Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> DESIGN
23 lipca 2021
wszystkie artykuły z działu >> DESIGN

Przyczepa do przewozu psów nagrodzona w 16. Edycji konkursu Śląska Rzecz

Przyczepa produkowana przez firmę Metbox i zaprojektowana we współpracy firm Tenka i Latko została najlepszym produktem 2020 roku w 16. Edycji konkursu Śląska Rzecz. Mądry wybór, dobry dizajn – tak najkrócej można określić konkurs Śląska Rzecz, organizowany przez Zamek Cieszyn. Śląska Rzecz to konkurs doceniający wysoką jakość wzorniczą oraz funkcjonalne i innowacyjne rozwiązania projektowe. Nagrody wręczane są w czterech kategoriach – produkt, grafika użytkowa, usługa i wystawiennictwo.

exspace-Tenka-slaska-rzecz-metbox

Zespół METBOX + TENKA + LATKO - laureaci konkursu Śląska Rzecz, wszystkie zdjęcia materiały prasowe Tenka

Nagrodzony projekt przyczepy do przewozu psów jako dobry przykład współpracy biznesu i dizajnu

Trenerzy szkolący psy i ratownicy pracujący z nimi czekali na rozwiązanie, które pozwoli im być bliżej swoich czworonożnych towarzyszy podczas wyjazdów. Od tego roku mogą wyruszać w teren i przebywać z psami dzięki przyczepie do ich przewozu z modułem sypialnym dla dwóch osób. Dopiero co została wdrożona na rynek, a już zbiera nagrody. Przyczepa produkowana przez firmę Metbox i zaprojektowana we współpracy firm Tenka i Latko została doceniona przez Zamek Cieszyn i jury konkursu Śląska Rzecz jako najlepszy produktu 2020 roku spośród 16 nominacji.

Zaangażowanie projektantów przez Metbox

Firma Metbox z Orzesza od kilkunastu lat jest producentem przyczep do przewozu psów, który sprzedaje swoje produkty na całym świecie. Chcąc dostarczać bardziej dostosowane rozwiązania do potrzeb swoich klientów, postanowiła zaangażować do współpracy ekspertów w zakresie wzornictwa. W ten sposób rozpoczęła się współpraca z katowicką firmą Tenka. W trakcie badań klientów zdiagnozowano, że jednym z istotniejszych problemów, jakiego doświadczają profesjonalni opiekunowie psów jest ograniczony dostęp do noclegu podczas wyjazdów. Praca w terenie jest dla opiekunów, trenerów i ratowników jednym z ważniejszych elementów nawiązywania pracy z psami. Traktują psy jako swoich partnerów i nierzadko to ich komfort i wygoda jest dla nich ważniejszy od własnego. Jednak podczas noclegów często konieczne jest pozostawienie psów samych na noc w przyczepie. Tak zrodził się pomysł stworzenia produktu, którego do tej pory brakowało na rynku.

W trakcie pracy Tenka przygotowała analizę rynku przyczep i trendów związanych z podróżowaniem, a także dogłębnie zbadała potrzeby potencjalnych użytkowników. Za projektowanie odpowiedzialny był znany i ceniony na Śląsku projektant – Michał Latko. Przygotował on kilka kierunków koncepcyjnych, z których wybrano jeden do uszczegółowienia i prototypowania. Dziś efekty pacy całego zespołu odzwierciedla finalny produkt wdrożony przez Metbox.

exspace-Tenka-slaska-rzecz-metbox

- Bardzo dobrze zrozumieli naszą firmę i przeanalizowali pomysł. Widać było tę pracę w stworzonych koncepcjach. Zrobiły na nas duże wrażenie. Oprócz projektu zespół przygotował dla nas komplet podzespołów, co ułatwiło nam przygotowanie prototypu. Otrzymaliśmy także projekty dedykowanych profili przyczepy, których nie ma nikt inny na rynku – o współpracy mówi Grzegorz Kurpas, współwłaściciel firmy Metbox.

Innowacyjny produkt Metbox

Nowa przyczepa pozwala na przewiezienie czterech dużych psów w osobnych boksach, a po podniesieniu dachu tworzy się w niej przestrzeń sypialna dla opiekunów. Zaprojektowane rozwiązanie umożliwia komfortowe korzystanie z przyczepy zarówno podczas kilkugodzinnych wypadów, jak i wyjazdów na kilka nocy oraz w trakcie dłuższych pobytów. Projekt uwzględniał stworzenie dedykowanej konstrukcji, która została poddana testom i sprawdzona w warunkach użytkowania. Całość wraz z elementami uzupełniającymi, w tym platformami, uchwytami, przestrzeniami bagażowymi i przestrzenią wypoczynkową, zostały zaprojektowane przy udziale użytkowników tak, by zapewnić maksymalną wygodę i ergonomię.

exspace-Tenka-slaska-rzecz-metbox

exspace-Tenka-slaska-rzecz-metbox

Przyczepa posiada również wiele drobniejszych udogodnień, np. uchwyt do zapięcia smyczy, szuflady przy boksach dla psów na podręczne akcesoria, czy panel słoneczny pozwalający na większą niezależność energetyczną. Przebywając w przyczepie w terenie możliwa jest pielęgnacja psa, zjedzenie posiłku, przechowywanie żywności, akcesoriów i ubrań, a także odpoczynek i wykonanie prostych czynności higienicznych.

- Prace nad projektem trwały ponad 2 lata. Jako zespół stanęliśmy przed bardzo ambitnym i wymagającym wyzwaniem. Dzięki kompleksowemu procesowi badawczo-projektowemu i patrzeniu na przyszły produkt z punktu widzenia użytkowników, stworzyliśmy nie tylko unikatowy projekt w skali świata, ale również odpowiadający na kluczowe potrzeby przyszłych odbiorców – podkreśla Jakub August, współwłaściciel firmy Tenka.

exspace-Tenka-slaska-rzecz-metbox

Proces powstawania projektu

Stworzenie tak złożonego projektu, uwzględniającego wiele sytuacji użycia i specyficzny kontekst, nie byłoby możliwy bez przyjęcia odpowiedniego sposobu pracy. Tenka, opierając się podejście design thinking, przeprowadziła kreatywno-analityczny proces projektowy. Jego istotnym etapem było poznanie charakteru pracy opiekunów psów i odpowiednie dopasowanie do niego produktu. Stworzenie interdyscyplinarnego zespołu, ścisła współpraca z Metbox i zaangażowanie potencjalnych użytkowników umożliwiło wypracowanie rozwiązań innych niż dotychczas dostępne na rynku. Jednak prace projektowe skupiały się nie tylko na zbudowaniu przyczepy atrakcyjnej dla odbiorców, ale uwzględniały również potencjał produkcyjny Metbox.

exspace-Tenka-slaska-rzecz-metbox

Proces wykorzystany do stworzenia projektu przyczepy, oparty o współpracę biznesu i dizajnu, może być dobrym przykładem dla innych producentów chcących zdobywać przewagę na rynku. W tym przypadku dobry dizajn, rozumiany jako proces pracy uwzględniających m.in. badanie potrzeb klientów, analizy rynku i trendów, a także możliwości technologiczne firmy, pozwolił wyróżnić się firmie na tle konkurencji. Sięgnięcie po zewnętrznych ekspertów z Tenki umożliwiło Metbox na poszerzenie własnego zespołu konstruktorów i dało świeże spojrzenie na dotychczasowy sposób tworzenia oferty.

Więcej informacji: https://tenka.pl/

Zdjęcia : materiały prasowe Tenka

 

marketing_wystawienniczy_exspace

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.