Wizytówki

Reklama

wszystkie z działu >> Wydarzenia
02 lutego 2018
Wydarzenia

Wystawa Karoliny Buczkiewicz & Alicji Kubickiej – laureatek 7 Przeglądu Młodej Sztuki „Świeża Krew”

Wystawa Karoliny Buczkiewicz & Alicji Kubickiej – laureatek 7 Przeglądu Młodej Sztuki „Świeża Krew”

Termin – 10.02 – 03.03.2018

Wernisaż: 9.02, godz. 20.

Organizator: Galeria Sztuki Socato, Wrocław

Kuratorka: Karolina Jaklewicz

Producent: Magdalena Bobko

Galeria Sztuki Socato z Wrocławia od 7 lat organizuje ogólnopolski konkurs dla najmłodszych absolwentów wyższych szkół plastycznych  - Przegląd Młodej Sztuki „Świeża Krew”. Tradycją stało się już organizowanie przez Galerię laureatom Przeglądu indywidualnej wystawy. Jest to naturalna kontynuacja działań galerii, która skupia się na promocji młodej, wartościowej i najciekawszej sztuki. Dlatego od 10.02 zapraszamy do Galerii Socato na wystawę laureatek 7 edycji „Świeżej Krwi” – Karoliny Buczkiewicz i Alicji Kubickiej.

O wystawie pisze kuratorka, Karolina Jaklewicz:

Młodość jest ostra, radykalna, ryzykowna. Młodość daje się ponieść. Młodość jest na odwrót. Ustawia własne punkty ostrości. Wystawa laureatek VII PSM „Świeża Krew” to dwa młode spojrzenia na człowieka i jego relacje ze światem - skrajnie różne. Karolina Buczkiewicz stawia na ostrość wrażeń. W polu widzenia pozostają ciała i jego przeobrażenia. Zmultiplikowane figurki, nawiązujące do bezpiecznych zabawek z dzieciństwa objawiają się w zdecydowanie mniej grzecznej wersji. Ostre sceny z życia, różowi chłopcy z czterema nogami, cielesne spekulacje, brokatowe skóry. Podejrzane sytuacje, podejrzane z bardzo bliska. Społeczne pozy i deformacje. Obsesyjnie nogi, nogi, nogi - ostrość poniżej pasa. Rzeźbiarka widzi wyraźnie – to co dziej się wokół niej pozbawia zbędnych odniesień i dekoracji. Pozorny tłum podkreśla wyobcowanie i samotność. Odwrotną strategię przyjęła malarka Alicja Kubicka. Wymazuje postaci ze scen rodzajowych, człowieka pozostawia w domyśle. Jego nieobecność jest domniemana, bo nawet usunięty lub pominięty jest wyczuwalny, stoi za plecami, poza kadrem. Jak pisze autorka: „O człowieku mówię niebezpośrednio, za pomocą znaków zapożyczonych z wizualnych kodów odciśniętych w naszej kulturze - cytatów z literatury, powszechnie znanych dzieł należących do kanonu historii sztuki”. Obrazy Kubickiej osadzone w bezpiecznym kulturalnym kodzie stwarzają pozorne ramy bezpieczeństwa. Pozorne, bo nawet jeśli odnajdujemy asekuracyjne tropy, to zabiegi formalne stosowane przez artystkę wtrącają nas w przestrzeń niepokoju. Bezpieczne, bo znane staje się inne. Pojawia się podskórny lęk: co się stało z człowiekiem?

Młode artystki łączy próba podważenia zastanych reguł. Prawo młodości.

-----------

więcej informacji: http://www.socato.pl/

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tej aktualności.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.