jest błyszczącym szkliwem, a na zewnątrz matowy. Wys. 12 cm, śr. 6cm Smakuj, chłeptaj, dotykaj, przelewaj z ust do ust. Polub go!  KUBEK-USTA, USTA– KUBEK, OBJĘTY WARGAMI, NATURALNY, SZTUCZNY, SZTUKA, SZTUKA ŻYCIA, SLOW FOOD, SLOW LIFE, POWOLNE, ULEGŁE, NIESPIESZNE, SMAKOWANIE, KOSZTOWANIE, DROGIE, PICIE, NAWADNIANIE, WLEWANIE, OBLIZYWANIE, WYLIZYWANIE, CAŁOWANIE, MLASKANIE, KARMIENIE, ZASPOKAJANIE, UCZTOWANIE, PIJAŃSTWO, ULEGANIE POKUSIE, BRAK UMIARU, WSTRĘT, MARNOTRAWSTWO, ODPOWIEDZIALNOŚĆ, OCENA, WYBÓR"

Barbara-Sniegula_wystawa_2010._-exspace

Małgorzata Wodyńska – założycielka COCO Ceramics. Więcej informacji znajdziecie tutaj

Praca, która miała być zaprezentowana na wystawie to „Przestrzeń” (2017-2020). Czy kompozycja jest określona jako zamknięta? Nie. Przewiduje powstawanie kolejnych kształtów. Tytuł pracy nawiązuje do naszej codziennej przestrzeni. Przestrzeni jako naszego obszaru geograficznego, terytorium, otoczenia, powierzchni i płaszczyzny. Przestrzeń i odległość. Na codzień jako projektant zajmuję się kreowaniem przedmiotów użytkowych i za pomocą wazonów ściennych chciałabym wciągnąć widza w opowieść o wyżej wymienionych zagadnieniach. Dla każdego mogą znaczyć co innego. Najważniejsze jest jakie uczucia, ciąg skojarzeń towarzyszy przy naprowadzeniu słowem i obrazem.

coco_ceramics__wystawa_2010._-exspace

Zdjęcia: materiały prasowe 2010._; zdjęcia kolekcji 'Egg Vasels' Mari JJ Design autorstwa Michał Pietrzak

Media socjalne: FB: @2010._ exhibition

Insta @2010._exhi 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.