Wizytówki

Reklama

wszystkie z działu >> Konkursy
22 lutego 2018
Konkursy

Konkurs make me! to start w przyszłość dla młodych projektantów

Do 2 marca) można zgłaszać projekty do make me! – międzynarodowego konkursu dla najbardziej obiecujących projektantów młodego pokolenia, organizowanego w ramach Łódź Design Festival. W tym roku nagroda główna Paradyż Award to aż 50 tys. zł (w poprzednich latach 20 tys. zł). Została ufundowana przez Mecenasa Festiwalu – Ceramikę Paradyż. 11 edycji konkursu make me! pokazało, że jest on często trampoliną do dalszego rozwoju zawodowego.

- Zanim moja praca zakwalifikowała się do finału konkursu make me! w 2015 roku, sama nie miałam nawet pewności czy projekt ten faktycznie jest wartościowy. Jednak tkanina wykonana jako zadanie na studiach doceniona została przez grono ekspertów i wyróżniona spośród dziesiątek innych doskonale zaprojektowanych produktów. Był to dla mnie moment przełomowy, który zmienił sposób myślenia i dał początek mojej karierze projektantki. W ciągu roku od udziału w make me! moja tkanina znalazła się na kilku ważnych wystawach m.in. w w Mediolanie i Dreźnie. Brałam też udział w festiwalach, konferencjach i targach, na których miałam okazję poznawać coraz więcej ludzi związanych ze wzornictwem. Wokół mnie zaczęła narastać sieć kontaktów, która teraz jest niezwykle pomocna. Po 2 latach od udziału w make me!, w wieku 24 lat założyłam własną firmę i zajęłam się zawodowo projektowaniem oraz wykonywaniem tkanin. Bez make me! nie byłabym w tym miejscu. Warto spróbować swoich sił - już sam udział w finale tego konkursu może stać się ogromną nagrodą, jeśli tylko zostanie odpowiednio wykorzystany - Wiktoria Podolec, Tartaruga Studio.

 - Udział w konkursie make me! był dla mnie przede wszystkim wyzwaniem i ogromnym sprawdzianem. Znalezienie się w gronie finalistów utwierdziło mnie w przekonaniu, że... warto. Tworzyć. Projektować. Realizować swoje pasje. Poddanie się ocenie wykwalifikowanego jury wymaga odwagi. Dobrych projektów jest bardzo dużo, ale swój pomysł trzeba też „sprzedać", merytorycznie, w kilku krótkich zdaniach i wizualnie, na zdjęciach. Bezcenne doświadczenie, które można później przełożyć na kontakty z potencjalnymi klientami. To także wspaniała motywacja do dalszej pracy, która, w moim przypadku, rok później, zaowocowała podwójnym wyróżnieniem must have – mówi Marcin Młoczkowski VOLA. art of deco, autor kolekcji wazonów MAR.GO oraz porcelany i szkła FIRST.

- Kilka dni po ogłoszeniu wyników zdjęcie lampy Owijki obiegło cały świat przy pomocy portalów i blogów o designie. Publikacja w „Elle Decoration”, która była jedną z nagród, przybliżyła informacje o mnie polskim czytelnikom i przyczyniła się do większej rozpoznawalności. Po publikacji zaczęły odzywać się kolejne czasopisma, showroomy oraz firmy chcące nawiązać współpracę – mówi Tomasz Pydo – finalista make me! 2009 i 2011 za projekty: „Owijka” oraz „Lampa PUT”.

make me! to międzynarodowy konkurs dla młodych projektantów i studentów kierunków wzorniczych (20-35 lat). Nagradzane są w nim projekty innowacyjne, eksperymentujące z materiałem, poszukujące nowych interpretacji dotychczasowych funkcji. Konkurs daje szansę na zaprezentowanie produktów publiczności festiwalowej na wystawie, umożliwia kontakty z ekspertami i biznesem oraz promuje finalistów przez komunikację w mediach oraz w kanałach social media, www i newsletterach Festiwalu. Oprócz nagrody głównej, Paradyż Award, w tegorocznej edycji przewidziane są także dwie nagrody specjalne – pierwsza przyznawana przez Łódź Design Festival o wartości 10 tys. zł i druga, o wartości 5 tys. zł, ufundowana przez firmę Interprint. Prace w konkursie make me! oceniane są dwuetapowo przez jury. W tegorocznej edycji jury w składzie: Agnieszka Jacobson-Cielecka, prof. Czesława Frejlich, Daniel Zieliński, Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski, Paweł Grobelny i Michał Piernikowski, na podstawie przesłanych formularzy, wybierze około 20 najlepszych projektów, które prezentowane będą podczas Festiwalu na wystawie pokonkursowej (poznamy je 19 marca). Uroczysty finał konkursu i wręczenie nagród odbędą się 19 maja podczas gali otwarcia Festiwalu. Wystawa pokonkursowa prezentująca najlepsze projekty odbędzie w ramach Łódź Design Festival 2018 w dniach 19-27 maja na terenie Art_Inkubatora, przy ulicy Tymienieckiego 3 w Łodzi. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie http://makeme.lodzdesign.com/pl/formularz-zgloszeniowy/, tam też znaleźć można szczegółowe informacje na temat konkursu.

