Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> ROZMOWY
24 listopada 2020
wszystkie artykuły z działu >> ROZMOWY

Dlaczego w pandemii Polacy inwestują w sztukę? RAFAŁ KAMECKI - założyciel i prezes Artinfo.pl w rozmowie z Exspace.pl

NEWS-EXSPACE

Artinfo.pl to największy portal rynku sztuki i jedyny w Polsce niezależny doradca dla kolekcjonerów i inwestorów. W swojej ofercie posiada ponad 400.000 dzieł sztuki i ponad 28.000 artystów. Artinfo.pl jest autorem Raportu Artinfo.pl - kompendium wiedzy dla profesjonalistów i początkujących kolekcjonerów - jedynej tak kompleksowej publikacji w Polsce. Raport Artinfo.pl to niezastąpiony przewodnik dla wszystkich zainteresowanych inwestowaniem w dzieła sztuki.

Exspace.pl: Dlaczego w pandemii Polacy inwestują właśnie w sztukę?

RAFAŁ KAMECKI, założyciel i prezes Artinfo.pl: Sztuka jest dobrą i dość pewną inwestycją, co ma znaczenie w niepewnych czasach. Poza tym jeśli nie wydajemy tak dużo na egzotyczne podróże czy wyjścia do ekskluzywnych restauracji, chętniej pozwalamy sobie na zakup dzieła sztuki. Nie musimy w tym celu nawet wychodzić z domu, bo na portalu Artinfo.pl wszystkie aukcje dostępne są online.

Czym jest Raport Artinfo.pl 2020? Do kogo jest kierowany?

Raport Artinfo.pl jest najważniejszym w branży, najbardziej profesjonalnym i obiektywnym opracowaniem dotyczącym rynku sztuki w Polsce. Z raportu korzystają zarówno wytrawni, jak i początkujący kolekcjonerzy. Może pełnić rolę kompendium wiedzy dla każdego, kto interesuje się zakupami dzieł sztuki. Publikacja powstaje w oparciu o tysiące danych statystycznych ze wszystkich domów aukcyjnych. Znajdują się w niej liczne podsumowania, zestawienia i rankingi. Aktualne wydanie zawiera podsumowanie i analizę transakcji aukcyjnych z całego 2019 roku i z pierwszej połowy 2020 roku.

exspace_artinfo_raport2020

Jaki był ten okres dla rynku sztuki?

Był to czas dynamicznego rozwoju i nowych rekordów cenowych. Domy aukcyjne zorganizowały więcej aukcji, sprzedało się więcej obiektów artystycznych po cenach wyższych niż kiedykolwiek. Co ciekawe, w pierwszym półroczu 2020, kiedy pandemia wywołała burzę w niemal każdej branży, sprzedaż sztuki wzrosła o niemal 30% w stosunku do półrocza roku ubiegłego.

Co wpłynęło na tak taki wzrost?

Polacy coraz bardziej interesują się sztuką. Na pewno przyczyn jest wiele: od potrzeby otaczania się pięknem aż po chęć wyróżnienia się, posiadania czegoś wyjątkowego, czego nie mają inni. Coraz więcej osób traktuje też dzieła sztuki jako znakomitą lokatę kapitału.

Jaka sztuka najlepiej się sprzedaje? I dlaczego?

Wszystkie segmenty rynku rosną, nie ma specjalnie preferowanych grup obiektów. W krysysie zawsze lepiej sprzedają się obiekty najdroższe, o najwyższej jakości artystycznej. Są to zazwyczaj najlepsze dzieła z twórczości danego artysty. Najszybciej rosną ceny dzieł dawnych mistrzów jak Malczewski i Matejko oraz klasyków współczesności, takich jak Abakanowicz, Fangor, Nowosielski, Kantor, Stażewski.

Jak wybierać i gdzie najlepiej kupować dzieła sztuki?

Przede wszystkim warto konsultować zakupy z ekspertami, na przykład z doradcami Artinfo.pl czy pracownikami domów aukcyjnych. Zdecydowanie radzę kupować dzieła sztuki w sprawdzonych miejscach, czyli w renomowanych galeriach i w domach aukcyjnych, gdzie obiekty są poddawane selekcji i weryfikowane pod kątem autentyczności, a do każdego zakupu jest wystawiany specjalny certyfikat.

Jaki artysta był najdroższy w 2019 roku?

Za pracę Magdaleny Abakanowicz „Caminando”, czyli grupę dwudziestu rzeźb z brązu, zapłacono ponad 8 mln złotych. Była to najdrożej sprzedana praca rzeźbiarska w historii polskiego rynku aukcyjnego.

Który dom aukcyjny jest obecnie liderem?

Desa Unicum. Jej udział w obrotach na polskim rynku aukcyjnym przekroczył 50% . W 2019 roku Desa Unicum zajęła dziewiątą pozycję w rankingu domów aukcyjnych w Europie. Roborock Compare

Jakie są Pańskie prognozy na przyszły rok? Co się zmieni na rynku sztuki?

Nasz rynek sztuki jest stosunkowo młody, ale rozwija się bardzo dynamicznie i nic nie wskazuje na to, żeby cokolwiek miało ten proces zahamować. W Polsce dzieła sztuki od dłuższego czasu wzbudzają silne emocje, co przekłada się również na rosnącą liczbę klientów. Dla wielu z nich Artinfo.pl jest pierwszym miejscem, w którym rozpoczynają swoją drogę do świata kolekcjonerstwa. W naszej ocenie perspektywy dla rynku są bardzo obiecujące. Rosnące ceny działają na wyobraźnię – także właścicieli dzieł sztuki, którzy dotąd nie planowali sprzedaży. Dzięki temu na rynek aukcyjny trafiają coraz ciekawsze obiekty, które skupiają uwagę kolekcjonerów i „rozpalają” rynek, generując kolejne rekordy cenowe. To samonapędzający się mechanizm. Jednocześnie rynek sztuki staje się bardziej „medialny”, coraz więcej się o nim pisze i mówi. Już teraz spodziewamy się, że na koniec 2020 roku po raz pierwszy przekroczona zostanie bariera 300 milionów złotych obrotu. Taki wynik całorocznego obrotu będzie sensacją. Jedno jest pewne, w najbliższym czasie będziemy świadkami wielu emocjonujących aukcji i spektakularnych sprzedaży. Z przyjemnością zapraszam do śledzenia tych ciekawych wydarzeń.

+ Artinfo.pl website

+ Raport Artinfo.pl 2020 website

marketing_wystawienniczy_exspace

wizytówki

Komentarze:

loading
ciekawe...
skomentowany przez    Ewelina    22 listopada 2020, 09:15 obserwuj post
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.