kategorie
inne z tej kategorii
- Wystawa „Young Design 2020 - Młodzi projektanci wczoraj i dziś”. Zapraszamy!
- LUA - nowa kolekcja NOTI od duetu Pawlak&Stawarski
- BoConcept z pierwszym salonem w Poznaniu
- Łazienka wciąż ewoluuje. Jak zmieni się w 2021 roku?
- Projektanci Nowości NOTI: Piotr Kuchciński, Pawlak&Stawarski, Tomek Rygalik, Nikodem Szpunar
- Białe łazienki w nieszablonowym wydaniu: kolekcje płytek ściennych Opoczno
polecane artykuły
na każdy temat

Polscy projektanci na prestiżowej wystawie Design Without Borders 2020 Budapeszt
Design Without Borders (dwb) to cykl międzynarodowych wystaw odbywających się od 2014 roku w Budapeszcie. Lokalne początkowo wydarzenie artystyczne, z roku na rok stało się jednym z najważniejszych w regionie. W tegorocznej edycji dwb, która trwała do 15 listopada br. udział wzięło 152 projektantów z 14 krajów, w tym 13 projektantów z Polski.
Design Without Borders 2020, Kiscell Museum Budapest, foto VILLÁNYI CSABA
Design Without Borders 2020, Kiscell Museum Budapest, foto VILLÁNYI CSABA
Design Without Borders 2020, Kiscell Museum Budapest, foto VILLÁNYI CSABA
Wystawy w ramach Design Without Borders 2020 w Kiscell Museum prezentowały projekty z Austrii, Czech, Danii, Estonii, Niemiec, Węgier, Włoch, Niderlandów, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Hiszpanii i Szwajcarii. Kuratorami wystaw od 2014 roku są projektant wnętrz Tamás Radnóti oraz projektantka tekstyliów, laureatka nagrody Ferenczy Noémi, Szilvia Szigeti. Po raz pierwszy niewielki wybór prac został wystawiony również w Bratysławie i Wiedniu.
Wśród 152 projektantów z 14 krajów było 13 projektantów z Polski
reprezutujących 5 firm projektowych: Sara Gackowska – SaraGackowska.com, Bartłomiej Pawlak, Łukasz Stawarski – PawlakStawarski.com, Jerzy Porębski, Grzegorz Niwiński - tepe.pl, Małgorzata Malinowska, Filip Ludka, Tomek Kempa, Sylwia Juchimowicz – Tabanda.pl, Oskar Zięta – zięta.pl oraz przedstawiciele Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie: Jakub Marzoch, Jan Lewczuk i Paulina Kwiatkowska.
Polscy projektanci na Design Without Borders 2020
Bartłomiej Pawlak i Łukasz Stawarski – PawlakStawarski.com
Pracownia Pawlak & Stawarski realizuje projekty we współpracy z przemysłem. Bartłomiej Pawlak i Łukasz Stawarski działają wspólnie od 2014. Ukończyli Wzornictwo Przemysłowe na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, dziś pracują w macierzystej Uczelni. W pracy łączą różne temperamenty oraz indywidualne doświadczenia. Zajmują się głównie projektowaniem produktu oraz mebla, pracują również w obszarze grafiki użytkowej, projektowania wnętrz i wystaw. W portfolio posiadają projekty m.in.: dla Meble VOX, Narodowego Centrum Kultury, Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież, Alvo Medical, Envy Lighting, Marmite oraz Fameg. Ich prace były prezentowane na kilkunastu wystawach i festiwalach designu w kraju i na świecie oraz wyróżniane i nagradzane m.in. nagrodą Must Have, Dobry Design.
Bartłomiej Pawlak i Łukasz Stawarski założyciele marki Pawlak & Stawarski prezentowali biurko LOPP zaprojektowane dla Meble NOTI i kolekcję NOD zaprojektowaną dla Fameg.
Design Without Borders 2020, Kiscell Museum Budapest, foto VILLÁNYI CSABA
Design Without Borders 2020, Kiscell Museum Budapest, foto VILLÁNYI CSABA
Sara Gackowska – SaraGackowska.com
Sara Gackowska zajmuje się współczesną sztuką biżuterii i sztuką użytkową. W swojej unikatowej twórczości stosuje kamień, głównie hematyt i bio-żywice. Prowadzi Pracownię Projektowania Biżuterii na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie. Jej prace są doceniane i prezentowane na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Europie, Ameryce, Azji i Kanadzie.
Sara Gackowska zaprezentowała biżuterię z kolekcji PORCELAIN i METAMORPHOSIS.