W ubiegłorocznej edycji konkursu make me! wzięło udział 178 projektantów z całego świata. Oprócz Polski, aplikacje wpłynęły z takich krajów jak: Holandia, USA, Hongkong, Norwegia, Niemcy, Islandia, Meksyk, Irlandia, Litwa, Włochy, Izrael, Chiny, Rosja, Korea Południowa, Wielka Brytania, Hiszpania, Finlandia, Ukraina i Węgry. W finale zaprezentowanych zostało kilkanaście – od biżuterii rehabilitacyjnej, ceramiki, oraz butów parametrycznych po urządzenie wypornościowe do uprawiania sportów wodnych. Zwycięzcą konkursu make me! 2017 został Benno Brucksch za koncept „Ziemia Wosk Ołówek. Kredki z gleby”, a w 2016 najlepiej oceniony został projekt „Instrument miejski” autorstwa Jana Pfeifera.

Hasłem przewodnim tegorocznej, 12. edycji Łódź Design Festival są REFLEKSJE. Wydarzenie zwraca się ku festiwalowym korzeniom, mając na celu edukację, krytyczną dyskusję i inspirację. W centrum zainteresowania stanie tym razem relacja człowiek – technologia

Hasło tegorocznej edycji, czyli „Refleksje”, przywołuje wspomnienie wspólnej, 12-letniej już historii. W tym czasie zmienił się Festiwal, zmieniła się też Ceramika Paradyż, ale niezmienne pozostało nasze przekonanie o wartości i zasadności wsparcia młodych projektantów, którzy wyróżniają się talentem i pomysłowością. Rola Mecenasa Łódź Design Festival zobowiązuje, dlatego też w tym roku dodatkowo zdecydowaliśmy się znacznie podwyższyć kwotę nagrody w konkursie make me! do 50 000 zł – mówi Tomasz Popielawski, rzecznik prasowy Ceramiki Paradyż.

Więcej informacji o Festiwalu:

Łódź Design Festival jest skierowany do projektantów, architektów, studentów, mieszkańców Łodzi, a także wszystkich osób zainteresowanych wzornictwem. Jest najbardziej opiniotwórczym wydarzeniem poświęconym wzornictwu w Europie Środkowo-Wschodniej. Według najnowszych badań (badanie „Diagnoza stanu designu” przeprowadzone na zlecenie PARP w 2015 r. i raport „Zaprojektowane w Polsce. Analiza potencjału ekonomicznego polskiego rynku wzornictwa” zrealizowany przez Biuro Badań Społecznych Question Mark w 2017 r.), to najbardziej prestiżowe i najczęściej odwiedzane wydarzenie związane ze wzornictwem w Polsce. Festiwal powstał w 2007 roku jako przegląd osiągnięć polskiego wzornictwa. Prezentuje design w różnych jego odmianach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez rzemiosło, projektowanie graficzne i architekturę aż po projektowaniu usług.

Dziś, oprócz prezentacji najlepszych projektów, skupia się na stawianiu pytań, interpretacji zjawisk i krytycznej dyskusji. W programie najmocniejszymi punktami są zawsze wystawy tematyczne, spotkania z ekspertami w dziedzinie designu i architektury, wykłady oraz warsztaty dla dorosłych i dzieci. Wydarzenie odwiedziło do tej pory ponad 400 000 osób z całego świata. Festiwal realizowany jest dzięki wieloletniemu wsparciu Urzędu Miasta Łodzi oraz Mecenasa Festiwalu – Ceramiki Paradyż (www.lodzdesign.com).

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tej aktualności.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.