Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> ARCHITEKTURA
28 lutego 2021
wszystkie artykuły z działu >> ARCHITEKTURA

Biblioteka na Poziomie i GK-Atelier Grzegorz Kłoda laureatami International Property Awards

NEWS-EXSPACE

Biuro GK-Atelier Grzegorz Kłoda zostało laureatem prestiżowego konkursu architektonicznego International Property Awardsw kategorii "Public Service Interior for Poland" za projekt Biblioteka na Poziomie Filia nr 40 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Nagrody przyznawane są od 27 lat, a panel jury składa się z ponad 80 ekspertów pod przewodnictwem Lorda Caithness, Lorda Best i Lorda Waverley członków Izby Lordów w brytyjskim parlamencie.

O projekcie Biblioteka na Poziomie Filia nr 40 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie opowiada jej projektant Grzegorz Kłoda, założyciel pracowni GK-Atelier Grzegorz Kłoda.

Biblioteka na Poziomie jest spersonalizowaną filią Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Jest obiektem wyjątkowym w wymiarze społecznym, ponieważ oprócz funkcji bibliotecznej pełni również funkcję osiedlowego domu kultury. Mieszkańcy dzielnicy Szerokie w Lublinie od lat 50' nie posiadali placówki kulturalno-oświatowej i wielokrotnie zwracali uwagę na ten problem. Nowoczesna i wielofunkcyjna biblioteka jest odpowiedzią na ich potrzeby.

Biblioteka-na-poziomie-gk-atelier-exspace

wszystkie zdjęcia: Piotr Arnoldes

Projekt zakładał stworzenie eleganckiego, nowoczesnego i jasnego open space'u z elementami "soft loft". W bibliotece zaprojektowaliśmy wiele nowoczesnych funkcji integrujących lokalną społeczność, takich jak: przestrzeń ze stanowiskami komputerowymi, pomieszczenie z audiobookami, strefę projekcyjną (gdzie można organizować zabawy dla dzieci oraz spotkania autorskie) czy kąciki dla dzieci ukryte wewnątrz regałów.

Biblioteka-na-pietrze-gk-atelier-exspace

Biblioteka-na-poziomie-gk-atelier-exspace

Biblioteka-na-poziomie-gk-atelier-exspace

Biblioteka na Poziomie to wyjątkowy projekt z wielu powodów. Między innym ze względu na łatwość z jaką powstawał i czas w jakim powstała koncepcja. Właściwie dosyć konkretna wizja narodziła się przy pierwszej wizycie w lokalu. Już wtedy z Panem Dyrektorem Tokarczukiem zgodziliśmy się, że więźba dachowa musi zostać odkryta, biblioteka będzie open space bez wprowadzania podziałów ścianami oraz omówiliśmy wstępnie dodatkowe funkcje przyszłej biblioteki. W mojej głowie pojawił się pomysł na jasne, nieco sterylne wnętrze przełamane kolorytem książek. Po otrzymaniu standardowych wytycznych inwestorskich, między innymi o ilości książek, audiobooków czy stanowisk komputerowych, zabraliśmy się do projektowania. Po miesiącu koncepcja była gotowa. Mając świadomość jak mocno nowatorski jest to projekt, na prezentację do Lublina jechałem pełen obaw. Okazało się, że zupełnie niepotrzebnie. Projekt oraz nazwa zostały przyjęte z wielkim entuzjazmem i bez jednej poprawki.

W tym konkretnym przypadku jasne wytyczne inwestora oraz klarowna wizja projektantów sprawiły, iż cel został osiągnięty błyskawicznie bez poszukiwania inspiracji.

Współczesne biblioteki potrzebują przestrzeni multifunkcjonalnych, czyli takich, które posiadają zdolność adaptacji zależnie od potrzeb. Wiedząc to staraliśmy się zaaranżować wnętrze tak, aby dawało możliwość swobodnego i nieograniczonego sposobu użytkowania. Kreatywnemu zespołowi bibliotekarzy pozwala to na dynamiczne dopasowywanie aktywności bibliotecznych do potrzeb coraz bardziej wymagających czytelników. Dla użytkowników ceniących spokój i pewną izolację, zostały stworzone wnęki w regałach z pojedynczymi siedziskami. Dają one odrobinę prywatności i kameralności podczas obcowania z książkami.

