Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> MARKETING WYSTAWIENNICZY
02 maja 2020
wszystkie artykuły z działu >> MARKETING WYSTAWIENNICZY

Stoiska „Covid Ready” – w poszukiwaniu optymalnych rozwiązań dla stoisk targowych

NEWS-EXSPACE

W oczekiwaniu na powrót na hale targowe, chyba wszyscy zastanawiamy się, jak w przyszłości wyglądać będzie usługa i rynek wystawienniczy. Być może, przyda nam się wszystkim chwila refleksji nad tym, jak można rozsądnie i z uwagą przygotować się na to „nowe otwarcie”. O zaprezentowanie symulacji stoiska „Covid Ready” poprosiliśmy Macieja Przyweckiego, CEO VMG EXPO - firmy specjalizującej się w  kompleksowej realizacji projektów i kampanii z zakresu BTL.

W naszym zespole, prowadzimy szereg poszukiwań w tym zakresie, czego efektem jest kilka konkretnych projektów stoisk, które powstały w ciągu ostatnich tygodni. Mamy oczywiście świadomość, że to szereg rozwiązań systemowych będzie rzutować na ograniczenia w zakresie funkcjonalności. I choć nie znamy jeszcze zasad, jakie docelowo wprowadzi każdy kraj (lub centrum targowe!), to chyba już jest ten moment, aby wkroczyć śmiało na ścieżkę poszukiwań optymalnych i praktycznych rozwiązań.

Punktem wyjścia do tych rozważań było więc stwierdzenie, że w chwili, gdy zostanie przywrócona możliwość organizowania wydarzeń targowych, zagrożenie koronawirusem nie zniknie z dnia na dzień. Potrzeba więc pomysłów i rozwiązań, umożliwiających zabezpieczenie personelu stoiska wystawienniczego przed zagrożeniem ze strony obecnej, jak i innych, potencjalnych epidemii wirusowych.

Projekt stoisk Covid Ready ma oczywiście charakter rozwojowy i dotyczy bardziej swego rodzaju zaleceń organizacyjno-funkcjonalnych, niż konkretnych rozwiązań projektowych, bo te mogą przyjąć różny kształt. Dzielimy się nimi już na tym etapie, choć mamy pełną świadomość tego, że wypracowanie najbardziej optymalnych rozwiązań jest jeszcze przed nami.

Wdrożyliśmy szereg poszukiwań materiałowych, projektowych i organizacyjnych. Część rozwiązań znanych jest już obecnie ze sklepów. Mamy jednak na uwadze potrzebę zabezpieczenia zarówno personelu pracującego na stoisku jak i odwiedzających, ale także w miarę możliwości, zachowanie charakteru i funkcjonalności stoisk targowych. Stworzyliśmy więc pewien pakiet rozwiązań, których zastosowanie może okazać się niezbędne w zapobieganiu transmisji wirusów i innych czynników chorobotwórczych.

W prezentowanym przykładzie bazujemy na projekcie stoiska, który stworzyliśmy, a potem zbudowaliśmy dla Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, na potrzeby targów ISM w Kolonii, w styczniu 2020. To dość szczególny przykład stoisk, charakterystyczny dla tego typu pawilonów narodowych: na relatywnie niewielkiej powierzchni, znajduje się bardzo wielu różnych wystawców, wokół których gromadzą się odwiedzający, zarówno wzdłuż alejek jak i w centralnej części stoiska. W tym przypadku, tłum, dodatkowo potęgują pokazy kulinarne, przyciągające uwagę oraz widzów kilka razy w ciągu dnia.

W świetle obecnych ograniczeń to chyba najważniejsza kwestia, z którą przyjdzie nam się zmierzyć - jak optymalnie zarządzić ruchem na stoisku? Ale także, czy w niedalekiej przyszłości, możliwa będzie tak znaczna koncentracja wystawców?

Proponowane rozwiązania:

- Zmniejszenie zagęszczenia lad, stolików i krzeseł. Wydzielenie i przesłonięcie stref spotkań i rozmów wewnątrz stoiska.

Stoiska_Covid19_Ready_vmg_expo_exspace

wszystkie wizualizacje materiały prasowe VMG EXPO

Stoiska_Covid19_Ready_vmg_expo_exspace

- Wprowadzenie ograniczeń, stref oraz zasad ruchu na stoisku (wejście i wyjście) – kontrolowanego przez oddelegowaną obsługę.

