Wizytówki

Reklama

wszystkie z działu >> Wydarzenia
05 lipca 2017
Wydarzenia

Aukcja Młodej Sztuki 13 lipca w DESA Unicum

Aukcja Młodej Sztuki: 13 lipca 2017, godz. 19.00
Dom Aukcyjny DESA Unicum
ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa

Wystawa obiektów: 1-13 2017, godz. 11-19
Dom Aukcyjny DESA Unicum
ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa, wstęp wolny

Slow life według najlepszych młodych artystów.

Jak żyć w rytmie slow, doceniać piękno ulotnych chwil i cieszyć się drobnymi przyjemnościami? Inspirację można znaleźć w pracach młodych artystów na wystawie poprzedzającej wakacyjną edycję Aukcji Młodej Sztuki w DESA Unicum. Ekspozycja zakończy się licytacją już 13 lipca.

Slow life to trend promujący życie w wolnym, spokojnym tempie, bez zbędnego stresu. Prace z oferty lipcowej Aukcji Młodej Sztuki mogą stanowić doskonałą inspirację dla zabieganych osób, które chciałyby spróbować nieco zwolnić.

Mariusz Dydo Z cyklu Powrót Legendy, Black Magic Woman, 2016 r.

Polecamy rozmowę z Mariuszem Dydo: "Komu dzisiaj potrzebny jest rzeźbiarz? Mariusz Dydo w rozmowie z Exspace.pl" tutaj

Proste przyjemności i docenianie pięknych momentów znacząco wpływają na poziom szczęścia i satysfakcji z życia, a sztuka od wieków zaspokaja zarówno estetyczne, jak i duchowe potrzeby. Młodzi artyści doskonale o tym wiedzą. Szczególnie dużo uwagi poświęcili naturalnym, cyklicznym rytmom, takim jak wschody i zachody słońca. Ich podziwianie często uniemożliwiają codzienne obowiązki i intensywny rozkład dnia. Podczas letnich podróży można jednak swobodnie delektować się świetlnym spektaklem. Urszula Kałmykow namalowała „Wschód słońca nad Londynem”.

Urszula Kałmykow - Wschód słońca nad Londynem

Marta Bilecka w „The Force of Nature 04” stworzyła studium refleksów na wodzie, a Katarzyna Orońska w „Drzwiach” połączyła dwie przyjemności: doświadczenie ciepłych promieni na skórze i perspektywy spokojnego popołudnia, które można poświęcić na lekturę ulubionej książki.

Katarzyna Orońska w „Drzwi”

Bohaterka obrazu stoi tyłem do widza, przed pokaźnym regałem pełnym opasłych tomów. Jej uniesiona ręka sięga ku klamce, ale gest pozostaje zawieszony – czy warto opuszczać to bezpieczne, pełne woluminów sanktuarium? Kamila Jarecka zaprasza na „Kawę z przyjaciółmi” – mogą być choćby ci czworonożni. Mirella Stern w „Amatorach wolnych myśli” zachęca by, tak jak bohaterka obrazu, sięgać wyżej, aż do nieba i beztroskich ptaków.

Kamila Jarecka - Kawa z przyjaciółmi

Mirella Stern - Amatorzy wolnych myśli

Podczas wakacyjnej aukcji pod młotek pójdzie ponad 60 specjalnie wyselekcjonowanych obiektów. W katalogu znajdą się prace między innymi takich twórców jak Adam Wątor, Patrycja Nurkan, Kamil Stańczak, Małgorzata Jastrzębska, Marta Gębalska czy Paulina Zalewska. Cena wywoławcza każdego obrazu to 500 zł. Wszystkie prace można zobaczyć podczas wystawy przedaukcyjnej, na którą wstęp jest wolny.                

Najpopularniejsi, najdrożsi, najczęściej wystawiani – przedstawiamy  dziesięciu z  najlepszych młodych polskich artystów. Wyróżnia ich indywidualny styl, unikalne techniki i edukacja odebrana w najbardziej prestiżowych wydziałach w kraju.

