wszystkie z działu >> Installation
22 sierpnia 2016
Installation

'Stairway' Izabeli Bołoz zachwyca w Kopenhadze

Instalacje Izabeli Bołoz funkcjonują na pograniczu designu, architektury i sztuki

Stairway to rzeźba miejska, będąca zarazem wspólczesnym sposobem na zagospodarowanie przestrzenne placu w zurbanizowanej dzielnicy Vesterbro w Kopenhadze. Instalacja podczas dnia tworzy miejsce spotkań i relaksu dla rodzin i dla osób starszych, a wieczorami tworzy doskonały skatepark dla lokalnej młodzieży. Przeskalowane schody majaą nowoczesny, ale też i nierealny w kontekscie miasta wygląd, przez co intrygują mieszkanców i zapraszają do interpretacji tego miejsca we własny sposób.

Instalacja natychmiast kojarzy się z surrealistycznaą klatką schodową. Lazurowo niebieskie schody zaczynają się na poziomie ulicy i stopniowo prowadzą w góre, na ściane. Umiejscowione na szczycie ściany drzwi prowadzą do wyimaginowanej przestrzeni. Progu tych drzwi nie można fizycznie przekroczyć, jednak poruszają wyobraźnię. Tak jak w poprzednich projektach Izabeli Boloz, sztuka i funkcjonalność idą ze soba w parze. Wymiar ludzki jest najważniejszy w tej instalacji, projekt spełnia wiele różnych funkcji potrzebnych na miejskim placu.

Projekt zrealizowany we współpracy z Ambasadą Polski w Kopenhadze

żródło: Studio Izabela Bołoz

zdjęcia: Studio Izabela Bołoz

-----------------

Izabela Bołoz

Projektantka działająca na pograniczu designu, architektury i sztuki. Studiowała nauki społeczne na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Zuryskim w Szwajcarii, wzornictwo na Kingston University London, następnie uzyskała dyplom Design Academy Eindhoven. W 2011 roku założyła w Holandii swoje studio projektowe. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven, wykładała także w School of Form w Poznaniu.

Izabela Bołoz specjalizuje się w tworzeniu instalacji miejskich, które oprócz funkcji czysto użytkowej mają intrygować, bawić, zadziwiać odbiorców. Poetyckie i subtelne podejście łączy się w nich z mądrością i poczuciem humoru.

www.izabelaboloz.com

 

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tej aktualności.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.