Biblioteka-na-pietrze-gk-atelier-exspace

Biblioteka-na-poziomie-gk-atelier-exspace

Biblioteka-na-pietrze-gk-atelier-exspace

Biblioteka-na-pietrze-gk-atelier-exspace

Obie antresole są wynikiem bardzo przemyślanego procesu projektowego. Dużym wyzwaniem była niewielka powierzchnia do efektywnego wykorzystania na funkcje biblioteczne.

Kiedy przeanalizowaliśmy oczekiwania Inwestora i skonfrontowaliśmy je z dostępną w lokalu powierzchnią, szybko okazało się, że dostępna powierzchnia jest po prostu za mała. Mogliśmy poddać się zwyczajnie zrezygnować z części funkcji albo spróbować stworzyć dodatkową przestrzeń.

Podczas jednej z wielu rozmów padł pomysł: "A gdyby tak można było chodzić po regałach...?" Szybko zabraliśmy się do sprawdzenia czy nasz pomysł ma rację bytu, sprawdziliśmy wysokość... jest OK. Regały rozstawialiśmy szerzej niż zwykle tak, aby mogły tworzyć ciągi komunikacyjne i dodatkowe przestrzenie użytkowe. Udało nam się nawet stworzyć dodatkowe "pomieszczenie" do słuchania audiobooków, byliśmy szczęśliwi.

Aby przestrzeń na regałach była bezpieczna i stabilna, musieliśmy stworzyć specjalną konstrukcję stalową w formie wsporników i kratownic. Ukryliśmy ją pomiędzy regałami tak, aby nikt z użytkowników nie wiedział, że taka konstrukcja tam jest. Górna część wykończenia regałów stanowiła podłogę, a częściowo wielką donicę wypełnioną żwirem i sztuczną roślinnością, a to po to aby użytkownicy patrzący z góry mieli również estetyczny widok.

Biblioteka-na-pietrze-gk-atelier-exspace

baza_firm_pracownie_projektowe_exspace

Biblioteka-na-pietrze-gk-atelier-exspace

Ale przestrzeni niestety wciąż brakowało.

Wtedy przeanalizowaliśmy konstrukcję prefabrykowanej więźby dachowej. Okazało się, że z powodzeniem możemy umieścić tam antresolę. Niestety pojawiły się dwa problemy: Pierwszy, więźba nie była przygotowana na obciążenie antresoli oraz drugi, nie mieliśmy miejsca na schody prowadzące na tak wysoką antresolę.

Biblioteka-na-poziomie-gk-atelier-exspace

Kolejny już raz przeprojektowaliśmy regały tak aby mogły pełnić funkcję bezpiecznych i estetycznych schodów, w których dodatkowo zaprojektowaliśmy niewielkie wnęki dla dzieciaków.

Biblioteka-na-pietrze-gk-atelier-exspace

Biblioteka-na-pietrze-gk-atelier-exspace

BAZA_FIRM_wyposazenie_wnetrz_EXSPACE

Biblioteka-na-pietrze-gk-atelier-exspace

Dodatkowo zaprojektowaliśmy stalową konstrukcję wychodzącą ponad dolny pas więźby dachowej, która nadaje nieco industrialny klimat wnętrzom. Na konstrukcji tej ukryliśmy naszą antresolę wysoką do, której trzeba wchodzić po regałach.

Ktoś kto wejdzie do biblioteki tylko na chwile może nawet nie zauważyć antresoli ukrytej wysoko pod dachem... natomiast z góry jest piękny i inspirujący widok na cała bibliotekę.

Biblioteka-na-pietrze-gk-atelier-exspace

Biblioteka-na-poziomie-gk-atelier-exspace

Biblioteka-na-pietrze-gk-atelier-exspace

Istotnym aspektem dla nas, projektantów był również detal, który w zamierzeniu miał być prosty, ale jednocześnie pobudzający wyobraźnię. Po otwarciu biblioteki okazało się, że małe dzieci, czasem na wiele minut zastygały zaciekawione przy szklanych przeźroczach w podłodze antresoli niskiej, zaglądając do pomieszczenia z audiobookami. Nieprzypadkowo barierki schodów oraz antresoli są szklane. Zależało nam aby nie stanowiły bariery wizualnej w przestrzeni, a jedynie były zabezpieczeniem.