Stoiska_Covid19_Ready_vmg_expo_exspace

Stoiska_Covid19_Ready_vmg_expo_exspace

- Jednorazowe środki ochrony osobistej (t.j. rękawiczki/maseczki lub płyny dezynfekcyjne) przy wejściach na stoisku, oraz kosze na „brudne” przy wyjściu.

Stoiska_Covid19_Ready_vmg_expo_exspace

- Odgrodzenia (subtelne, ale skutecznie) uniemożliwiające niekontrolowane wejścia.

Stoiska_Covid19_Ready_vmg_expo_exspace

Stoiska_Covid19_Ready_vmg_expo_exspace

- Plexi/szyby lub inne przesłony pozwalające na zachowanie kontaktu wzrokowego (i słyszalności) przy zachowaniu niewielkiego dystansu. Zarówno na ladach zewnętrznych jak i na stolikach wewnątrz stoiska.

Stoiska_Covid19_Ready_vmg_expo_exspace

Stoiska_Covid19_Ready_vmg_expo_exspace

Stoiska_Covid19_Ready_vmg_expo_exspace

- Wykorzystanie materiałów o właściwościach bakteriobójczych np. obicia foteli z tkaniną z nano-srebrem.

- Stworzenie niezależnych stref do spotkań i zamkniętych show room’ów umożliwiających prezentację w ograniczonym, kontrolowanym gronie. Takie przestrzenie powinny być niezależnie dezynfekowane.

Stoiska_Covid19_Ready_vmg_expo_exspace

- System zabezpieczenia sterylności żywności oraz obsługi kulinarnej (zabezpieczenie zaplecza). Degustacje prowadzone z ograniczonym kontaktem i użyciem jednorazowych naczyń. Udostępnienie śmietników na „odpady brudne” wraz z odpowiednią procedurą ich opróżniania.

- Systemy dezynfekujące odpowiednio zaprojektowane i zainstalowane w zabudowę stoiska, takie jak np. system lamp UV/UVC, a w przypadku pomieszczeń klimatyzowanych systemy ozonowania.

Stoiska_Covid19_Ready_vmg_expo_exspace

- Zabiegi dezynfekcji skutecznymi i bezpiecznymi środkami chemicznymi prowadzone na bieżąco, w miejscach najbardziej narażonych na transmisję wirusa, takich jak np. blaty stołów, czy górne powierzchnie gablot.

- Po każdym zakończonym dniu targowym - dezynfekcja całego stoiska (wszystkie miejsca kontaktu z odwiedzającymi oraz zaplecze).

- Aby takie stoisko mogło sprawnie funkcjonować, musi oczywiście dodatkowo powstać zestaw procedur i zasad, które muszą poznać, zaakceptować i wdrożyć wszyscy wystawcy oraz obsługa stoiska.

Jak widać na tym przykładzie, potencjalnie konieczne zabezpieczenia mogą znacznie ingerować w kształt i funkcjonalność. Będą z pewnością podnosić koszty. Mogą – niestety – także utrudniać pracę na stoisku i utrudniać komunikację z klientami.

Zachęcamy więc do twórczej pracy i dyskusji. Rzadko kiedy jest okazja, aby tworzyć rozwiązania tak potrzebne, a nie tylko piękne. W końcu cel, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa, ale równocześnie udrożnienie tych ważnych kanałów promocyjnych, jest tu szalenie istotny i jednoczy zarówno organizatorów, wystawców jak i wykonawców stoisk.

Maciej Przywecki

CEO VMG EXPO

+ VMG EXPO

biznes-wczasach-pandemii-exspace

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Bardzo interesujący artykuł. Autor projektu zawarł wiele ciekawych rozwiązań problemów związanych z funkcjonowaniem w przestrzeni stoiska w dobie korona wirusa. Ja ze swojej strony cofnęłabym wszystkie lady i ekspozytory w głąb stoiska. Wydaje mi się, ze zwiedzający z reguły przystają w okolicy ww. i w sytuacji gdy znajdują się one na brzegu stoiska możemy doprowadzić do sytuacji w której zainteresowani będą "stopować" ruch zwiedzających.
skomentowany przez    Ola    29 lipiec 2020, 08:56 obserwuj post
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.