Design Without Borders 2020, Kiscell Museum Budapest, foto VILLÁNYI CSABA
Jerzy Porębski, Grzegorz Niwiński - tepe.pl
Towarzystwo Projektowe istnieje od 1991 roku. Obecnie tworzy je dwóch wspólników Grzegorz Niwiński i Jerzy Porębski oraz zespół współpracowników. Towarzystwo Projektowe specjalizuje się w następujących dziedzinach projektowania: – wyposażenie przestrzeni publicznej – systemy informacyjne – projektowanie produktów – architektura wnętrz – wystawiennictwo – grafika użytkowa.
Jerzy Porębski, Grzegorz Niwiński założyciele marki Towarzystwo Projektowezaprezentowali Fotel Gap zaprojektowany dla Meble NOTI (ten różowy mebel).
Design Without Borders 2020, Kiscell Museum Budapest, foto VILLÁNYI CSABA
Małgorzata Malinowska, Filip Ludka, Tomek Kempa, Sylwia Juchimowicz – Tabanda.pl
Tabanda to gdańska grupa projektowa, której znakiem rozpoznawczym są meble wycinane z drewnianej sklejki. Ich siłą napędową jest fascynacja tworzywem – chęć zgłębienia jego potencjału i ograniczeń. Tabanda wypracowała styl oparty na subtelnych kontrastach i nieoczywistych zestawieniach. Motywy inspirowane naturą przemycają do nowoczesnych geometrycznych form, a surowe, industrialne akcenty łączy z żywą, pogodną kolorystyką. Wdrażają w życie motto – projektujemy i produkujemy fajne rzeczy.
Na dwb Tabanda prezentowała fotel GINKA zainspirowany liścmi Miłorzębu Japońskiego(Ginkgo Biloba) i stolik kawowy MOBIUSH zainspirowany wstęgą Möbiusa.
Design Without Borders 2020, Kiscell Museum Budapest, foto VILLÁNYI CSABA
Oskar Zięta – zięta.pl
Oskar Zięta jest jednym z najbardziej znanych na świecie polskich designerów. Stworzył technologię FiDU, dzięki której powstają rozmaite stalowe formy o charakterystycznej estetyce i niebywałej wytrzymałości. W tym roku Zieta Studio obchodzi jubileusz dziesięciolecia. Swoją działalność Oskar Zięta określa jako "prozessdesign", gdzie głównym zadaniem projektanta jest opracowanie wydajnych procesów z użyciem innowacyjnej technologii, a estetyka i funkcja to jej pochodne. W pracach Oskara Zięty design łączy się z supernowoczesną technologią. Twórca jest laureatem wielu prestiżowych konkursów, a zaprojektowane przez niego unikatowe meble wystawiane są w wieleu muzeach na świecie.
Oskar Zięta na dwb prezentował kultowy PLOPP, krzesło z limitowanej Copper Collection, Rondo Mirror i 3+ collection - meble z wykorzystaniem nie tylko blach, ale także najlżejszego na świecie surowca naturalnego - powietrza.
Design Without Borders 2020, Kiscell Museum Budapest, foto VILLÁNYI CSABA
Design Without Borders 2020, Kiscell Museum Budapest, foto VILLÁNYI CSABA
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Design Without Borders 2020 ekspozycja Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Kiscell Museum Budapest, foto VILLÁNYI CSABA
Jakub Marzoch
Jakub Marzoch prowadzi Pracownię Kreacji Przekazu na Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. Projektuje produkty tekstylne, sprzęt outdoorowy, odzież i sprzęt puchowe. Zajmuje się także grafiką użytkową, projektuje logotypy, tworzy branding i systemy informacji, zajmuje się wayfindingiem. Współpracował m.in. z Miastem Stołecznym Warszawa (2016); Elselem przy markach Yeti i Aura (od 2011); Noatechem (2017), dla którego stworzył urządzenia do automatycznej obsługi płatności Retailbox; Centrum Nauki Kopernik (2013). Jest współautorem systemu informacji miejskiej dla dzielnicy Wisła w Warszawie.
Na dwb Jakub Marzoch zaprezentował fotel Flat, inspirowany materiałami inteligentnymi, które posiadają szereg zmiennych właściwości fizycznych, wspierających proces użytkowy. Flat to Dyplom licencjacki zrealizowany w pracowni projektowania pod kierunkiem prof. ASP Jerzego Porębskiego.
Jan Lewczuk
Jan Lewczuk, projektant, absolwent Wydziału Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Swoją ścieżkę zawodową rozpoczął od obszaru projektowania mebli, w którym realizował wiele eksperymentalnych projektów materiałowych. W 2015 roku zaprojektował rodzinę krzeseł LINK dla Paged Collection, która została włączona do kolekcji i debiutowała na targach Salone del Mobile. W tym samym roku współzałożył markę biżuterii Sote, w której swoje podejście do projektowania w większej skali przenosi na małą formę. Od momentu założenia marka dynamicznie się rozwija i jest szeroko rozpoznawalna w całej Polsce.