1. Aleksandra Kowalczyk

Aleksandra Kowalczyk Bez tytułu, 2017 r.

Finalistka konkursu o Nagrodę Artystyczna Siemensa. Inspiruje się nowoczesną architekturą. Nie stara się jej kopiować ani wiernie odtwarzać rzeczywistości, lecz skupia się na bryle i formie. Przedmiotem obrazu jest zazwyczaj konkretny obiekt wyrwany z kontekstu otaczającego go świata. Wyludnione przestrzenie zaakcentowane geometrycznymi, ostrymi podziałami sprawiają wrażenie nierzeczywistych. W swoim malarstwie Kowalczyk poszukuje odpowiedzi na pytania dotyczące podziału przestrzeni, natężenia linii, plam, a także harmonii i porządku.

2. Adam Wątor

Adam Wątor Przed jesiennym odlotem, 2017 r.

Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Włodzimierza Kunza.  Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, USA, Norwegii, Szwecji. Stworzył charakterystyczny, łatwo rozpoznawalny styl, pełen subtelności i delikatności. Koncentruje swoją uwagę na postaci ludzkiej, przede wszystkim kobiecej. Szczególnie dużo uwagi poświęcone jest dłoniom, które są dla malarza jednym z najważniejszych nośników emocji, a ogromna ilość wariacji ich układów stwarza nieograniczone możliwości kompozycyjne. Linearnie potraktowane sylwetki zdają się przypominać cienie. Efekt ten dodatkowo potęguje charakterystyczna dla cykli pastelowa i stłumiona kolorystyka.

3. Patrycja Nurkan      

Patrycja Nurkan Bez tytułu, 2016 r.  

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni prof. Włodzimierza Cygana. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem i drukiem eksperymentalnym. Uczestniczyła w wielu wystawach, m.in.: „Malarstwo a fotografia” w Galerii Kobro czy wystawie pokonkursowej „Strzemiński - Sztuki Piękne 2015” w Miejskiej Galerii Sztuki Łódź Laureatka konkursu im. Władysława Strzemińskiego „Sztuki Piękne 2015”. Tworzy unikatowe obiekty wykorzystując techniki drukarskie – łączy tradycyjne podejście do tkaniny z eksperymentem. Rezultatem tych działań są prace z pogranicza malarstwa i rzeźby, przestrzenne formy ujawniające w sensie dosłownym i przenośnym „wnętrze obrazu”. Niejednoznaczność przekazu zachęca obserwatora do wnikliwego oglądania przedmiotu. Artystka łączy organiczność z geometrią, abstrakcję ze sztuką figuratywną. Obrazy charakteryzuje rytmiczna kompozycja, ruch, wrażenie zatrzymania w kadrze i ulotności chwili.

4. Łukasz Biliński

Łukasz Biliński Camuflage, 2017 r.

Jego uwagę przykuwa moda. Jako zdeklarowany minimalista, bardzo ostrożnie i skrajnie świadomie łączy czerń z bielą. Tą zasadą kieruję się w malarstwie jak i w innych działaniach wizualnych. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa w 2012 roku. Odbył stypendium na Universitat der Kunst w Berlinie w pracowni prof. Marka Lamerta. W 2011 roku zajął III miejsce w konkursie "Artystyczna Podróż Hestii". Swoje prace prezentował m.in. w Artes Gallery w Nowym Jorku, na wystawie malarstwa w Galerii BWA w Tarnowie, a także na wystawie malarstwa w ramach Fashion Week Berlin.

5. Ewa Witkowska

Od dzieciństwa bardzo interesowała się rysunkiem, przez wiele lat pracowała głównie ołówkiem starając się przenieść na papier świat dokładnie takim, jakim był. Zmiana narzędzia pracy na pędzel, a także wprowadzenie koloru do twórczości sprawiło, że kontury stały się płynne, natomiast kształty zaczęły przybierać formy geometryczne. Zakłada, że wszystkie linie tworzące kształty były do dyspozycji od zawsze i dla każdego, zadaniem artysty jest zatem nadanie im odpowiedniego układu.

