Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> TARGI
02 lutego 2021
wszystkie artykuły z działu >> TARGI

Stoisko 4F na ISPO 2018 zainspirowane kultowym obserwatorium na Śnieżce

NEWS-EXSPACE

mode:lina™ zaprojektowała stoisko 4F zainspirowane kultowym obserwatorium na Śnieżce zaprojektowanym przez dr inż. Witolda Lipińskiego oraz architekta mgr inż. Waldemara Wawrzyniaka. Przypominamy stoisko 4F w szczególnym momencie. Obserwatorium na Śnieżce - Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa dnia 16 czerwca 2020 roku zostało wpisane do rejestru zabytków.

W komunikacie napisano m.in.: "Nietypowy jak na tamte czasy projekt, dla którego inspiracją był surowy krajobraz Karkonoszy oraz istniejąca na szczycie zabudowa, został baza_firm_exspace zrealizowany w trudnych warunkach górskich. Jego wartości przejawiają się w formie zewnętrznej obiektu, innowacyjności i niepowtarzalności; żadnego z sąsiadujących schronisk sudeckich nie wzniesiono w takiej stylistyce. Futurystyczny projekt koreluje z istniejącą zabudową, m.in. XVII-wieczną kaplicą św. Wawrzyńca, która również została założona na rzucie okręgu. Forma budynku obserwatorium na stałe wpisała się w pejzaż Dolnego Śląska, obiekt stał się symbolem regionu, elementem go identyfikującym. Stanowi istotny element krajobrazu górskiego, ma ogromne znaczenie dla lokalnej tożsamości kulturowej".

W południowokoreańskim Pjongczangu podczas zimowych igrzysk, które odbyły się w dniach 9–25 lutego 2018 roku, polscy olimpijczycy walczyli o medale już po raz piąty ubrani w stroje zaprojektowane przez markę 4F. Wcześniej olimpijskie kolekcje odwiedziły największe na świecie targi branży sportowej – ISPO Monachium 2018, gdzie zostały zaprezentowane na stoisku targowym zaprojektowanym przez architektów z pracowni mode:lina™.

Polskie stroje to nie jedyne spośród kolekcji olimpijskich, za które odpowiada marka 4F! Na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2018, ubrani przez polską markę, pojechali także reprezentanci Grecji, Chorwacji, Łotwy, Macedonii oraz Serbii. Flagowe, olimpijskie kolekcje 4F projektanci umieścili w odrębnym obiekcie o kształcie spodka, nawiązującym do futurystycznego Obserwatorium teorologicznego zbudowanego w 1974 roku na Śnieżce w Karkonoszach. 

4F_ispo_2018_modelina-exspace

wszystkie zdjęcia Patryk Lewiński

Inspiracją dla projektantów z biura mode:lina™ była architektura gór. Ich prosta forma odegrała główną rolę przy projektowaniu pawilonu. Projektanci chcieli stworzyć rozpoznawalny punkt orientacyjny na mapie hali targowej, wyróżniający się na wzór wysokogórskich ośrodków.

Główną ekspozycję umieszczono w obiekcie inspirowanym współczesnymi schroniskami górskimi, na który składają się dwa połączone ze sobą domki o charakterystycznych skośnych dachach. Jego elewacje zostały pokryte ciemnym drewnem – często pojawiające się w tradycyjnej górskiej architekturze. Dla kontrastu, wnętrze wykończono sosnową sklejką, która nadała mu ciepłego klimatu.

Większy z domków kryje w sobie aktualną kolekcję, podczas gdy w mniejszym stworzono strefę odpoczynku przypominającą wnętrza wysokogórskich schronisk. Domki zostały również podniesione o pół metra oraz otoczone metalowymi barierkami jak na górskim szlaku.

Kultowe obserwatorium na Śnieżce zostało wpisane na listę zabytków! Jako architektów, takie wiadomości cieszą nas szczególnie! Projektantami budynku byli architekt dr inż. Witold Lipiński oraz architekt mgr inż. Waldemar Wawrzyniak.

4F_ispo_2018_modelina-exspace

4F_ispo_2018_modelina-exspace

4F_ispo_2018_modelina-exspace

4F_ispo_2018_modelina-exspace

4F_ispo_2018_modelina-exspace

4F_ispo_2018_modelina-exspace

4F_ispo_2018_modelina-exspace

4F_ispo_2018_modelina-exspace

4F_ispo_2018_modelina-exspace

INFO

PROJEKT: pawilon targowy 4F
DESIGN: mode:lina™
ZESPÓŁ PROJEKTOWY: Paweł Garus, Jerzy Woźniak, Kinga Kin, Anna Kazecka
LOKALIZACJA: ISPO Monachium 2018
REALIZACJA: 28 stycznia 2018
POWIERZCHNIA: 200 m2
ZDJĘCIA: + Patryk Lewiński

+ mode:lina™

+ 4F

 

 marketing_wystawienniczy_exspace

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.