Na dwb Jan Lewczuk zaprezentował krzesło kubełkowe SUM z wyjątkowo cienkiej sklejki 4mm, która powoduje, że jest elastyczne i bardzo lekkie. Jest obiektem organicznym, o unikalnej formie, którego cała historia została opowiedziana przy pomocy trzech elementów sklejki.
Paulina Kwiatkowska
Paulina Kwiatkowska jest absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiowała także na Akademie Beeldene Kunsten w Maastricht. Zajmuje się projektowaniem i interesuje się społecznymi uwarunkowaniami dizajnu. Odbyła staż w studio Joine Office for Design w Eindhoven, z którym współpracuje do dzisiaj. Od 2015 roku pracuje dla Tomasza Augustyniaka. Jest założycielką pracowni projektowej Paulina Kwiatkowska Studio. Jej projekty były wyróżnione w konkursach, m.in. Graduation Projects, Young Design, Coming out!, Make me!, programie stypendialnym Yes i Green Product Award oraz prezentowane w ramach Warsaw Home, Arena Design, Dutch Design Week, Budapest Design Week, Zagreb Design Week i Vienna Design week.
Paulina Kwiatkowska na dwb zaprezentowała 'Tytan, krzem, powietrze' - kolekcję obiektów poprawiających jakość powietrza w przestrzeni domu.
więcej informacji o Design Without Borders
Nazwa Design Without Borders nawiązuje zarówno do stale rosnącej liczby międzynarodowych wystawców, jak i do interoperacyjności różnych dyscyplin sztuki. Wyraźną wolą kuratorów jest pokazanie szerokiego wachlarza możliwości interpretacji designu. Poszerzając koncepcję kładą nacisk na kreatywne podejście i innowacyjność, które opierają się na nieustannej inspiracji, dialogu między różnymi grupami społecznymi, zawodowymi i pokoleniowymi, zderzaniu się rozbieżnych opinii oraz systematycznym porządkowaniu i przekazywaniu informacji. Myślenie oparte na projektowaniu służy również jako punkt wyjścia dla innowacji, edukacji, tworzenia strategii, a nawet rozwiązywania problemów.
Prezentowane na wystawie prace, projekty, obiekty i wydarzenia z nimi związane podkreślają znaczenie produktywnej interakcji między różnymi dyscyplinami sztuki - sztukami wizualnymi, wzornictwem, a także sztukami performatywnymi. Wybór podkreśla nie tylko artystów, ale także rolę społecznej odpowiedzialności, społeczeństwa obywatelskiego i twórców w społeczeństwie, a także znaczenie sieci powiązań.
„Bardzo cenię Design Without Borders zarówno osobiście, jak i zawodowo. To doskonała wystawa, prezentująca wielkich współczesnych projektantów, ale także promująca współpracę i zrównoważone społecznie projektowanie. Łódź Design Festival będąc od kilku lat partnerem projektowym, postrzegamy to jako bardzo ciekawą i niepowtarzalną okazję promocyjną zarówno dla projektantów, jak i firm. Bardzo podoba mi się projekt Design Without Borders, każdego roku jest to jedno z moich miejsc, w których chcę być.” – mówi Michał Piernikowski, Dyrektor ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL.
Design Without Borders 2020, Kiscell Museum Budapest, foto VILLÁNYI CSABA
Design Without Borders 2020, Kiscell Museum Budapest, foto VILLÁNYI CSABA
Design Without Borders 2020, Kiscell Museum Budapest, foto VILLÁNYI CSABA
Design Without Borders 2020, Kiscell Museum Budapest, foto VILLÁNYI CSABA
INFO
+ design without borders (dwb) 2020
termin: 10. 10 – 15. 11. 2020
miejsce: + Kiscell Museum Budapest
kuratorzy: Szilvia Szigeti i Tamás Radnóti
zdjęcia z wystawy: VILLÁNYI CSABA
zdjęcia projektów: materiały prasowe wystawców
Inne artykuły z kategorii DESIGN
-
Wystawa „Young Design 2020 - Młodzi projektanci wczoraj i dziś”. Zapraszamy!
-
LUA - nowa kolekcja NOTI od duetu Pawlak&Stawarski
-
BoConcept z pierwszym salonem w Poznaniu
-
Łazienka wciąż ewoluuje. Jak zmieni się w 2021 roku?
-
Projektanci Nowości NOTI: Piotr Kuchciński, Pawlak&Stawarski, Tomek Rygalik, Nikodem Szpunar
-
Białe łazienki w nieszablonowym wydaniu: kolekcje płytek ściennych Opoczno