6. Paulina Zalewska

Paulina Zalewska Gwiezdny pył, 2017 r.

Absolwentka Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom uzyskała w 2008 roku w pracowni Grafiki Warsztatowej prof. Krzysztofa Wawrzyniaka. Zajmuje się malarstwem, grafiką i rysunkiem. W 2006 roku uczestniczyła w warsztatach graficznych w Centrum Grafiki Artystycznej „Kaus” w Urbino we Włoszech, gdzie rok później otrzymała stypendium. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych, m.in.: „Urbino z wiszącego ogrodu” w Galerii Bałuckiej w Łodzi, „ASP rocznik 2008 - najlepsze dyplomy” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi czy „Grafika studentów Pracowni Technik Wklęsłodrukowych z lat 2003-2010” w Galerii Kobro. We wrześniu 2011 roku otrzymała nominację do nagrody w XXIV Międzynarodowym Biennale Małej Formy Graficznej i Exlibrisu w Ostrowie Wielkopolskim.

7. Urszula Kałmykow

Urszula Kałmykow - Wschód słońca nad Londynem

W 2012 uzyskała dyplom na wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem prof. Stanisława Baja oraz aneks do dyplomu w Pracowni Malarstwa Ściennego u prof. Edwarda Tarkowskiego. Inspirację stanowi dla niej głównie natura, poszukiwanie światła, koloru, przestrzeni i wartości egzystencjalnych w nich zawartych. Brała udział w konkursach i wystawach w Polsce i za granicą. Mieszka i tworzy w Białowieży, Warszawie i Londynie. Po kilkuletniej przerwie w pracy twórczej wraca do gry z nowymi obrazami.       

8. Bartłomiej Koter

Architekt, wprawny rysownik, ilustrator oraz akwarelista. Pomimo młodego wieku ma na swoim koncie sporo publikacji oraz wystaw, m.in. w Polsce i Wielkiej Brytanii. Aktualnie jest specjalistą – architektem w Biurze Infrastruktury Specjalnej Ministerstwa Obrony Narodowej. Od początku wiodącym nurtem był dla niego hiperrealizm (w tej stylistyce powstało wiele udanych dzieł). W swoich pracach Koter skupia się na relacji wielu aspektów, takich jak relacje form, światła i cienia. Najczęściej tworzy widoki miast, zwłaszcza w nocnej scenerii.   

9. Misia Łukasiewicz

Członkini i współzałożycielka niezależnej grupy „Chochoły”. Uzależnienie od podróży łączy z permanentną potrzebą malowania. Jej obrazy powstają w plenerze, czym  powraca do tradycji i podkreśla łączność z naturą, dając wyraz zachwytowi nad polskim krajobrazem. W swoich projektach często współpracuje z różnymi ludźmi – interesuje ją percepcja przestrzeni w innych kręgach kulturowych. Tworzyła już we Włoszech, Portugalii, Grecji, Francji, Litwie, Kanadzie i na Azorach, na co dzień jednak maluje w plenerze mazowieckim.      

10. Sonia Ruciak

Trzykrotna stypendystka Prezydenta Miasta Szczecina oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Początkowo starała się jedynie przenieść zaobserwowaną naturę na płótno, ale z czasem zaczęła zdawać sobie sprawę z wagi malarskiego języka i bardziej niż na naturze koncentrowała się na samym obrazie. Najważniejsze w jej malarstwie jest światło – przez jego natężenie i rozproszenie stara się wyrazić własne emocje.  Obecnie Ruciak jest asystentką w Pracowni Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Więcej informacji o Aukcji Młodej Sztuki oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum pod linkiem: https://desa.pl/pl/auctions/403/aukcja-mlodej-sztuki-13-lipca-2017-godz-19 

Wszystkie aukcje są transmitowane na żywo, relację można obejrzeć na profilu DESA Unicum na Facebooku 

 

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tej aktualności.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.