Biblioteka-na-pietrze-gk-atelier-exspace

Biblioteka-na-pietrze-gk-atelier-exspace

W Bibliotece na Poziomie bardzo efektownym detalem jest sama konstrukcja budynku, konkretnie więźba dachowa (prefabrykowana), która wyeksponowana w odpowiedni sposób nadaje wnętrzom przyjemnego rytmu, a z pewnej perspektywy wprowadza nawet dynamikę. Wdzięcznym detalem jest również zieleń. Nawet ta sztuczna, bo dała możliwość zastosowania w trudnym środowisku, a biblioteka ze względu na klimatyzację oraz niższą wilgotność powietrza takim środowiskiem właśnie jest. Sztuczna zieleń pozwala na niestandardowe formy oraz kształty jak również kolorystykę. W Bibliotece na Poziomie zieleń nie została potraktowana dosłownie, a bardziej jako metafora: zielone kule, fioletowy mech czy liściaste wstawki między książkami.

Biblioteka-na-pietrze-gk-atelier-exspace

Biorąc pod uwagę wszystkie opisane aspekty, Biblioteka na Poziomie charakteryzuje się wysoką innowacyjnością. Mimo, że od otwarcia minęły prawie 3 lata, nieustannie jestem zapraszany przez środowiska bibliotekarskie (w tym na zaproszenie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich) na różnego rodzaju konferencje i webinary m.in. „Biblioteka XXI wieku– nowoczesna architektura, funkcjonalne wyposażenie, pomysłowe aranżacje.” Aby opowiadać o Bibliotece na Poziomie jako bibliotece szanującej jej tradycyjny aspekt jednocześnie otwierającej się na nowe funkcjonalności i nowe potrzeby współczesnego czytelnika.

Wymyślona nazwa biblioteki nawiązuje do poziomów powstałych w wyniku zastosowania antresol, oraz świadomie wprowadza pewną dwuznaczność, która sugeruje nowoczesny charakter filii.

Misją Biblioteki na Poziomie jest odczarowywanie stereotypowego poglądu na bibliotekę jako instytucję i udowadnianie, że biblioteki mogą być innowacyjne i skutecznie podążać za oczekiwaniami współczesnych użytkowników.

Wywiad Grzegorza Kłody z GK-Atelier dla Radia Lublin [link]

GK-Atelier jest prawdopodobnie jedyną pracownią w Polsce, która stworzyła wewnętrzny system projektowania bibliotek oparty na analizach potrzeb użytkowników oraz na informacjach zebranych bezpośrednio od bibliotekarzy na organizowanych przez nas spotkaniach ze środowiskiem bibliotekarskim. Elementami, które zawsze znajdują się w zakresie naszych projektów bibliotek są logo oraz nazwa. Osobiście uważam, że nazwa jest jak imię, a logo niczym twarz takiej biblioteki, przez co lokalne społeczności chętniej i łatwiej utożsamiają się z takim miejscem. Indywidualny charakter nadany poprzez logo oraz nazwę sprawia, że wyróżnia się ona spośród kilkudziesięciu ponumerowanych filii, oraz skupia wokół siebie społeczności, które czują większą więź.

Biblioteka-na-poziomie-gk-atelier-exspace

Grzegorz Kłoda z GK-Atelier i Krzysztof Żuk - Prezydentem Lublina z Dyplomem International Property Awardsw kategorii "Public Service Interior for Poland" za projekt Biblioteka na Poziomie Filia nr 40 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie

Metryczka:

Inwestor: Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Lokalizacja: Dzielnica Szerokie, ul. Sławin 20, Lublin

Powierzchnia: 262 mkw

Data otwarcia: 06.2018 r.

Zdjęcia: Piotr Arnoldes

Pracownia projektowa: GK-Atelier Grzegorz Kłoda

 marketing_wystawienniczy_exspace

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.