Wizytówki

Reklama

wszystkie z działu >> Design
04 sierpnia 2018
Design

TON we współpracy z Alexandrem Guflerem zdobył kolejną nagrodę Red Dot. Tym razem za fotel Alba.

TON zdobył czwarty tytuł Red Dot. Fotel z kolekcji Alba zachwycił jury tegorocznego konkursu, zdobywając tytuł Zwycięzcy w kategorii Product Design. Autor kolekcji z ubiegłego roku, projektant Alexander Gufler, zdobył już  drugą "czerwoną kropkę" dla marki TON. Po raz pierwszy w 2011 roku za fotel Merano.

Instalacja TON Designblok 2017, projekt Jan Plecháč i Henry Wielgus, photo: materiały prasowe TON

„Współpraca z Alexem idzie nam doskonale. Produkty powstające w jej efekcie stanowią idealną równowagę wzornictwa i funkcjonalności. Wynika to zapewne z faktu, że Alex sam opracowuje w swoim studio funkcjonalny prototyp. To rozwiązuje wiele problemów technologicznych i podczas dwuletniego procesu wdrożenia możemy się skupić  na jakości produkcji” - powiedział dyrektor marketingu TON Jan Juza. Tak było i z tą kolekcją. „Nasza marka jest znana z perfekcyjnej pracy z drewnem. Szereg nagród w kraju i za granicą, które otrzymaliśmy za kolekcję Alba, dowodzi że ten sam wysoki poziom uzyskujemy tworząc meble tapicerowane. W dużym stopniu jest to zasługą naszych kolegów  z wydziału tapicerowania” - dodał Juza.

Alba armchair photo TON

Alba chair & armchair & Malmö table photo TON

Alba armchair photo TON

Fotel Alba łączy ponadczasowość z wieloma świeżymi detalami. „Kolekcję definiuje kształt siedziska i piramidalna podstawa, wykonana z litego drewna.  Do tego mocowane jest oparcie, które sięga nietypowo, poniżej dolnej krawędzi siedziska” - opisuje  projektant Alexander Gufler. Oprócz ciekawego designu Alba oferuje również najwyższy komfort. Pod materiałem tapicerskim ukryte są sprężyny kieszonkowe zatopione w piance PUR. Ta technologia, stosowana dotąd w materacach ortopedycznych, pozwala utrzymać kształt i wytrzymałość siedziska nawet podczas intensywnego użytkowania. Alba to produkt pasujący nie tylko do naszych mieszkań, ale również do restauracji lub hoteli.

W rzeczy samej, najlepsze restauracje i hotele były inspiracją dla stworzenia tej kolekcji. "Pochodzę z Włoch, więc zwykle poszukuję wysokiej jakości napojów, pożywienia i ciekawych miejsc. Ich atmosfera i filozofia były natchnieniem dla tej kolekcji. Opiera się ona na materiałach najwyższej jakości, które zostały przetworzone przez profesjonalistów z wielką starannością, tak jak się to dzieje w renomowanej restauracji." - powiedział projektant Alexander Gufler. Gastronomia inspirowała również nazwę kolekcji, Alba to  miasto we włoskim regionie Piemont, znanym z produkcji trufli. Kolekcję uzupełnia krzesło i fotel klubowy.

Wielokrotnie nagradzana Alba, została przetestowana wraz z tegorocznymi nowościami TON w dniach od 17 do 22 kwietnia 2018 roku, w hali 12, stoisko B3 / C4 na targach Salone del Mobile w Mediolanie. Bez wątpienia najciekawszą premierą w portfolio był fotel Chips, który zaprojektowała czeska projektantka Lucie Koldová. Inne nowości to wykonane z litego drewna stoły Chop i Ink, stoliki kawowe Anix, sofa Dowel, krzesło barowe Leaf i Ironica.

Alexander Gufler

Alexander urodził się w małym, włoskim miasteczku Merano, lecz aktualnie mieszka w Wiedniu. Swoje studia rozpoczął na wydziale projektowania biżuterii  Uniwersytetu Pforzheim  w Niemczech, ale w 2003 zogniskował swoje zainteresowania na wzornictwie przemysłowym  i przeniósł się na wiedeńską Akademię Sztuk Pięknych, gdzie kształcili go profesorowie: Bořek Šípek, Ross Lovegrove, Hartmut Esslinger i Paolo Pivo. W 2004 roku rozpoczął współpracę z AWS Design Vienna Projects, a jego prace były wystawiane w Kolonii, Tokio, Londynie, Pradze i Barcelonie. Alba nie jest pierwszą kolekcją dla TON, wcześniej powstała bestsellerowa linia Merano oraz stoły Lasa i Stelvio.

Nagrody dla kolekcji Alba

Fotel Alba

Red Dot Design Award 2018 / zwycięzca
Good Design 2017 / zwycięzca
German Design Award 2018 / zwycięzca
Designblok 2017 Editors-in-Chief Award/ najlepszy nowy mebel
Furniture of the Year 2018 / zwycięzca
EDIDA CZ / najlepszy mebel do siedzenia

Krzesło Alba

Good Design 2017 / zwycięzca
Furniture of the Year 2018 / zwycięzca

Fotel klubowy Alba

Good Design 2017 / zwycięzca
Furniture of the Year 2018 / zwycięzca

------

TON

Historia

Przesycony parą element bukowego drewna wkładamy do formy, zabezpieczamy stalowym kołnierzem, suszymy, kompletujemy. Meble gięte produkujemy tą technologią  w mieście Bystrice pod Hostynem od 1861 roku, kiedy  ich produkcję rozpoczął tu Michał Thonet. Po wielu  zmianach nazwy i struktur właścicielskich, od 1953 roku sygnujemy nasze produkty marką TON, która jest niezależną i prawdziwie czeską firmą.

Idea

Misją firmy TON jest łączenie unikalnej technologii wykorzystującej pracę ręczną, z pomysłami czeskich i zagranicznych projektantów. Chcemy kontynuować rozwój tradycyjnego rzemiosła, aby  było nie tylko nawiązaniem do legendarnego modelu Nr 14, ale również zachwycało następne pokolenia.

Teraźniejszość

Nasze produkty wysyłamy do ponad 60 krajów na świecie. Realizujemy zamówienia od jednej sztuki do wnętrz domowych, po setki  krzeseł do hoteli, restauracji, kawiarni, jadalni, kościołów czy domów spokojnej starości. Zdobyliśmy szereg prestiżowych  nagród, między innymi: Good Design, Red Dot Design Award, Interior Innovation Award, German Design Award,  Czech Grand Design.

TON Webside | Facebook | Instagram

 

 

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tej aktualności.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.