wszystkie artykuły z działu >> Design Dla Szkół
01 grudnia 2013
wszystkie artykuły z działu >> Design Dla Szkół

DESIGN DLA SZKÓŁ Szk.P.NR2 Biala Podlaska | Sem.1 | Prezentacja 2. "Kto to jest Designer" - relacja.Szkoła: Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia 21-500 Biała Podlaska
Klasa: 1a 28 uczniów
Nauczyciel: Iwona PuczkoZapraszamy
do głosowania na prace siedmioletnich architektów. Konkurs prac uczniów jest ostatnim etapem zajęć w każdym semestrze. Głosowanie trwa do 20 grudnia.

Etap II

RELACJA Z ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH  W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 W BIAŁEJ PODLASKIEJ W KLASIE I A PRZEZ NAUCZYCIELA IWONĘ PUCZKO

Prezentacja przygotowana przez architektów Exspace: Kto to jest designer – przegląd architektury przez tysiąclecia była kolejnym tematem zajęć.

Uczniowie mieli okazję obejrzeć wybrane obiekty architektury przez wieki. Przez tysiące lat, designerzy, współczesna nazwa dla grupy projektantów, artystów i twórców, czyli: malarzy, rzeźbiarzy i architektów, tworzyli swoje dzieła tylko dla świątyń, pałaców i miast.

Przedstawione obiekty architektoniczne zawierają w sobie najwięcej dziedzin ze świata designu: architekturę, architekturę wnętrz, wyposażenie wnętrz, grafikę, malarstwo, rzeźbę, florystykę.

Po obejrzeniu prezentacji zadaniem uczniów było narysowanie budynku,  który zrobił na nich największe wrażenie.

Przy slajdzie pokazującym stoisko targowe Toyoty, na pytanie co to może być, dzieciaki odpowiadały: - warsztat samochodowy, garaż.

Przy slajdzie pokazującym dom projektu Piotra Kuczii wykrzykiwały:

- o to ten domek z trawą na dachu, projektowaliśmy na jego podstawie nasze domki.


rysuje: Kuba Andrzejak | Projekt arch. Piotra Kuczia, fot. Juliusz Sokołowski | Dom prezentowany na wystawie  „Na przykład. Nowy dom polski” TEN DOM BYŁ INSPIRACJĄ DLA UCZNIÓW DO PRZYGOTOWANIA PRACY KONKURSOWEJ


Oglądając dom projektu Roberta Koniecznego rozmawialiśmy o jego usytuowaniu :

- zamiast ścian betonowych czy z cegły są szklane ściany, proszę pani z pokoju widać łąkę i góry, proszę pani a jak tam wstawić łóżko to przecież wszystko widać, to jak się przebrać i położyć spać?


Brenna, w trakcie realizacji | proj. arch. Robert Konieczny, arch. Łukasz Marciniak, KWK PROMES fot. Juliusz Sokołowski
Dom prezentowany na wystawie  „Na przykład. Nowy dom polski”


- Dobrze by było, żebyśmy my też mieli przy szkole taką tęczę i takie fajne miejsca do siedzenia podczas przerw – padały zdania  przy kolejnym slajdzie.

przykłady miejsc odpoczynku dla dzieci w szkołach podstawowych i gimnazjach - KOLOR

Po tym przeglądzie i dyskusji bardzo chętnie wykonywały prace prosząc cały czas, abym przełączała slajdy bo chcą jeszcze przyjrzeć się wybranemu obiektowi, który rysowali. Najczęściej rysowali wieżę Eiffla, było Koloseum, Luksor. Łukasz narysował Pawilon polski w Szanghaju, bo najbardziej mu się podobał, a Gabryś próbował narysować Katedrę Notre-Dame. Zbyt trudny był to wybór, ale jest element – rozeta, która sprawia, że poznajemy co autor chciał narysować.

rysuje: Gabryś Dmitruk | Notre Dame

rysuje: Karol Rusin | Luxor

rysuje: Kuba Protasiuk | Wieża Eiffla

rysuje: Łukasz Czarnecki | Polski Pawilon EXPO 2010

rysuje: Wiktoria Janiszek | Koloseum

MOJE REFLEKSJE

Ciągle zaskakuje mnie pomysłowość dzieci, ich sposób radzenia sobie z trudnościami.

Cieszy mnie fakt, że z dużym zaciekawieniem dzieci oglądają prezentacje, bardzo chętnie podejmują zadania do rysowania.

Są osoby, które od czasu ,,wprawek’’ ołówkowych uważają, że prace wykonane ołówkiem są ciekawsze i tylko nim rysują prace nawet na lekcjach.

Uczniowie z coraz większym zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach programowych Exspace i moich.

Wszystkie prace dzieci wykonują w szkole ukierunkowane moimi sugestiami i prezentacjami Exspace.

Niektórzy Rodzice nieśmiało zaczynają wyrażać swoje zdanie dotyczące programu i projektów dzieci.

W minionym tygodniu nie było zajęć rozwijających. Rodzice byli rozczarowani. Mimo, że jeszcze się nie ujawniają, śledzą poczynania swoich pociech i moje. Bardzo się cieszą, kiedy na facebooku pojawiają się informacje dotyczące ich dzieci.

Uważam, że program ,,Dizajn dla szkół’’ rozbudził ciekawość poznawczą świata moich wychowanków, pomaga mi rozwijać ich kreatywność.

Mnie samej pozwala na poszerzenie wiedzy o świecie, przybliżenie pojęć związanych z nową dla mnie dziedziną – architekturą, a proces edukacyjny dzięki temu staje się ciekawszy, łączy ludzi, rodziny i całkiem obce osoby.


Iwona Puczko


______________

Program edukacyjny DESIGN DLA SZKÓŁ uczniom szkół podstawowych i gimnazjów ma przybliżać pojęcia ze świata sztuki, architektury i designu w połączeniu z wymogami podstawy programowej MEN.

ARCHITEKTURA // DESIGN // RZEŹBA // GRAFIKA // PROJEKTOWANIE

Nauczycieli i szkoły zainteresowane udziałem w programie edukacyjnym Design Dla Szkół uprzejmie prosimy o kontakt:
mail: info@exspace.pl
tel.: 728 656 039 | Więcej informacji o programie Design Dla Szkół TU


PATRONAT HONOROWY

      

 

PARTNERZY PROGRAMU EDUKACYJNEGO

                 

  

              

wizytówki

Komentarze:

loading
Po prostu pięknie...Pani Iwono serdecznie pozdrawiam ze Złotoryi
skomentowany przez    Justyna    21 grudzień 2013, 20:19 obserwuj post
Relacje i zdjęcia Pani Iwony są wspaniałe. Komentarze uczniów - bezcenne! Zaangażowanie prywatnego czasu Pani Iwony w przygotowanie dodatkowych prezentacji, ułatwiających uczniom rozumienie tematu - BEZCENNE! Reszta to wyobraźnia naszych dzieci, która jest nieskończona. Dajemy narzędzie, żeby ją rozwijać.
skomentowany przez    admin@exspace.pl    24 listopad 2013, 19:07 obserwuj post
Mój syn bierze udział w tych zajęciach, ostatnio ciągle rysuje domy - piękne,pomysłowe coraz bardziej wymyślne tak rozwija swoją wyobraźnię jestem z niego dumna. A Pani Iwona jest stworzona do tej pracy. Pozdrawiam
skomentowany przez    mama    20 listopad 2013, 21:45 obserwuj post
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.