wszystkie z działu >> Wydarzenia
09 maja 2018
Wydarzenia

Gabinet Prawdziwych Horyzontów (How far can you see?) w Rodriguez Gallery

Gabinet Prawdziwych Horyzontów (How far can you see?)
Rodriguez Gallery, ul. Wodna 13/4 Poznań
Wernisaż: 11.05.2018, godz. 19:00

Oprowadzanie kuratorskie: 12.05.2018 godz. 16:00
Wystawa: 11.05 - 13.06.2018

Kurator: Stach Szabłowski

Artyści:
DALILA GONÇALVES
AGNIESZKA GRODZIŃSKA
KORNEL JANCZY
JIMENA KATO
MICHAŁ MARTYCHOWIEC
FRANCISZEK ORŁOWSKI
WITEK ORSKI
MAYA SARAVIA

Jak daleko potrafisz sięgnąć wzrokiem? – pyta Michał Martychowiec w jednej z prac, które składają się na Gabinet Prawdziwych Horyzontów w galerii Rodriguez. Kluczową figurą dla wystawy jest widnokrąg: nie tyle temat, ile właśnie jej horyzont. Czy można kolekcjonować widnokręgi? Pola widzenia? Wśród prac zgromadzonych w Gabinecie wiele odnosi się do linii i pojęcia horyzontu. Inne przywołują figurę oka. Te dwie sprawy są ściśle ze sobą związane; to spojrzenie wyznacza linię horyzontu, który jest prawdziwy, ale tylko z punktu widzenia patrzącego. Gabinet Prawdziwych Horyzontów jest zatem wystawą o patrzeniu, o tym ile jesteśmy w stanie zobaczyć i jak daleko sięgnąć wzrokiem.
Efemeryczna kolekcja prac, które na czas wystawy wypełniają Gabinet Prawdziwych Horyzontów, dostarcza materiału do studiów nad rolami, jakie sztuka może odgrywać w określeniu naszego pola widzenia. Czy dzieła sztuki nie są horyzontami wyznaczającymi granicę pola widzenia? Czy znaczenie pracy kryje się za horyzontem jej wizualności - horyzontem, który trzeba przeniknąć, aby zrozumieć, co się widzi?

Za sprawą technologii jesteśmy niemal wszechwidzący, ale paradoksalnie nasze pole widzenia się zawęża; świat jest widoczny jak nigdy dotąd, ale i coraz bardziej nieprzejrzysty. Sztuka odpowiada nieprzejrzystością innego rodzaju – taką, która wciąga widza w sięganie wzorkiem poza horyzont tego, co jest nam pokazywane.

Stach Szabłowski

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania.
#poznanwspiera

http://rodriguezgallery.com/pl/

 

 

 

 

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tej aktualności.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.