Wizytówki

Reklama

wszystkie z działu >> Design
10 czerwca 2019
Design

ETNO. Beata Bojda w Galerii Bielska BWA

BEATA BOJDA - ETNO
Galeria Bielska BWA
Termin: 28.06 - 25.08 2019 r.
Wernisaż: 28 czerwca 2019, godz. 18.00

BEATA BOJDA w Galerii Bielska BWA

Oryginalne makijaże i biżuteria – kolaż różnych światów w stylu ETNO. Wierne tradycji ludowej bibułkowe korony i wieńce na głowach modelek. Inspiracją do stworzenia cyklu portretów w autorskim projekcie ETNO, były dla Beaty Bojdy tzw. „pająki” wykonywane z papierowych kwiatów.

Bibułkarstwo rozwinęło się w Polsce na przełomie XIX i XX wieku, głównie na wsiach podkarpackich, małopolskich i opoczyńskich. Papierowych kwiatów używano kiedyś do zdobienia ram świętych obrazów, przydomowych kapliczek oraz do ozdabiania kobiecych nakryć głowy z okazji świąt lub uroczystości, takich jak zaślubiny.

exhibitors_from_poland_exspace

Część kwiatowych koron i wieniec ślubny, które były wykorzystane w projekcie, powstało w skansenie w Niebowie. Wszystkie zaprojektowane przez Beatę Bojdę papierowe wieńce i korony są ręcznie wykonane tradycyjną metodą sprzed lat. Całość to kolaż różnych światów, tak charakterystyczny dla stylu etno. Piękno tych zdjęć jest zasługą oryginalnych makijaży, tkanin i kostiumów zaprojektowanych przez artystkę oraz etnicznej biżuterii pochodzącej z całego świata.

Etno_makeupbeatabojda_exspace_galeriabiała

Etno - Beata Bojda
Fotograf - Diana Błażkow
Model - Feodora Obraztsova

Etno_makeupbeatabojda_exspace_galeriabiała

Etno - Beata Bojda
Fotograf - Diana Błażkow
Model - Feodora Obraztsova

Etno_makeupbeatabojda_exspace_galeriabiała

Etno - Beata Bojda
Fotograf - Diana Błażkow
Model - Feodora Obraztsova

Autorami zdjęć są zaproszeni przez artystkę fotografowie, m.in. Diana Błażkow, Rita Lorenc, Ula Kóska, Ewa Żylińska, Adam Słowikowski, Ivon Wolak oraz Ewelina Słowińska.

Na wystawie zaprezentowany zostanie cykl 27 fotografii - portretów, a także same wieńce i niezwykła instalacja z papierowych kwiatów.

_____________

Beata Bojda

beata-bojda-exspace

Beata Bojda – stylistka ubioru i makijażu, projektantka mody. Absolwentka wzornictwa w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Jej prace w dziedzinie makijażu drukują magazyny, takie jak „Make Up Trendy”, który umieścił jedno ze zdjęć projektu ETNO na swojej okładce we wrześniu 2015 roku, czy „LNE” który przyznał jej w 2016 roku tytuł Beauty Industry Icon. Dwukrotnie otrzymała tytuł Artysty Roku w dziedzinie makijażu, w 2016 i 2018 roku. Pracowała jako charakteryzator i kostiumograf przy wielu produkcjach filmowych, m.in. w „Kochaj i tańcz”, „Tancerze” czy ostatnio w „Agape” z Andrzejem Chyrą i Anną Cieślik. Współpracuje także z teatrem i artystami. Zaprojektowała kostiumy do spektaklu swojej córki Zuzanny „Cudowna”, który miał premierę w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku w 2016 roku roku oraz krepinowe korony do „Ciało Bambina” w reżyserii Agaty Puszcz w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej (premiera w 2018 roku). Projektuje kostiumy sceniczne, w tym korony z krepinowych kwiatów dla Edyty Golec, Kayah oraz włoskiej piosenkarki Dolche. Projekt ETNO przyniósł artystce ogromną popularność, napisały o nim m,in. „Newsweek” i „Viva”. Prezentowany był w londyńskiej The Brick Lane Gallery, w Paryżu w ramach Cool Concept oraz w krakowskiej galerii fotografii Trzecie Oko. Sześć prac Beaty Bojdy, wybranych spośród 27 składających się na projekt ETNO, Galeria Bielska BWA zaprezentowała w górskiej scenerii Beskidu Śląskiego jako wystawę towarzyszącą 4. Bielskiemu Festiwalowi Sztuk Wizualnych 2018 (Sztuka na górskim szlaku, Beata Bojda, ETNO, Gospoda Dębowiec, lipiec – sierpień 2018).

 

 

 

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tej aktualności.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.